Jedynie prawda jest ciekawa


Bartoszewski dla Stefczyk.info: nie oceniałem sprawy Pileckiego

20.05.2014

"Nie było posiedzenia kapituły w tej sprawie” - mówi Bartoszewski w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

Burza po tekście Tadeusza Płużańskiego, który pisał o sprzeciwie Władysława Bartoszewskiego wobec uhonorowania obecnego płk. Witolda Pileckiego, nie ustaje. W rozmowie z portalem Stefczyk.info Bartoszewski przekonuje, że niczemu się nie sprzeciwiał. Choć przyznaje również, że zgody na uhonorowanie Pileckiego nie było.

„Ja się niczemu nie sprzeciwiałem, nie było takiego posiedzenia. Można to sprawdzić w Kancelarii Prezydenta. Są protokoły wszystkich posiedzeń kapituły. Kiedy byłem w kapitule temu się nie sprzeciwiałem, ponieważ takiej dyskusji w ogóle nie było. Nie było posiedzenia kapituły w tej sprawie” - zaznacza Bartoszewski w rozmowie z naszym portalem.

Wskazuje jednak również, że kapituła rzeczywiście nie chciała przyznać płk. Pileckiemu orderu. „Poprzednio, kiedy w kapitule nie byłem, była przyjęta decyzja, że nie daje się pośmiertnie nikomu Orderu. Ja na nic nie miałem wpływu” - przekonuje nas minister.

I zaznacza, że decyzje w sprawie orderów podejmował jedynie śp. Lech Kaczyński. „To, co robił, decyzje, które podejmował wtedy śp. Prezydent Lech Kaczyński, robił w ramach własnych kompetencji i odpowiedzialności. Przeważnie uważałem te decyzje za bardzo słuszne. To jego prawem było przyznawanie odznaczeń, a nie innych osób” - wskazuje Bartoszewski.

Niestety, zgodnie ze swoim zwyczajem, Władysław Bartoszewski po wygłoszeniu swojej kwestii odłożył słuchawkę, nie żegnając się nawet. Nie mieliśmy szans dopytać wprost, czy on osobiście wyrażał sprzeciw wobec uhonorowania płk. Pileckiego.

A to pytanie wielce zasadne, ponieważ. Tłumaczenia Władysława Bartoszewskiego nie są spójne. Wydaje się, że rzeczywiście kapituła nie chciała odznaczenia ówczesnego rotmistrza Witolda Pileckiego. Kapituła, w której zasiadał Bartoszewski. Z jego tłumaczenia nie wynika, by rozstrzygnięcia w tej sprawie wywoływały jego sprzeciw.

TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

 2. sejm22042018 23.09.2018

  Nowy sondaż. PiS miażdży polityczną konkurencję

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się we wrześniu, PiS uzyskałby 45 proc. poparcia i mógłby rządzić samodzielnie; PO mogłaby liczyć na 23,9 proc. głosów

 3. pope23092018 23.09.2018

  Ponad 100 tysięcy wiernych na mszy w Kownie. Ważne słowa papieża Franciszka

  O minionych pokoleniach naznaczonych okupacją, udręką deportowanych, "wstydem donosicielstwa, zdrady", grozą gett i Syberii mówił w niedzielę podczas mszy w Kownie na Litwie papież Franciszek. Apelował o czujność wobec postaw, które doprowadziły do Holokaustu.

 4. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 5. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 6. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 7. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 8. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook