Jedynie prawda jest ciekawa


Bezprecedensowe orędzia: Reformy sądownictwa niezbędne

24.07.2017

W dwóch telewizyjnych orędziach – jedno po drugim – politycy podkreślili niezbędność głębokich zmian w polskim sądownictwie. Premier Beata Szydło wezwała do jedności w reformowaniu państwa. Prezydent Andrzej Duda mówił o potrzebie zmian zgodnych z konstytucją.

Pierwsza w TVP wystąpiła premier. Powiedziała m.in.:

"Musimy być jednością, nie możemy ulegać ulicy i zagranicy. Chcemy państwa prawa, a nie państwa prawników. Wszyscy chcemy, żyć w sprawiedliwej Polsce. Dlatego reforma sądów jest konieczna. Polacy są bezradni w starciu z korporacją sędziowską. Prawo ma służyć wszystkim. Przez 27 lat nikt do tego nie doprowadził. Nie ulegniemy naciskom.

Muszą zostać wykonane trzy kroki:

1. Muszą odejść, ci którzy czynili zło lub na nie zezwalali;

2. Sędziowie muszą zacząć odpowiadać za łamanie prawa;

3. Ludzie muszą mieć kontrolę nad działalnością sądu."

Bezpośrednio po B. Szydło wystąpił Prezydent RP - Andrzej Duda przypomniał:

"W czasie kampanii wyborczej podkreślałem, że zadania prezydenta jest dbać o dobro obywateli i państwa. Od funkcjonowania wymiary sprawiedliwości zależy poczucie bezpieczeństwa obywateli. Tymczasem wielu Polaków poczuło się skrzywdzonymi przez sądownictwo. Bez reformy wymiaru sprawiedliwości nie ma możliwości budowania państwa, do którego obywatele będą mieli zaufanie. Zmiany muszą być jednak zgodne z konstytucją i zapewniać niezależność sędziowską. Jestem przekonany, że dobrze przygotowana reforma sądownictwa przyczyni się do tego, by obywatele żyli w kraju bezpiecznym i dostatnim."

Prezydent zapowiedział szybkie przygotowanie swoich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Przed południem A. Duda zapowiedział zawetowanie ustaw w tych spraw przyjętych przez parlament.

MBB

Fot. PAP

Warto poczytać

 1. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 2. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 3. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 4. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 5. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 6. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 7. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 8. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook