Jedynie prawda jest ciekawa


Belgia broni katalońskich polityków i oskarża rząd w Madrycie. "Posunęliście się za daleko"

05.11.2017
belgia05112017
Belgia broni katalońskich polityków i oskarża rząd w Madrycie. "Posunęliście się za daleko"

Minister spraw wewnętrznych Belgii Jan Jambon uważa, że w sprawie Katalonii rząd w Madrycie posunął się za daleko, a Unia Europejska milczy i nic z tym nie robi. Jego zdaniem musi się to zmienić.

Jambon, który w niedzielę był gościem telewizji VTM Nieuws, krytykował uwięzienie członków katalońskiego rządu i - jak mówił - złe traktowanie pokojowych manifestacji w Katalonii. "Madryt posunął się za daleko. Gdzie jest Europa?" - powiedział.

Jego zdaniem zadziwiające jest to, że Europa w tej sprawie milczy. "Zastanawiam się, gdzie jest Europa w tej historii. Te rzeczy dzieją się w jednym z państw członkowskich, a zewsząd jest milczenie" - powiedział. Jak dodał, gdyby do podobnych rzeczy doszło w Polsce czy na Węgrzech, reakcje byłyby zupełnie inne.

Jambon powtórzył kilkakrotnie, że rząd Belgii zdecydował się nie przedstawiać publicznie stanowiska, jeśli chodzi o przyszłość zdymisjonowanego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta, ponieważ sprawa jest w sądzie. Jego zdaniem należy jednak pilnować, by Puigdemont i jego rząd zostali sprawiedliwie potraktowani przez wymiar sprawiedliwości. "Istnieje prawo hiszpańskie, ale też prawo międzynarodowe, Europejska konwencja praw człowieka i inne. One są ponad prawem państwa członkowskiego" - podkreślił.

Jan Jambon jest wicepremierem i ministrem spraw wewnętrznych oraz przewodniczącym frakcji poselskiej Nowego Sojuszu Flamandzkiego (N-VA) - separatystycznej partii flamandzkiej, która od początku kryzysu katalońskiego wyrażała sympatię dla niepodległościowych dążeń tego regionu Hiszpanii.

Według wielu komentatorów, decyzja katalońskich polityków o przyjeździe do Brukseli była efektem wcześniejszych wypowiedzi belgijskiego sekretarza stanu ds. polityki azylowej i imigracji Theo Franckena z N-VA, który sugerował, że Puigdemont mógłby liczyć na "azyl polityczny" w Belgii.

W czwartek szef regionalnego rządu Flandrii Geert Bourgeois z tej samej partii powiedział, że jest wstrząśnięty postępowaniem Madrytu. "Aresztowanie demokratycznie wybranych przywódców to stanowczo o jeden most za daleko" - oświadczył Bourgeois i wezwał Unię Europejską do podjęcia kroków w tej sprawie. "Jestem zszokowany, że tego rodzaju rzeczy mogą się dziać w dzisiejszej Europie" - dodał.

W niedzielę brukselska prokuratura podała, że zdymisjonowany szef rządu Katalonii i czterej jego współpracownicy oddali się w ręce belgijskiej policji. Po południu sąd w Brukseli rozpatrzy wydany przez Hiszpanię Europejski Nakaz Aresztowania katalońskich polityków.

Carles Puigdemont i jego współpracownicy: Antoni Comin, Clara Ponsati, Meritxell Serret oraz Lluis Puig zgłosili się na policję w niedzielę rano. Jak podają belgijskie media, katalońscy politycy zdecydowali się na ten krok, by uniknąć aresztowania niekorzystnego z wizerunkowego punktu widzenia.

Madrycki sąd Audiencia National wydał Europejski Nakaz Aresztowania w piątek. Władze Hiszpanii zarzucają w nim politykom katalońskim m.in. "rebelię, działalność wywrotową, sprzeniewierzenie środków publicznych i nieposłuszeństwo wobec władz centralnych". Według prawa hiszpańskiego za czyny te może grozić nawet do 30 lat więzienia. Tego samego dnia belgijska prokuratura federalna powiadomiła, że otrzymała ENA.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

fot. PAP/EPA

 

Warto poczytać

 1. 17.08.2018

  Trzaskowski z wnioskiem do Ziobry. Chce delegalizacji ONR-u

 2. lekarz17082018 17.08.2018

  Ginekolog podejrzany o gwałt na czterech pacjentkach. Przyjmował w gabinetach w Zabrzu i w Gliwicach

  Zatrzymano ginekologa z Zabrza podejrzanego o zgwałcenie czterech pacjentek i zmuszenie trzech z nich do poddania się również innej czynności seksualnej - podała w piątek śląska policja. Do przestępstw miało dojść w prywatnym gabinecie lekarskim w latach 2016-2018.

 3. woda17082018 17.08.2018

  GIS ostrzega: w butelkowanej wodzie mineralnej znaleziono bakterie coli i paciorkowce

  Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek o wycofaniu ze sprzedaży dwóch partii wód mineralnych Małopolanka i Malinowy Zdrój. W próbkach pobranych do kontroli stwierdzono bakterie z grupy coli oraz paciorkowców kałowych.

 4. adamowicz13072018 17.08.2018

  Prezydent Gdańska ustąpi? Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte

 5. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 6. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 7. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 8. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook