Jedynie prawda jest ciekawa


Biedroń patetycznie:Chcę zmienić oblicze Polski

04.09.2018
1270biedronruch
Biedroń patetycznie:Chcę zmienić oblicze Polski

Robert Biedroń zapowiedział we wtorek, że chce "zmienić oblicze polskiej polityki". Do końca roku odwiedzę ponad 40 miast w Polsce po to, by w lutym ogłosić nowy projekt polityczny - z nazwą, programem i strukturami - zapowiedział.

Biedroń, obecnie prezydent Słupska, w poniedziałek ogłosił, że nie będzie się ponownie ubiegał o ten urząd w tegorocznych wyborach samorządowych. Zapowiedział też wówczas, że we wtorek poinformuje o swych dalszych politycznych planach.

We wtorek na konferencji zorganizowanej w Warszawie na pl. Konstytucji Biedroń podkreślił, że nad swoim projektem pracował "od wielu miesięcy".

"Jestem przygotowany, żeby przyjąć wyzwanie i stanąć na czele ruchu, który zmieni oblicze Polski, który zmieni oblicze tej ziemi, ruchu, który sprawi, że będzie nadzieja na to, że polityka może wyglądać inaczej, że polityka może dbać o dobro wspólne, że - jak mówi Konstytucja RP - Rzeczpospolita Polska może być dobrem wspólnym wszystkich obywateli, a nie tylko wybranych" - mówił.

"To ważny moment dla mnie i dla Polski. Moment, w którym możemy zmienić politykę, w której jest zbyt dużo emocji, a zbyt mało konkretów" - dodał Biedroń.

Jak zapowiedział, najbliższe sześć miesięcy przeznaczy na to, żeby "wyruszyć w Polskę i rozmawiać o tym, jakiej Polski chcemy, o jakiej Polsce marzymy". W najbliższych dniach mają odbyć się m.in. spotkania w Gdańsku i we Wrocławiu.

Biedroń podkreślił, że jego głównym celem jest zmiana "oblicza naszej polityki". "Dlatego najbliższe miesiące będę spędzał na spotkaniach w Polsce. Do końca roku odwiedzę ponad 40 miast naszego kraju tak, żeby już w lutym ogłosić nowy projekt polityczny: z nazwą, z programem, ze strukturami, dający nadzieję na to, że polityka może naprawdę wyglądać inaczej" - zadeklarował. Jak dodał, w lutym odbędzie się także kongres programowy jego ugrupowania.

Zapowiedział też, że już w najbliższych dniach przedstawi "swoją drużynę"; zadeklarował, że zrobi wszystko by szukać porozumienia ponad podziałami. "Umawiamy się, że w lutym przyszłego roku ogłosimy nasz program; ogłosimy na konwencji nową przyszłość dla Polski" - podkreślił polityk.

Oświadczył również, że zrobi "wszystko, żeby szukać porozumienia ponad podziałami". "Rozumiem tych, którzy nie chcą głosować na dotychczasowe partie po stronie prodemokratycznej; one wielokrotnie zawiodły. Dla wielu, mimo wszystko są nadal nadzieją - i to trzeba też zrozumieć. Ale proszę też o zrozumienie dla tych, którzy wierzą, że inna polityka jest możliwa, że inne nowe partie są możliwe, że inna nowa energia mieszkańców naszego kraju też jest możliwa - i chciałbym, żeby oni też mieli na kogo głosować. Chciałbym zwrócić się także do tych, którzy dzisiaj są zniesmaczeni rządami PiS, a którzy pokładali nadzieje w tym ugrupowaniu" - mówił Biedroń.

Apelował również o "szukanie tego, co nas łączy" "To nie będzie łatwa przygoda - wiele do tej pory nas dzieliło, ale mimo wszystko łączy nas kraj, w którym pokładamy nasze marzenia. Zostaliśmy w Polsce, jesteśmy tutaj i będziemy w przyszłości. Dlatego proponuję, żebyśmy zastanowili się nad tym, jak sprawić, żeby Polska stała się domem nas wszystkich" - powiedział prezydent Słupska. Dodał, że udało mu się zrealizować tę wizję w Słupsku, gdzie 30 proc. głosujących na niego to elektorat PiS.

"Namawiam państwa do tego, żebyśmy się policzyli, żebyśmy pokazali, jak nas jest wielu, żebyśmy pokazali zmianę, realną zmianę w polskiej polityce. To nie będzie łatwe: będą nas obrażali, będą nas atakowali, będą nas nazywali +symetrystami+, będą mówili, że jesteśmy zdrajcami. Ale my wiemy, że nasze marzenie jest nie do zatrzymania" - podkreślał.

Biedroń był pytany m.in. o profil programowy budowanego przez siebie ruchu. "Ja chciałbym budować politykę równościową, solidarnościową, państwa, w którym jest przestrzegane prawo" - oświadczył. Dodał, że o szczegółach programu będzie rozmawiał podczas swojego objazdu po Polsce.

Pytany o deklaracje o gotowości współpracy, które padły m.in. ze strony szefa PO Grzegorza Schetyny oraz jednego z liderów Partii Razem Adriana Zandberga, Biedroń przekonywał, że dla Polek i Polaków "nieważne są układanki i puzzle polityczne i partyjne", tylko to, "żeby żyło im się lepiej".

"Nie wciągniecie mnie państwo w dyskusje, czy będę rozmawiał ze Schetyną, z Zandbergiem, czy z (szefem SLD, Włodzimierzem) Czarzastym. Jestem otwarty na rozmowy z wszystkimi, którym zależy na demokratycznym państwie, w którym konstytucja jest przestrzegana, w którym ludziom się po prostu lepiej żyje" - powiedział.

Dziennikarze pytali też Biedronia o jego plany dot. wyborów samorządowych. W odpowiedzi przypomniał, że kandyduje na radnego w Słupsku. Zaznaczył zarazem, że nie można odpuścić wyborów samorządowych i dlatego w rozmowach z Polakami i Polkami będzie namawiał do budowania własnych komitetów i angażowania się w wybory. "Ja też powołałem swój ruch progresywnych burmistrzów i prezydentów; jest tam kilkudziesięciu samorządowców (...), którzy startują w tych wyborach. Będę ich wspierał, będę wspierał wszystkich prodemokratycznych kandydatów i kandydatki, bez względu na barwy partyjne" - zapowiedział polityk.

Dopytywany o "swój typ" w wyborach w Warszawie, odparł, że bardzo kibicuje startującym w wyborach progresywnym politykom. Zastrzegł, że na ewentualne polityczne deklaracje "przyjdzie czas" i będzie to jeszcze przedmiotem rozmów.

Odniósł się też m.in. do decyzji stowarzyszenia Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej o podjęciu rozmów na temat wspólnego startu w wyborach do sejmików z Koalicją Obywatelską PO i Nowoczesnej, wyrażając niedowierzanie, że Nowacka, którą nazwał "polityczką o progresywnych ideałach" - włączyła się w jakiekolwiek rozmowy z PO.

Biedroń był też pytany m.in. o formułowane przez część mediów zarzuty dot. afery pedofilskiej w Słupskim Ośrodku Kultury. Według "Newsweeka" wątek domniemanych zaniedbań słupskiego ratusza wobec wykorzystywania nieletnich w nadzorowanym przez miasto ośrodku jest badany przez prokuraturę.

"To jest (...) przykład tego, jak próbuje się mnie umoczyć; będę atakowany z każdej strony w tej sprawie, ale dzisiaj na szczęście konferencja tego nie dotyczy" - odpowiedział prezydent Słupska.

Wcześniej, nawiązując do doniesień medialnych w tej sprawie, mówił, że atak na niego "już się rozpoczął". "Dla wielu mediów to, co zrobimy, zmieniając oblicze tego kraju, jest niewygodne. Stracą przywileje, stracą apanaże, stracą stołki sejmowe czy do europarlamentu, ale ja jestem nie do zatrzymania, ja zdecydowałem się robić politykę kilkanaście lat temu i jak państwo widzicie jestem cholernie skuteczny; za chwilę tę skuteczność jeszcze raz udowodnimy". (PAP)

autor: Marceli Sommer, Maciej Zubel


Warto poczytać

 1. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 2. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 3. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 4. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

 5. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 6. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

 7. Schetynawiki 24.09.2018

  Schetyna chwali się donoszeniem na Polskę zagranicą. Internauci bezlitośni dla lidera PO „Jesteście Targowicą”

  Ostatnimi czasy w obozie opozycji totalnej panuje „moda” na skarżenie się zagranicznym politykom na temat Polski

 8. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook