Jedynie prawda jest ciekawa


Biało-czerwone flagi w narodowe święta Polski

02.05.2018
1270flagapolska
Biało-czerwone flagi w narodowe święta Polski

Kilkaset biało-czerwonych flag wywieszono w środę, w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Dniu Polonii i Polaków za Granicą, na domach mieszkańców rejonu solecznickiego na Wileńszczyźnie. Około 80 proc. mieszkańców rejonu stanowią Polacy.

Od dwóch lat akcję "Polska flaga w polskim domu" organizuje Ruch Młodzieży Polskiej działający w rejonie solecznickim.

"Chcemy obudzić chęć demonstrowania swojej polskiej tożsamości, uświadomić, że my, Polacy, mamy prawo podczas polskich świąt narodowych eksponować barwy swego narodu. Chcemy przypomnieć, że powinniśmy pamiętać o swej historii" - powiedział PAP jeden z inicjatorów akcji "Polska flaga w polskim domu" Tomasz Pieszko, uczeń gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach.

W ramach akcji, w ostatnią niedzielę, tak jak w poprzednim roku, w Jaszunach i Solecznikach młodzież sprzedawała za symboliczne 1 euro biało-czerwone flagi. W przyszłym roku młodzież tę działalność zamierza rozszerzyć na inne miejscowości Wileńszczyzny.

"Flagi otrzymujemy od organizacji społecznych z Polski. Pozyskane pieniądze ze sprzedaży przekazujemy na cele charytatywne" - powiedział Pieszko.

W czwartek biało-czerwona flaga zostanie podniesiona też na placu Niepodległości w Wilnie, przed parlamentem Litwy. Podniesienie flagi litewskiej i polskiej, a także ukraińskiej, w południe poprzedzi uroczyste posiedzenie Sejmu poświęcone 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja z udziałem wicemarszałek Sejmu RP Beaty Mazurek i przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Andrija Parubija.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP), fot. PAP/Leszek Szymański


Warto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 3. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 4. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 5. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 6. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 7. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 8. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook