Jedynie prawda jest ciekawa


Będą walczyć z „polskimi obozami” w USA. Na ulice wyjedzie mobilne muzeum

04.08.2017

W lipcu o „polskich obozach koncentracyjnych” pisały m.in. CNN i USA Today. Oddolne inicjatywy broniące polskiej historii nie składają broni i zapowiadają, że na ulice Stanów Zjednoczonych wyjedzie autobus-muzeum mówiący prawdę o niemieckich obozach.

„Planujemy stworzyć autobus-muzeum, w którym znajdzie się ekspozycja poświęcona historii Polski podczas II wojny światowej. Wyruszy on w trasę po amerykańskich ośrodkach akademickich.” - czytamy w opisie akcji. Do tej pory organizatorzy zebrali około 7,5 tysiąca złotych, ale docelowo ma być to o wiele większa kwota.

Na początku roku zdjęcie mobilnego baneru „Death Camps were Nazi German. ZDF apologize” stojącego przed gmachem niemieckiej telewizji ZDF obiegło cały świat. W ten sposób działacze Fundacji Tradycji Miast i Wsi „upomnieli” nadawcę, który w dalszym ciągu uchyla się od wykonania wyroku Sądu Okręgowego w Krakowie, nakazującego przeproszenie więźnia obozu w Auschwitz, Karola Tendery, na stronie głównej serwisu internetowego stacji w widocznym miejscu. W 2013 roku w zapowiedzi filmu dokumentalnego stacja użyła sformułowania „polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz” . Poza siedzibą ZDF w Moguncji, baner dotarł również m.in. do Brukseli i Londynu.

Organizatorzy planują teraz trasę po Stanach Zjednoczonych. Jak przekonuje nas działacz fundacji, Michał Wlazło, wynika to z tego, że główne amerykańskie media częściej używają określenia „Polskie obozy koncentracyjne” niż media europejskie. - Problem jest taki że o ile w Europie żaden polityk nie wypowiedziałby takich słów, to w USA poziom ignorancji jest dużo wyższy, wystarczy przypomnieć przypadki Baracka Obamy, czy szefa FBI Jamesa Comeya. To wynika bardziej z ignorancji niż z pokrętnych skrótów myślowych. - przekonuje Wlazło, dodając że w Stanach Zjednoczonych przekonanie, że istniały polskie obozy jest większe niż w Europie.

Dokąd pojedzie autobus-muzeum? Wlazło zapewnia, że trasa będzie długa, najprawdopodobniej bus przejedzie po całym kraju. Chodzi o to, żeby w celu walki z ignorancją odwiedzić jak najwięcej uniwersytetów. Tam, poza możliwością zwiedzenia mobilnego muzeum, będzie promowany raport z Auschwitz pułkownika Witolda Pileckiego, mają się też odbyć wykłady informujące o niemieckich obozach. Wszystko to może zająć wiele miesięcy. - Powiem dla przykładu: ukraiński bus-muzeum informujący o Holodomorze (Wielkim Głodzie na Ukrainie – przyp. KH) jeździł rok czasu – mówi Wlazło.

Nie wiadomo jeszcze kiedy dokładnie możemy spodziewać się wyjazdu polskiego busa na amerykańskie ulice. Organizatorzy przekonują, że nie zależy to od nich, ale od „czynników wyższych”. - Autobus chcemy zakupić na wiosnę przyszłego roku, ale doprowadzenie go do stanu w którym będzie on mógł funkcjonować jako muzeum zajmie trochę czasu – przekonuje Wlazło. Wiadomo jednak, że autobus na pewno przed wyruszeniem do USA przejedzie się po Polsce żeby przetestować odbiór treści przedstawianych przez mobilne muzeum. Niewykluczony jest też przejazd po Europie. Wiele zależy od internautów, którzy w dużej mierze udźwigną ciężar finansowania akcji. Na profilu inicjatywy w serwisie zrzutka.pl entuzjastycznie odnoszą się oni do inicjatywy. „3mam kciuki aby się udało!”, „Wspieram akcję z poczuciem słuszności celu i metod.”, „Będę Was dopingował!" - piszą.

Tylko w lipcu kilkakrotnie doszło do wymieniania „polskich obozów” przez światowe media. Informację taką przy okazji pobytu brytyjskiej pary książęcej podały m.in. CNN,USA Today, francuski „Le Soir”, czy izraelski „Haaretz”.

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne śledzą pojawiające się w zagranicznych mediach wypowiedzi o "polskich obozach zagłady" i interweniują. Polska ambasada w Belgii poinformowała dziś o kolejnym sukcesie w walce z tym określeniem - po jej liście do redakcji dziennik "Het laatste Nieuws" sprostował swój tekst dotyczący kradzieży eksponatu z Auschwitz. W pierwszych czterech miesiącach tego roku przeprowadzono ponad 40 interwencji - poinformowało polskie MSZ.

KH/PAP

Warto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 3. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 4. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 5. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 6. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 7. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 8. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook