Jedynie prawda jest ciekawa


Będzie bezpieczniej w powietrzu?

12.05.2014

Resort obrony szykuje prawo, które pozwoli zestrzelić każdy porwany samolot oraz inne obiekty latające, które mogą posłużyć do ataków.

Czy Polska zaczęła się przygotowywać do wojny? Jak informuje „Rzeczpospolita”, MON chce zmienić przepisy, by łatwiej było przeciwdziałać atakom z powietrza. Zmiany mają dotyczyć m.in. procedur związanych z porwanymi samolotami.

W przepisach z 2004 roku opisano procedurę zachowania się w przypadku porwania samolotu. Zgodnie z nią do pilota porwanego statku wysyła się drogą radiową wezwanie do lądowania, następnie wysyła samoloty przechwytujące, ostrzega strzałami ostrzegawczymi, a na koniec można go zestrzelić. Obecnie resort obrony chce rozszerzenia przepisów.

Okazuje się bowiem, że w regulacjach istnieje luka. Przepisy nie przewidują sytuacji, gdy użyty przez terrorystów samolot nie przylatuje z zagranicy, a wystartował z lotniska na terenie Polski. Nie dotyczą też maszyn, które są zarejestrowane w Polsce albo mają celowo zakryte znaki rozpoznawcze.

„Zasadniczym celem projektowanych zmian jest objęcie ochroną nie tylko granicy państwowej, ale również całej przestrzeni powietrznej RP” – tłumaczy rzecznik MON płk Jacek Sońta.

Resort chce, by oprócz samolotów i śmigłowców przepisy obejmowały coraz popularniejsze bezzałogowe drony, szybowce, balony, sterowce i spadochrony. Decyzję o zniszczeniu obiektu ma podejmować dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych.

Wciąż niemożliwe będzie jednak zestrzelenie samolotu, na pokładzie którego oprócz terrorystów znajdują się pasażerowie. Taki przepis wprowadzono w 2004 r., ale cztery lata później uchylił go Trybunał Konstytucyjny.

Pytany o to, dlaczego rząd chce zmian, wiceszef komisji obrony poseł PiS Mariusz Antoni Kamiński wskazuje, że nie ma to związku z większym zagrożeniem terrorystycznym naszego kraju. „MON chce się przygotować na każdą ewentualność i uniknąć sytuacji, gdy w momencie ataku dowódca nie podejmuje decyzji o akcji z powodu nieprecyzyjnego prawa” – tłumaczy.

Więcej w „Rzeczpospolitej”.

TK
[Fot. chor. Artur Zakrzewski/DPI MON]

Warto poczytać

 1. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 2. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 3. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 4. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 5. agata-duda 21.09.2018

  Pierwsza Dama ponownie zachwyciła internautów. Zdjęcie Agaty Dudy robi prawdziwą furorę

  Na jednym z twitterowych profili kancelarii Prezydenta RP pojawiło się „nietypowe” zdjęcie Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza Dama pozuje na nim… bez wysokich obcasów. Fotografia zachwyciła internautów.

 6. tsue-27082018 20.09.2018

  Trybunału Sprawiedliwości UE: „Produkty z uboju rytualnego mogą być uznane za rolnictwo ekologiczne”

  Produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu, bez ogłuszania, może być przyznane europejskie oznakowanie "rolnictwo ekologiczne"

 7. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook