Jedynie prawda jest ciekawa


Będą zmiany w kodeksie wyborczym?

22.11.2017

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek powiedziała, że niczego nie wyklucza odpowiadając na pytanie, czy PiS wprowadzi poprawki do projektu zmian w Kodeksie wyborczym. Dodała, że zmiany proponowane przez PiS poprawią przejrzystość i uczciwość wyborów.

Z zamieszczonego na stronie Sejmu wstępnego harmonogramu obrad wynika, że w czwartek (23 listopada) po południu odbędzie się pierwsze czytanie projektu PiS dot. zmian w Kodeksie wyborczym oraz w trzech ustawach regulujących działanie samorządu wszystkich szczebli.

Na początku środowego posiedzenia Sejmu, lider Kukiz'15 Paweł Kukiz zaapelował do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o wycofanie tego projektu.

Bardzo proszę o niezabieranie obywatelom biernego prawa wyborczego w samorządach i apeluję o to, by nie tworzyć systemu dwupartyjnego w Polsce, czyli formalnego PO-PiS-u - mówił.

Z kolei Piotr Zgorzelski (PSL) ocenił, że wprowadzenie projektowanych zmian może doprowadzić do „zaorania” polskiego samorządu. Tryb, w którym został złożony, czyli przez grupę posłów, w istocie uniemożliwi konsultacje społeczne i międzyresortowe, ale przede wszystkim nie skonsultowano tego z Polakami - podkreślił.

Mazurek, pytana w środę przez dziennikarzy w Sejmie o projektowane zmiany wyraziła przekonanie, że wpłyną one na poprawę uczciwości i przejrzystości procesu wyborczego.

Dopytywana, czy PiS wprowadzi do noweli poprawki, odparła, że "niczego nie wyklucza".

Zaczynamy procedowanie, przed nami dyskusja. Nie jesteśmy głusi, wiele projektów było zmienianych i nie wykluczam, że poprawki przy okazji tego projektu też mogą być złożone - mówiła.

Jej zdaniem, nie wiadomo jeszcze czy projektowana ustawa wejdzie w życie.

Prezydent też ma wątpliwości – dodała Mazurek.

Projekt PiS zmian w Kodeksie wyborczym, i w ustawach regulujących działanie samorządów wszystkich szczebli zakłada m.in. wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW-ów) w wyborach do rad gmin, zmniejszenie liczebności mandatów w okręgach wyborczych do rad powiatów i sejmików województw. Przewiduje ponadto reformę Państwowej Komisji Wyborczej. PiS chce, by 7 na 9 jej członków wybierał Sejm  (obecnie 9-osobowy skład tworzy po 3 sędziów delegowanych tam przez TK, Sąd Najwyższy i Naczelny Sąd Administracyjny). Ponadto m.in. w miejsce obecnych komisarzy wyborczych, których terenem działania jest województwo lub jego część, wprowadzenie mają zostać komisarze wojewódzcy i powiatowi.

Projekt krytykuje m.in. PKW, według której zaproponowane zmiany mogą spowodować zaburzenia, czy nawet destabilizację procesu wyborczego. Główne zarzuty PKW do projektu to m.in.: nagłość wprowadzenia rewolucyjnych zmian, dwukrotny wzrost kosztów wyborów, brak wymogu apolityczności wobec komisarzy wyborczych, wydłużenie czasu liczenia głosów, brak czasu na stworzenie nowego informatycznego Systemu Wsparcia Obsługi Wyborów.

 

  

PAP

 

Warto poczytać

 1. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 2. trzaskowski17082018 17.08.2018

  Trzaskowski z wnioskiem do Ziobry. Chce delegalizacji ONR-u

  Kandydat na prezydenta Warszawy Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zwraca się do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro z wnioskiem o rozwiązanie stowarzyszenia Obozu Narodowo-Radykalnego. Trzaskowski podkreślił w piątek, że w Warszawie i w całej Polsce nie ma miejsca na faszyzm.

 3. woda17082018 17.08.2018

  GIS ostrzega: w butelkowanej wodzie mineralnej znaleziono bakterie coli i paciorkowce

  Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek o wycofaniu ze sprzedaży dwóch partii wód mineralnych Małopolanka i Malinowy Zdrój. W próbkach pobranych do kontroli stwierdzono bakterie z grupy coli oraz paciorkowców kałowych.

 4. adamowicz13072018 17.08.2018

  Prezydent Gdańska ustąpi? Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte

 5. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 6. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 7. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook