Jedynie prawda jest ciekawa


Białystok uczcił ks. Stanisława Suchowolca

29.01.2017

W Białymstoku uczczono w niedzielę pamięć ks. Stanisława Suchowolca - kapelana miejscowej "Solidarności" - w rocznicę jego niewyjaśnionej śmierci. Duchowny zginął 28 lat temu w pożarze na plebanii w Dojlidach. Śledztwo w tej sprawie wciąż prowadzi IPN.

Ks. Stanisław Suchowolec przyjaźnił się z księdzem Jerzym Popiełuszko, a po jego śmierci odprawiał msze w intencji ojczyzny i beatyfikacji ks. Jerzego najpierw w Suchowoli (rodzinnej parafii ks. Popiełuszki - PAP), a po przeniesieniu do Białegostoku - w parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi w Dojlidach. 

Zginął w nocy z 29 na 30 stycznia 1989 roku, w pożarze mieszkania na plebanii. Miał 31 lat. W rocznicowym nabożeństwie w kościele w tej parafii, wzięli udział m.in. działacze "Solidarności" z pocztami sztandarowymi, mieszkańcy miasta, przedstawiciele władz. 

Przy kościele w Dojlidach znajduje się grób kapłana. Pierwsze śledztwo ws. okoliczności śmierci ks. Suchowolca zakończyło się jeszcze w 1989 r. ustaleniem, że przyczyną pożaru na plebanii był zepsuty grzejnik elektryczny; zostało umorzone. W śledztwie pominięto jednak całkowicie wątek polityczny i fakt, że miały miejsce liczne groźby pod adresem duchownego ze względu na jego działalność w ówczesnej opozycji, a nim samym interesowała się SB. 

W 1993 r. prokuratura ponownie umorzyła śledztwo z powodu niewykrycia sprawców, ale wskazała, że pożar plebanii był "zbrodniczym podpaleniem" i doszło do zabójstwa. Sprawę przejął, po swoim powstaniu, Instytut Pamięci Narodowej. Wraz ze sprawami innych niewyjaśnionych zabójstw duchownych, m.in księdza Stefana Niedzielaka czy Sylwestra Zycha, jest ona elementem szerszego postępowania IPN ws. istnienia zbrodniczych struktur w dawnym MSW w latach 1956-89, którym przypisuje się m.in. zamachy na duchownych i działaczy opozycji, stanowiące zbrodnie komunistyczne. 

W śledztwie tym badanych jest 46 wątków, w tym także sprawa śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Jak poinformował PAP szef pionu śledczego IPN w Warszawie prok. Marcin Gołębiewicz, w sprawie księdza Suchowolca czynności wciąż trwają, m.in. przesłuchiwani są świadkowie. "Wobec prezentowanych publicznie przez historyków i ekspertów opinii, że w ujawnionych w dniu 24 stycznia 2017 r. przez IPN dokumentach ze zbioru zastrzeżonego mogą znajdować się informacje pozwalające wyjaśnić okoliczności zabójstw księży katolickich z lat 80., referent sprawy zamierza zapoznać się ze spisem ujawnionych dokumentów celem wytypowania dokumentów istotnych dla śledztwa" - napisał w przekazanym komunikacie. 

Jeśli zostaną wyselekcjonowane jakieś materiały, będą poddane oględzinom. Prokurator poinformował też, że zaplanowano przesłuchanie w najbliższym czasie ok. dziesięciu funkcjonariuszy b. SB. "W aktualnym stanie sprawy nie przedstawiono zarzutów popełnienia przestępstwa" - dodał. Na wyniki śledztwa czekają m.in. działacze "Solidarności", której ksiądz Suchowolec był kapelanem. 

"Z jednej strony jesteśmy niecierpliwi, ale z drugiej strony, jeśli (prokuratorzy IPN - PAP) mają zrobić to dobrze, to niech zrobią to dobrze, a nie umorzą i będą potem śledztwo jeszcze raz wznawiać. Więc zaczekajmy jeszcze" - powiedział PAP przewodniczący podlaskich struktur związku Józef Mozolewski. IPN w Białymstoku od kilku lat opracowuje i przygotowuje do wydania, zachowane kazania ks. Suchowolca. 

Szef oddziałowego Biura Edukacji Narodowej dr Waldemar Wilczewski powiedział PAP, że prace trwają, bo podjęto starania, aby treść kazań poddać analizie tak, by wpisać je w szerszy kontekst literatury niepodległościowej, zwłaszcza romantycznej. Wilczewski tłumaczy, że choć kazania pisane są prostym językiem i nie są tekstami literackimi, to znajdują się w nich inspiracje, cytaty, przesłania, zapożyczenia ze słów papieża Jana Pawła II, Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego czy błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, którego ks. Suchowolec był - jak to ujął Wilczewski - "naśladowcą". 

Analiza ma także służyć wpisaniu kazań w szerszy kontekst tamtych czasów, by czytelnik mógł zrozumieć okoliczności, gdy one powstawały. Analizę treści kazań prowadzi krytyk literacki Waldemar Smaszcz. Wilczewski powiedział, że w wielu miejscach treści się pokrywają, są różne wersje tych samych kazań, bo np. są spisywane z nagrań, odpisywane. 

Dodał, że analiza ma pozwolić zrozumieć czytającym te kazania współcześnie, dlaczego ksiądz Suchowolec był za swoją działalność prześladowany. IPN chciałby to wydać w przyszłym roku.


wkt/PAP

[fot. ipn.gov.pl]

Warto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 3. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 4. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 5. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 6. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 7. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook