Jedynie prawda jest ciekawa


Będzie wniosek o wotum nieufności dla rządu. Kto go poprze?

24.11.2017
sejm24112017
Będzie wniosek o wotum nieufności dla rządu. Kto go poprze?

- Nowoczesna zapowiada poparcie wniosku PO o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło; PSL podejmie decyzję w tej sprawie, po zapoznaniu się z wnioskiem.

Kukiz'15 nie poprze wniosku, ponieważ to tylko "partyjna gierka". Odrzucimy ten "kuriozalny" wniosek - zapowiada PiS. 

W czwartek w TVN24 lider PO Grzegorz Schetyna poinformował, że wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Platforma złoży w Sejmie w piątek.

Schetyna zażądał w zeszłym tygodniu, by premier Beata Szydło podała rząd do dymisji; w przeciwnym razie - zapowiedział - Platforma, wraz z Nowoczesną i PSL zgłosi wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla Rady Ministrów. Zdaniem polityka, to rząd PiS jest odpowiedzialny za przyzwolenie dla mowy nienawiści, która miała miejsce podczas Marszu Niepodległości w Warszawie 11 listopada.

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek powiedziała PAP, że wniosek o wotum nieufności będzie "świetną okazją do przypomnienia Polakom, jak wyglądały rządy PO i jak wyglądało państwo teoretyczne przez 8 lat, kiedy sprawowali władzę". 

"Polacy zobaczą, że totalna opozycja po dwóch latach nie odrobiła lekcji, jaką Polacy im zadali w wyborach - dalej nie mają żadnej propozycji zmian, nie mają programu, nie mają oferty dla Polaków. Mają tak naprawdę tylko jedno hasło: +oddajcie nam władzę+" - wskazała rzeczniczka PiS.

"Odrzucimy ten kuriozalny wniosek. Nie spodziewamy się, żeby Schetyna miał coś więcej do pokazania poza wyskokami posłów typu Szczerba, Nitras czy Mucha. Stare twarze Platformy zniknęły, ale te nowe nie mają żadnych argumentów i mogą zaoferować Polakom jedynie śpiew lub histerię" - oświadczyła Mazurek.  

Rzeczniczka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska powiedziała PAP, że jej ugrupowanie w głosowaniu poprze wniosek Platformy. Jak uzasadniła, nie ma przyzwolenia na działania PiS prowadzone, m.in. w Kodeksie wyborczym czy w sądownictwie. Przyznała jednocześnie, że to nie jest odpowiedni moment naskładanie takich wniosków. "Ruch dotyczący rekonstrukcji rządu jest teraz po stronie PiS" - zaznaczyła posłanka.  

Dopytywana, czy Nowoczesna podpisze się pod wnioskiem PO o wotum nieufności, odparła, że na razie jej ugrupowanie nie dostało tego dokumentu. Jak dodała, kiedy trafi on do Nowoczesnej, politycy zobaczą, co zawiera i zdecydują, czy się pod nim podpisać. 

Posłowie Kukiz'15 zapowiedzieli w rozmowie z PAP, że nie zagłosują za wotum nieufności. Paweł Kukiz zaznaczył, że już wielokrotnie mówił, że nie będzie popierał takich wniosków. "Nie daliśmy wotum zaufania temu rządowi już w momencie jego powołania, nie zaakceptowaliśmy jego budżetu. Natomiast nie widzę powodu, żeby budować politycznie Schetynę, w sytuacji, kiedy wiem, że to wotum nie służy niczemu innemu tylko, budowaniu swojej politycznej pozycji" - stwierdził. 

Również wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) uważa, że wniosek PO jest tylko "partyjną gierką", którą nic nie wnosi do debaty publicznej. "Szukanie takiego rozgłosu PR-owego, bicie piany, to jest sposób działania PO" - powiedział. Tyszka ocenił, że efektem takich wniosków, jest "zablokowanie zmian złych ministrów, bo PiS tylko się umacniało w obronie tych szefów resortów, wobec, których były składane wnioski o odwołanie". 

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział w rozmowie z PAP, że ludowy nie podpiszą się pod wnioskiem o wotum nieufności, bo - jak dodał - nie są "na zawołanie". "PO ma wystarczającą liczbę mandatów, która pozwala złożyć ten wniosek. To jest ich decyzja" - dodał.

"Oczywiście my nie mamy powodów, żeby popierać ten rząd, bo jest to zły rząd dla Polski" - podkreślił. Zastrzegł, że gdy wniosek zostanie zgłoszony, ludowcy się z nim "zapoznają" i będą uczestniczyć w debacie. "Wtedy też będzie nasze stanowisko" - dodał Kosiniak-Kamysz.

PO już raz, wiosną tego roku, próbowała odwołać rząd Beaty Szydło. Kandydatem na premiera, wskazanym we wniosku PO o konstruktywne wotum nieufności, był Schetyna.

Zgodnie z konstytucją Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (co najmniej 231) na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na premiera. Głosowanie nad wnioskiem odbywa się nie wcześniej niż po upływie 7 dni od jego złożenia.

Pod koniec października premier Beata Szydło zapowiedziała dokonanie zmian w rządzie; nie podała kto ma z niego odejść, ani kim będą nowi ministrowie. Jak wówczas mówiła, decyzje w tej sprawie omawia z prezesem PiS. Rzecznik rządu Rafał Bochenek zapowiedział później, że rekonstrukcja Rady Ministrów będzie miała charakter strukturalny.

Szef PiS Jarosław Kaczyński mówił w połowie listopada, że rekonstrukcja rządu pewnie będzie "troszkę" odłożona w czasie, bo premier zaproponowała interesujące zmiany strukturalne. Według Kaczyńskiego "ostateczne decyzje co do personaliów" będą "podjęte w ciągu stosunkowo niedługiego czasu, ale pewnie dowiemy się o nich w grudniu".

W czwartek wicepremier Jarosław Gowin ocenił, że rekonstrukcja rządu może się przesunąć do stycznia, w związku z zapowiedzianym przez PO wnioskiem o konstruktywne wotum nieufności. "Najpierw odrzucimy wniosek PO o konstruktywne wotum nieufności, a dopiero potem przeprowadzimy rekonstrukcję rządu; w związku z tym, może się ona przesunąć do stycznia" - powiedział.

PAP

autor: Anna Tustanowska

amt/ mrr/ par/
 

Warto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 3. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 4. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 5. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 6. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 7. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 8. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook