Jedynie prawda jest ciekawa


Duchowy ojciec opozycji totalnej od nowa nakreśla strategię działania. Scenariusz jest prosty, za wszelką cenę trzeba zniszczyć PiS!

12.07.2017

Nie można rezygnować po jednym niepowodzeniu, zawinionym zresztą w dużej mierze przez jednego człowieka – zauważył Leszek Balcerowicz w rozmowie z Jarosławem Kuźniarem w programie OnetRANO. Wiele wskazuje na to, że pozujący do niedawna na „niezależnego ekonomistę” i „bezpartyjnego fachowca” Balcerowicz wychodzi wreszcie z cienia i przedstawia strategię działania opozycji totalnej.

Były wicepremier był pytany między innymi o to, czy zamierza wybierać się na blokady miesięcznic smoleńskich. – Mam wiele szacunku i sympatii do tych osób, ale nie poszedłem na to spotkanie obawiając się że po pierwsze to może być łatwo demonizowane, przedstawione jako atak, czyli służyłoby to władzom, które dokonują takich strasznych rzeczy – powiedział Balcerowicz.

Jak dodał – Na szczęście organizatorzy podjęli bardzo dobrą decyzję oddzielając się od tej czołówki PiS-owskiej, która była otoczona przez policję. Po drugie, uważam że nie wolno odciągać uwagi od rzeczy najważniejszej skandalicznych zmian w polskim ustroju, przejęciu TK, ataków na sądy. To powinno być w centrum uwagi. I po trzecie, najważniejsza odpowiedź to budowanie organizacji, które będą przeciwstawiać się dalszym próbom przejmowania polskiego państwa przez PiS. Ale nie wykluczam, że te pierwsze formy protestu będą miały coraz większe uzasadnienie jeżeli będzie dochodziło do jeszcze bardziej drastycznych form naruszania tego co udało nam się zbudować po 1989 roku – straszył.

Jeden z autorów polskiej transformacji wypowiedział się także na temat komendantów policji, która zabezpieczała miesięcznicę, zauważając, że powinni oni dbać o to, by policja nie kojarzyła się z Milicją Obywatelską – Oni powinni tego pilnować i nic ich nie zwolni z odpowiedzialności. Oczywiście osobną odpowiedzialność ponosi pan Błaszczak, przecież policja w Polsce nie powinna dać się traktować jako instrument jednej partii. To nie jest tak, że rozkaz trzeba wykonywać, bo pamiętamy różne reżimy w których argument, że słuchało się rozkazu nie był żadnym uzasadnieniem moralnym i nie jest żadnym uzasadnieniem moralnym ani prawnym sugeruje Balcerowicz pokazując, że jego zdaniem rządy PiS-u należy traktować na równi z rządami historycznych reżimów.

W Polsce nie powinniśmy oddawać się defetystycznym rozważaniom o tym jacy oni są mocni, tylko zastanowić się jak w sposób zorganizowany poprzez odpowiednią komunikację skrócić okres złej zmiany, nazywanej o ironio, dobrą zmianą – dodał.  

Według Balcerowicza „Nie ma sensu prognozować, trzeba działać”: Moim zdaniem działanie między innymi powinno polegać na tym, że nie można spisywać na straty Komitetu Obrony Demokracji, KOD trzeba odbudować. Nie można rezygnować po jednym niepowodzeniu, zawinionym zresztą w dużej mierze przez jednego człowieka. Liczą się struktury, a nie doraźne zgromadzenia. Trzeba budować organizację, która będzie pilnować funkcjonariuszy obecnej – zalecił Balcerowicz.

Były minister finansów odnosi się także do obecnej sytuacji opozycji i zauważa, że nie można jej sprowadzać tylko do partii politycznych. – Mamy opozycję obywatelską i ona powinna być coraz mocniejsza i coraz lepiej zorganizowana, dlatego jeszcze raz powiem „odbudować KOD”. (…) Trzeba działać na wielu frontach, nie tylko na jednymskwitował Balcerowicz pokazując dosadnie, jaki jest  plan działania dla totalnej opozycji.

KH


Warto poczytać

 1. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 2. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 3. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 4. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 5. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 6. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 7. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook