Jedynie prawda jest ciekawa


Będzie pomoc państwa w odbudowie katedry

02.07.2017

Premier Beata Szydło deklaruje pomoc finansową dla odbudowy katedry w Gorzowie - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, która przybyła na miejsce pożaru. Minister, która jest posłem reprezentującym między innymi powiat gorzowski, podkreśliła, że najważniejsze zadanie w tej chwili to zminimalizowanie strat.

Szacowanie strat rozpocznie się po zakończeniu całej akcji. Wtedy biegli określą także, co mogło być przyczyną pożaru. Wiadomo już, że poza wieżą świątyni najbardziej ucierpiały organy w katedrze, które zostały zalane wodą.

Konstrukcja trzymająca dzwony gorzowskiej katedry trzyma się mocno, wieża ucierpiała wewnątrz, ale mury są całe. Dogaszanie ognia może potrwać do wieczora w niedzielę. Dopiero wtedy strażacy będą mogli wejść do wnętrza wieży, aby sprawdzić stropy. W sobotę wieczorem spod kopuły wieży zaczęły wydostawać się kłęby dymu. Wybuchł pożar. Akcja gaśnicza trwała przez całą noc. 

Wieża gorzowskiej katedry ma około 40 metrów wysokości. Działania strażaków utrudniało duże zadymienie i wysoka temperatura. Nad ranem w niedzielę pożar udało się opanować i płomienie przestały się rozprzestrzeniać.

Kościół Mariacki jest najstarszą budowlą w mieście, wzniesioną w drugiej połowie XII wieku. We wnętrzu katedry znajduje się wiele zabytkowych przedmiotów. Na szczycie świątyni w wieży, znajduje się dzwon, będący jednym z najcenniejszych zabytków Gorzowa. Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. Dariusz Szymura zapewnił, że wieża katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nie grozi zawaleniem.

Biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński podziękował strażakom i gorzowianom, którzy wynosili z katedry wyposażenie świątyni, obrazy i figury.

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak oświadczył, że będzie zabiegał o wsparcie finansowe na odtworzenie katedry w jej pierwotnym stanie.

PAP/tvp.info/MBB

Fot. PAP/Lech Muszyński

Warto poczytać

 1. adamowicz13072018 17.08.2018

  Prezydent Gdańska ustąpi? Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte

 2. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 3. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 4. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 5. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 6. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 7. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 8. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook