Jedynie prawda jest ciekawa


Błaszczak o wyjaśnianiu przyczyn katastrofy smoleńskiej: nie jestem rozczarowany

27.10.2017

Nie jestem rozczarowany wyjaśnianiem przyczyn katastrofy smoleńskiej; dzięki ministrowi Antoniemu Macierewiczowi ta sprawa nie została poniechana - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Zapowiedział też, że bardzo niedługo będzie porozumienie ws. projektów reformujących sądownictwo.

Minister był pytany w piątek w Radiu Plus, czy nie jest rozczarowany wyjaśnianiem katastrofy smoleńskiej. - Nie jestem rozczarowany, uważam, że dzięki determinacji ministra Macierewicza sprawa w ogóle nie została poniechana. Przecież rząd PO-PSL chciał tę sprawę zostawić i nie wyjaśniać największej tragedii po II wojnie światowej - mówił.

- To nie jest proste, dlatego, że zaniedbano podstawowe sprawy bezpośrednio po tej tragedii (...). To wszystko jest bardzo trudne ze względu na zaniechania, brak woli poprzedniego rządu do wyjaśnienia tego - dodał.

Szef MSWiA odniósł się także do kwestii spotkań prezydenta i prezesa PiS ws. reformy sądownictwa. - Rozmowy były w dobrej atmosferze. Wiem z bezpośredniego źródła, od premiera Jarosława Kaczyńskiego, że jest on dobrej myśli. Mam nadzieję, że wszystko zakończy się dobrze - powiedział.

Dopytywany, kiedy dojdzie do porozumienia, odpowiedział: "bardzo niedługo". - Będzie wypracowany wspólny projekt, który będzie odpowiadał programowi PiS, z którym do wyborów szedł prezydent Duda i szło Prawo i Sprawiedliwość, a więc dogłębna reforma wymiaru sprawiedliwości - wyjaśniał minister.

Pytany, czy łatwiej byłoby realizować program PiS z Jarosławem Kaczyńskim jako premierem, odpowiedział: "Dla mnie nie ulega żadnej wątpliwości, że dziś w polityce najwybitniejszą postacią jest Jarosław Kaczyński, zarówno w obozie władzy, jak i jeżeli spojrzymy na całokształt życia politycznego w Polsce". - Premier Jarosław Kaczyński jest autorem naszego programu, zwycięskiego. Premier Jarosław Kaczyński jest także autorem programu w kampanii prezydenckiej, prezydenta Andrzeja Dudy. Niewątpliwe jest to osobność kluczowa dla PiS - oświadczył Błaszczak.

Minister był dopytywany, czy możliwe jest powołanie nowego resortu. Zaznaczył, że koordynacja służb specjalnych jest koniecznością i takiego koordynatora powołało PiS. - Poprzednie rządy nie powoływały stanowiska koordynatora ds. służb specjalnych, a później mieliśmy do czynienia z różnymi bulwersującymi faktami - mówił.

Zwrócił uwagę, że żyjemy w niebezpiecznych czasach, kiedy zamachy terrorystyczne w Europie są faktem. - Służby w Polsce nie sygnalizują bezpośrednich zagrożeń. Ale musimy być przygotowania na ten najgorszy scenariusz, stad całe instrumentarium prawne w postaci ustawy antyterrorystycznej, przyjętej jeszcze przed szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży. Ta koordynacja musi być rzeczywiście jak najlepsza, aby zapobiec zagrożeniom - powiedział szef MSWiA.

Jak podkreślił, na podstawie ustawy antyterrorystycznej wydalono z Polski kilka osób podejrzanych o związki z terroryzmem islamskim.

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 2. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 3. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 4. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 5. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook