Jedynie prawda jest ciekawa


Bezpłatne szczepionki dla mieszkańców Pomorza. To pilotażowy program

29.06.2018
szczepienie29062018
Bezpłatne szczepionki dla mieszkańców Pomorza. To pilotażowy program

Trzy tysiące mieszkańców Pomorza powyżej 65. roku życia może skorzystać z bezpłatnych szczepionek przeciwko pneumokokom. W tym roku w ramach pilotażowego programu wsparciem objętych zostanie około 30 proc. osób z grupy ryzyka.

W czwartek w urzędzie marszałkowskim w Gdańsku członek zarządu województwa Paweł Orłowski i przedstawiciele powiatów wejherowskiego, bytowskiego, chojnickiego, kościerskiego, kwidzyńskiego i tczewskiego podpisali porozumienie o współfinansowaniu szczepień. Urząd poinformował, że "niedługo zostaną też zawarte porozumienia na szczepienia z powiatami: człuchowskim, kartuskim, malborskim, puckim, a także z Gdynią, Sopotem i Słupskiem". Łącznie w programie ma uczestniczyć 13 powiatów. Samorząd województwa pokryje w 50 proc. koszty szczepień, resztę zgodziły się sfinansować powiaty.

Samorząd województwa pomorskiego decyzję o utworzeniu Regionalnego Programu Polityki Zdrowotnej - Szczepienia przeciwko pneumokokom dla osób 65+ z grupy ryzyka podjął w związku z wysoką zapadalnością seniorów na chorobę pneumokokową. W 2018 r. w ramach pilotażu wsparcie ma objąć około 30 proc. osób z grupy ryzyka (m.in. z przewlekłym nieżytem oskrzeli, dychawicą oskrzelową) w wieku 65+. Szacunkowy koszt programu obejmującego około 3 tys. seniorów wynosi około miliona złotych.

"To właśnie osoby powyżej 65. roku życia są szczególnie narażone na zakażenia pneumokokami" - mówił członek zarządu województwa pomorskiego Paweł Orłowski. "Ich stan zdrowia, w szczególności przewlekłe choroby, na które cierpią, powodują, że stają się bardziej podatni na zachorowania" - argumentował.

Orłowski przypomniał, że województwo pomorskie finansuje też programy dotyczące m.in. wczesnego wykrywania nowotworów (raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego), czynników ryzyka w miejscu pracy, cukrzycy typu 2 oraz rehabilitacji kardiologicznej.

Regionalny Program Polityki Zdrowotnej - Szczepienia przeciwko pneumokokom dla osób 65 + z grupy ryzyka oczekuje na obligatoryjną ocenę Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Dopiero po jej uzyskaniu zostanie ogłoszony konkurs na realizatorów szczepień.

Urząd Marszałkowski podał, że pneumokoki (dwoinka zapalenia płuc, łac. Streptococcus pneumoniae) to rodzaj bakterii, który może powodować wiele chorób. Część spowodowana jest głównie przez pneumokoki, inne mogą być konsekwencją działania różnego typu bakterii, wirusów bądź grzybów. Zakażenia wywołane przez pneumokoki można podzielić na nieinwazyjne: zapalenie zatok, zapalenie migdałków, zapalenie ucha środkowego oraz inwazyjne, np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica), zapalenie płuc.

Podano, że pomorskie należy do trzech województw (wraz z mazowieckim i opolskim), w których notuje się najwyższą zapadalność na chorobę pneumokokową.

Co roku z jej powodu na świecie umiera nawet kilka milionów osób. Szczególnie narażone są osoby starsze i dzieci. Szczepienie przeciwko pneumokokom pomaga ustrzec się przed częścią chorób i minimalizuje ryzyko zachorowania na inne. Aneta Bardoń-Błaszkowska, kierownik Oddziału Epidemiologii i Statystyki Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, poinformowała portal pomorskie.eu, że województwo jest na pierwszym miejscu w kraju pod względem liczby zakażenia na inwazyjną chorobę pneumokokową na 100 tys. mieszkańców.

W 2017 r. na Pomorzu było dwa razy więcej przypadków niż w całym kraju. Najwięcej przypadków było w powiecie kościerskim, a żadnego w człuchowskim. Od lat utrzymuje się też wysoki wskaźnik umieralności, szczególnie wśród seniorów.(PAP)

Autor: Bożena Leszczyńska

bls/ wus/

 


Warto poczytać

 1. jaki-vs-trzaskowski 25.09.2018

  Jaki nie będzie rozmawiał z Trzaskowskim? „To śmianie się w twarz ofiarom reprywatyzacji”

  Wiceszef komisji ds. reprywatyzacji w Warszawie Sebastian Kaleta oświadczył za pośrednictwem Twittera, iż sztab Patryka Jakiego nie będzie rozmawiał z Rafałem Trzaskowskim oraz jego ludźmi

 2. blaszczak06032018 25.09.2018

  Błaszczak ma już dosyć MON? Padły nazwiska potencjalnych następców

  Ministerstwo Obrony Narodowej w ciągu kilku najbliższych tygodni powinna czekać zmiana na stanowisku szefa resortu. Dotychczas sprawujący tę funkcję Mariusz Błaszczak, według medialnych doniesień, ma już dość „męczenia się” na tym stanowisku

 3. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 4. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 5. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 6. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

 7. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 8. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook