Jedynie prawda jest ciekawa


Błaszczak: 75 tysięcy ludzi na Marszu Niepodległości

12.11.2016

Mariusz Błaszczak o manifestacjach jakie 11 listopada przeszły przez Warszawę.

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości przebiegły w całym kraju spokojnie - zapewnili szef MSWiA Mariusz Błaszczak i komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk.

Poinformowali, że w 63 imprezach uczestniczyło 120 tys. osób; najwięcej w Marszu Niepodległości w Warszawie - 75 tys.

Podczas piątkowego briefingu po zakończeniu imprez w Warszawie minister Błaszczak podkreślał, że fakt, iż było bezpiecznie, to „niewątpliwie zasługa policji”.

„To właśnie dzięki zaangażowaniu polskich policjantów Komendy Stołecznej Policji, dzięki rozmowom, negocjacjom z organizatorami poszczególnych marszów, wieców, udało się doprowadzić do tego, że uroczystości przebiegły w spokojnej atmosferze, że były bezpieczne”

—dodał.

„Chciałem podkreślić, że w dużej mierze polska policja, Komenda Stołeczna Policja wypełniła zadania, które spoczywają na urzędzie stołecznym miasta Warszawy. Ale to nie jest najważniejsze. Ważne, że w Warszawie było bezpiecznie” — podkreślił minister. Przypomniał, że w 2011 r. i 2013 r. podczas Marszy Niepodległości dochodziło do burd.

„Dziś było bezpiecznie” — podkreślił.

Minister Błaszczak poinformował, że według szacunków policji w Marszu Niepodległości uczestniczyło 75 tys. osób, zaś w marszu „KOD Niepodległości” 10 tys. Wskazał, że w stolicy zarejestrowanych było 15 zgromadzeń.

„Jeśli chodzi o Marsz Niepodległości, organizatorzy zarejestrowali liczbę 50 tys., według szacunków policji było 75 tys. osób, które świętowały odzyskanie niepodległości 98 lat temu” — powiedział.

Dodał, że marsz KOD-u zarejestrowany został z liczbą uczestników 100 tys.

„W końcowym epizodzie na Polach Mokotowskich, kiedy to muzyk Krzysztof Skiba intonował, a potem śpiewał piosenkę o +Kiepskich+, można powiedzieć, że rzeczywiście wtedy sytuacja była kiepska, (…) było kilkaset osób” — mówił minister.

Poinformował, że trzecim co do wielkości zgromadzeniem był marsz antyfaszystowski. Według danych policji w kulminacyjnym momencie wzięło w nim udział ok. 900 osób.

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz podała, że według szacunków ratusza w Marszu Niepodległości wzięło udział 60 tys. osób, a w marszu KOD-u 27 tys.

„11.11:KOD 27tys. uczestników, MN 60tys. Niestety znowu na MN złamano prawo używając rac. Dziękuję policji za skuteczne działanie” — napisała na Twitterze.

Komendant główny nadinspektor Jarosław Szymczyk mówił, że w całym kraju były 63 zgromadzenia, wzięło w nich udział 120 tys. osób.

„Z czego najwięcej w Warszawie, bo 86 tys.” — mówił.

„To był dzień bardzo ciężkiej i intensywnej pracy polskich policjantów” — zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że w Warszawie w zabezpieczeniu obchodów wzięło udział 7 tys. policjantów. Jak podkreślił, poza drobnymi incydentami związanymi z użyciem materiałów pirotechnicznych, nie odnotowano żadnych poważniejszych wydarzeń.

„To jest efekt wielotygodniowej ciężkiej pracy, przede wszystkim stołecznych policjantów” — dodał Szymczyk.

Także komendant stołeczny policji insp. Robert Żebrowski podsumowywał, że wszystkie zgromadzenia w stolicy przebiegły pokojowo. Zaznaczył, że to m.in. efekt współpracy z organizatorami.

Szef stołecznych policjantów przyznał równocześnie, że funkcjonariusze przygotowani byli na „różne warianty”, choć taktyka zabezpieczenia brała pod uwagę pokojowe przeprowadzenie zgromadzeń. Podziękował też uczestnikom marszy za to, że „byli bardzo zdyscyplinowani”.

Mly/PAP

Warto poczytać

 1. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 2. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 3. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 4. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 5. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 6. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 7. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 8. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook