Jedynie prawda jest ciekawa


BBC straszy przed polskimi stoczniami. Ukryta kamera pokazuje „niewolników” z Korei Północnej

18.04.2018
korea18042018
BBC straszy przed polskimi stoczniami. Ukryta kamera pokazuje „niewolników” z Korei Północnej

Wielka Brytania bezpardonowo walczy z polską konkurencją czy pokazuje realny problem, o którym milczały dotąd polskie media? W programie „Panorama” w BBC wyemitowano odcinek dotyczący „współczesnego niewolnictwa”, którego jedną z twarzy jest wykorzystywanie „przymusowych pracowników z Korei Północnej” w Rosji, Chinach i… w Polsce.

Dziennikarze BBC utrzymują, iż w naszej ojczyźnie pracuje blisko tysiąc Koreańczyków zesłanych do Polski przez reżim Kim Dzong Una. Pokazane w ukrycia materiały prezentowały mieszkania, w których robotnicy mieszkają w „niewolniczych” warunkach, muszą też znosić skrajnie wyczerpujące zmiany i jeść „śmieci”.

Według BBC aż 150 tysięcy północnokoreańskich pracowników przymusowych wysłano za granicę. Mają oni pracować głównie po to, aby reżim mógł kontynuować swój program jądrowy.

W programie angielskiej telewizji wypowiadali się także pracownicy zatrudnieni w rosyjskich stoczniach. Według ich relacji wszystkie zarobione przez nich pieniądze trafiają do „przywódcy”. Mężczyźni opowiadali, iż są traktowani jak „psy” i są zmuszani do tego, aby "rezygnowali z bycia ludźmi". Jeden z pracowników rosyjskiej stoczni opowiadał, iż w przeszłości pracował w Gdyni. Mówił, iż w jego pracy nie obowiązywały przerwy, musiał też pracować bez żadnych zmian po kilkanaście godzin na dobę, zupełnie inaczej niż Polacy.

Do sprawy odniosła się ambasada Korei Północnej w Warszawie, która podkreśliła, iż wszyscy zatrudnieni w Polsce pracownicy pracują zgodnie z regulacjami UE. W programie wypowiadali się także przedstawiciele polskiego aparatu państwa, wg których nie ma dowodów na przymusową pracę Koreańczyków w Polsce. 

Stanisław Szwed, wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej odnosząc się do materiału wyemitowanego w BBC powiedział, iż od 5 sierpnia nie są wydawane żadne zezwolenia na pracę dla obywateli Korei Północnej. - Polska stosuje się do rezolucji ONZ ws. ograniczenia zatrudniania obywateli tego kraju za granicą - podkreślił wiceminister.

ac/red


Warto poczytać

 1. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 2. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

 3. 1270cenckiewiczokr 13.08.2018

  Wstrętny atak na historyka IPN. To „obrzydliwa kreatura i teczkowy onanista”

  Sławomir Cenckiewicz nie daje chwili wytchnienia lustracyjnym kłamcom, dawnym agentom i pracownikom siłowych resortów w czasach PRL. Od lat jest z tego powodu wściekle atakowany

 4. 1270majdaneki 13.08.2018

  Skandaliczne zachowanie izraelskiego nastolatka: tańczył nago w obozie śmierci

  Co roku dziesiątki tysięcy izraelskich uczniów odwiedzają miejsca pamięci Holokaustu w Polsce. Siłą rzeczy w tej liczbie znajdzie się kilku, którzy nie potrafią się zachować

 5. saperzy13082018 13.08.2018

  Dwie z trzech bomb z czasów II wojny światowej zostały wyciągnięte z Bałtyku

  Dwie z trzech bomb lotniczych z czasów II wojny światowej wyciągnęli z Bałtyku nurkowie z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Akcja odbywa się na plaży w kołobrzeskim Podczelu.

 6. ewakuacja13082018 13.08.2018

  Ewakuacja ludności z Podczela. Saperzy będą wyciągać bomby z Bałtyku

  Rozpoczęła się zaplanowana na godz. 7 przez sztab kryzysowy ewakuacja ludności z dzielnicy Podczele w Kołobrzegu. W ciągu dwóch godzin strefa zagrożenia ma opustoszeć. Wtedy do akcji wyciągnięcia trzech bomb z Bałtyku znalezionych przy plaży mają przystąpić saperzy.

 7. 1270jakisupermariaki 12.08.2018

  Ten film podbija internet. Tak Patryk Jaki walczy mafią reprywatyzacyjną

  Patryk Jaki raczej nie kreuje się na superbohatera, chociaż dla wielu ludzi, którzy dzięki niemu mają szansę odzyskać zagrabiony majątek właśnie nim jest

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook