Jedynie prawda jest ciekawa


Bez konkursów na stanowiska kierownicze

02.11.2016

Rząd PiS chce przy styczniowej nowelizacji przepisów o służbie cywilnej skończyć z fikcją konkursów polegającą na żmudnej procedurze, która i tak często wyłania namaszczonego wcześniej kandydata- podnosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Ideą zmian jest pozostawienie konkursów na dotychczasowych stanowiskach urzędniczych, ale z wyłączeniem kierowniczych. O doborze dyrektorów mieliby decydować  bezpośrednio szef urzędu, a w samorządzie wójt, burmistrz lub prezydent miasta, starosta i marszałek. -Od lat mówi się, że konkursy są ustawiane i wszyscy o tym dobrze wiedzą, ale udają, że nic się nie dzieje. Ta władza likwiduje fikcję a przecież szefowie urzędów do poszczególnych wydziałów będą szukać  osób merytorycznych, a nie kolegów partyjnych, którzy mogliby ich pogrążyć- mówi prof. Bogumił Szmulik, konstytucjonalista z UKSW.

Szmulik przekonuje, że dyrektorzy wiedząc, iż posada nie jest im dana raz na zawsze, będą się bardziej starać.Gazeta pisze, iż zmiany mają w przyszłym roku dotknąć  prawie pół miliona urzędników. Do końca grudnia rząd zamierza przygotować projekt ustawy o służbie publicznej, który ma ujednolicić zasady zatrudniania i wynagradzania - twierdzi "Dziennik". 

Według niego projekt ma zawierać propozycje, aby wszystkie stanowiska kierownicze w całej administracji państwowej były obsadzane w trybie powołania i odwołania. Taki system działa już w służbie cywilnej gdzie zlikwidowano konkursy. Obecnie obowiązujące regulacje uniemożliwiające szybką wymianę kadr, były już stopniowo ograniczane przez rządzących. -Rząd musi sprawnie organizować państwo. W urzędach pracują osoby na bardzo różnych podstawach. Nowoczesne państwo powinno działać na prostych, przejrzystych zasadach- stwierdziła szefowa kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa. -Dzięki tym zmianom będzie nam łatwiej zarządzać krajem, a przy ich wprowadzeniu nie zawahamy się- dodała Kempa. 

Zdaniem opozycji nowe przepisy to "grunt pod płynną wymianę kadr w samorządach po wyborach w 2018 roku". W ocenie prof. Waleriana Sanetry, byłego sędziego Sądu Najwyższego jest to "granda i zamach na całą administrację". 


fot.[You Tube]


pc/"Dziennik Gazeta Prawna"


Warto poczytać

 1. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 2. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 3. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata Zjednoczonej Prawicy na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 4. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 5. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 6. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 7. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 8. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook