Jedynie prawda jest ciekawa


Będą sankcje dla Polski? "Jest zerowa szansa"

22.12.2017
KomisjaEuropejska
Będą sankcje dla Polski? "Jest zerowa szansa"

Jest zerowa szansa, żeby wobec Polski były jakieś sankcje, ale również jest niewielka szansa, że artykuł 7 będzie uruchomiony - powiedział w piątek wiceszef Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki (PiS). W ocenie europosła, wartości zawarte w zapisach dotyczących art 7.1, nie są w Polsce zagrożone.

Komisja Europejska zdecydowała w środę o uruchomieniu art. 7.1 traktatu unijnego wobec Polski. Wiceszef Komisji Frans Timmermans, który poinformował o tej decyzji, podkreślił, że KE daje Polsce trzy miesiące na wprowadzenie rekomendacji dotyczących praworządności.

Czarnecki ocenił w TV Republika, że wartości zawarte w zapisach dotyczących art 7.1, czyli szacunek dla godności ludzkiej, wolność, demokracja, równość, poszanowanie praworządności i praw człowieka oraz praw mniejszości, nie są w Polsce zagrożone.

- Art. 7 Traktatu Unii Europejskiej nie został uruchomiony. Na razie Komisja Europejska zwróciła się do Rady Europejskiej. Rada zajmie się tym w przyszłym roku - tłumaczył europoseł.

Dodał, że KE skierowała także do Trybunału Sprawiedliwości UE ustawę o Sądach powszechnych. - Mimo że występują tam elementy ustawodawcze, jak te które są w ustawodawstwie wielu krajów członkowskich UE np. Niemiec, Francji, to nie budzi wątpliwości w przypadku tych krajów, nie budzi protestów, a w przypadku Polski wzbudziło - zauważył Czarnecki. Przypomniał, że KE "skierowała także tzw. czwartą rekomendację, czyli "ściągę" co polski rząd powinien zrobić, żeby było dobrze".

Zdaniem europosła chodziło i to, by pokazać "histerię w mediach w Polsce". - Chcieli pokazać, że Polska jest na wylocie Unii Europejskiej, że nas wypchną, albo sami wyjdziemy, że Jarosław Kaczyński zabierze Polaków i wyprowadzi z Unii - to kompletne bzdury i farmazony - ocenił.

Czarnecki uważa, że "jest zerowa szansa żeby były jakieś sankcje wobec Polski, ale również jest niewielka szansa, że artykuł 7 będzie uruchomiony". Jak tłumaczył, potrzebna jest najpierw zgoda Parlamentu Europejskiego, a do niej potrzeba 2/3 europosłów, co - jak ocenił - będzie "wrogom Polski bardzo trudne do osiągnięcia". - 2/3 europosłów to jest duża większość i nie łatwo będzie przeciwnikom Polski tych posłów zmobilizować - dodał polityk.

Jednak jego zdaniem "nie chodzi o kwestie formalno-prawne". - Tu chodzi o to, żeby robić zadymę medialno-, propagandowo-polityczną, żeby Polaków zastraszyć - podkreślił.

Europoseł wskazał, że KE jest na "swoistej wojnie hybrydowej z Polską od dłuższego czasu". - To wynika z wielu powodów. Myślę, że głównym jest to, że Polska postawiła się w sprawie imigrantów muzułmańskich - powiedział.

- Polska pokazała całej Unii, że można bezkarnie mieć własne zdanie - nie przyjąć żadnego imigranta, głównie są to wyznawcy islamu spoza Europy, i nie ma żadnych konsekwencji, bo przyjęliśmy w PE budżet na przyszły rok - ani euro mniej dla Polski - powiedział.

Zdaniem Czarneckiego, KE interesuje się Polską ponieważ, jest "liderem naszego regionu Europy i że przykład Polski może być zaraźliwy".

Podkreślił, że "Polska kwitnie pod względem gospodarczym, staje się najważniejszym państwem w wymiarze politycznym i nic sobie nie robi z presji europejskiej". - Polska gospodarczo rośnie (...) i w perspektywie kilku, kilkunastu lat Polska może stać się realnym konkurentem gospodarczym dla Paryża, czy Berlina to - chociaż tego wprost nikt nie powie - także, poza odwetem za to, że nie przyjęliśmy muzułmańskich imigrantów, jest genezą tej sytuacji - dodał.

Czarnecki pytany, kto, oprócz Węgrów, w tym sporze może być sojusznikiem Polski, odparł, że np. Madryt, bo "premier Hiszpanii, już w sierpniu, powiedział, że jest przeciwny nadmiernej ingerencji w sprawy wewnętrzne krajów członkowskich Unii". - Powiedział to nie dlatego, że zakochał się w Polsce tylko dlatego, że uznał, że ci, którzy dzisiaj wtrącają się w sprawy Polski, jutro mogą się wtrącać w sprawy Hiszpanii, jeśli chodzi o Katalonię - wyjaśnił.

Art. 7.1 unijnego traktatu mówi, że na uzasadniony wniosek jednej trzeciej państw członkowskich, Parlamentu Europejskiego lub Komisji Europejskiej, Rada UE (składająca się z przedstawicieli wszystkich państw członkowskich) większością czterech piątych, po uzyskaniu zgody PE, może stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez kraj członkowski wartości unijnych.

Timmermans powiedział na środowej konferencji prasowej, że "Komisja jest gotowa, w konsultacji z PE i Radą, do ponownego rozważenia swojej uzasadnionej propozycji". - To nie jest opcja nuklearna. Prosimy teraz Radę i PE o to, co Komisja robiła przez ostatnie dwa lata: o przeanalizowanie sytuacji i zadecydowanie, czy w opinii tych dwóch instytucji istnieje wyraźne ryzyko poważnego zagrożenia dla praworządności - powiedział wiceszef KE. 

PAP

Warto poczytać

 1. morawiecki-gersdorf-19092018 19.09.2018

  Morawiecki spotkał się z Gersdorf. Czego dotyczyła rozmowa premiera z sędzią?

  Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z byłą pierwszą prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf. Rozmowy dotyczyły reform polskiego sądownictwa

 2. morawiecki19062018 19.09.2018

  Warszawski sąd oddalił pozew przeciwko premierowi. "Sprawa nie podlegała rozpoznaniu w tym trybie"

  Pozew w trybie wyborczym, który Platforma Obywatelska złożyła we wtorek przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, został oddalony przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny

 3. ZiemkiewiczUK 19.09.2018

  Ostra wypowiedź Ziemkiewicza o Platformie. Publicysta tym razem przesadził?

  Prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz kolejny raz rozgrzał dyskusje na polskim Twitterze. Wszystko za sprawą jego komentarza odnoszącego się do najnowszego sondażu Kantar Public, w którym nie szczędził słów krytyki pod adresem Platformy Obywatelskiej

 4. trzaskowski17082018 19.09.2018

  Trzaskowski dzieli Warszawiaków? Zabawna wpadka kandydata PO

  Rafał Trzaskowski na antenie Polsat News odniósł się do prowadzonej przez niego kampanii wyborczej. Jak sam przyznał, zabiega głównie o głosy „warszawiaków z krwi i kości”. Internauci uważają, że poseł PO dzieli mieszkańców stolicy i powoli przerabiają jego hasła wyborcze

 5. liderzy-KO-18092018 19.09.2018

  Oburzenie w opozycji. Lubnauer i Nowacka zdegustowane okładką lewicowej gazety

  Tygodnik „Polityka” ostatnio zaskakuje wszystkie osoby związane ze sceną polityczną w Polsce. Nie tak dawno jeden z redaktorów ekonomicznych tej gazety zachęcał lewicę do współpracy z PiS

 6. jakubiak09092018 19.09.2018

  Niecodzienny apel Marka Jakubiaka. Zachęcał do głosowania na siebie albo...na swojego rywala w wyborach

  Marek Jakubiak na antenie Polskiego Radia 24 zachęcał Warszawiaków do głosowania na niego podczas zbliżających się wyborów samorządowych. Opowiedział się również za opcją, że w przypadku, gdyby „nie przypadł do gustu wyborców”, powinni oni oddać swój głos na Patryka Jakiego

 7. facebook18092018 18.09.2018

  Przeklnął na Facebooku. Nie spodziewał się reakcji straży miejskiej

  Na początku lipca jeden z użytkowników Facebooka miał użyć wulgarnego słowa. Poznańska straż miejska wzywa teraz internautę do siebie i prosi o wyjaśnienia.

 8. schmidt-20072018 18.09.2018

  Dramat Joanny Schmidt. Według posłanki zadania z matematyki dyskryminują kobiety

  Była posłanka Nowoczesnej, a obecnie koło Społeczno-liberalni Joanna Schmidt odnalazła niemały „problem”, którym podzieliła się na Twitterze. Otóż zdaniem polityk kobiety są dyskryminowane...przez anonimowe przedstawienie w zadaniach z matematyki

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook