Jedynie prawda jest ciekawa


Bączek: Zastrzeżenia dotyczące wejścia do CEK są bezzasadne

16.02.2017

Piotr Bączek, szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego stwierdził w rozmowie z "Naszym Dziennikiem", że w jego ocenie ani Ministerstwo Obrony Narodowej, ani ówczesny pełnomocnik ministra obrony do spraw utworzenia CEK, ani osoby uczestniczące w inwentaryzacji zasobów zgromadzonych w CEK NATO nie popełniły przestępstwa i działały zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego odniósł się w ten sposób do słów poprzedniego szefa SKW Piotra Pytla, który mówił w niedawnym wywiadzie telewizyjnym, że to był "akt przestępczy", a przedstawiciele MON nie mieli "żadnych podstaw prawnych". -Wszystkie zastrzeżenia dotyczące wejścia do CEK są bezzasadne, ponieważ formalnie Centrum jeszcze wtedy nie funkcjonowało. To był dopiero ośrodek organizacji. CEK w tamtym okresie nie był instytucją afiliowaną przez NATO. Nastąpi to dopiero w najbliższych tygodniach- powiedział Piotr Bączek. -Nam udało się zakończyć prace organizacyjne nad utworzeniem Centrum, a druga strona chce to storpedować, dlatego te zażalenia, dlatego te medialne informacje- dodał szef SKW.

Bączek zauważył, że cała tzw. afera wokół Centrum rozpoczęła się w grudniu po przejęciu przez niego kierownictwa SKW. -Osoby, które były oddelegowane przez poprzednie kierownictwa, rozpoczęły działania w kraju i za granicą mające na celu podważenie zaangażowania nowego szefostwa MON i Służby w tworzenie CEK- stwierdził Bączek. Na pytanie czy Bartłomiej Misiewicz miał odpowiednie uprawnienia, by wejść do Centrum odparł, że miał upoważnienie ministra obrony Antoniego Macierewicza i realizował jego wolę. -Nie było żadnego wyłamywania drzwi, burzenia ścianek, jak kłamliwie powtarza się w niektórych mediach. Po prostu drzwi zostały otwarte i w asyście Żandarmerii Wojskowej i kilku funkcjonariuszy SKW pełnomocnik wszedł i rozpoczął inwentaryzację materiałów, dokumentów, sprzętu, który znajdował się w CEK. Wszystko było realizowane lege artis- powiedział Bączek.

Szef SKW poinformował, że w CEK odnaleziono dokumenty niejawne, które nie powinny się tam znajdować, ponieważ były dokumentami SKW. -Sprawa jest poważna. Dotyczy dokumentów niejawnych znalezionych w pomieszczeniach CEK zajmowanych przez funkcjonariuszy SKW, którzy byli oddelegowani do Centrum- zauważył Bączek. Dodał, że osobom z byłego kierownictwa prokuratura postawiła zarzuty z powodu nielegalnego przechowywania dokumentów niejawnych w CEK. -To było kilkadziesiąt tajnych dokumentów. Takie dokumenty nie powinny tam się znajdować. To były dokumenty SKW, przeniesione poza wszelką kontrolą poza Służbę. Każdy dokument niejawny SKW powinien przechodzić przez kancelarię tajną, a jego obieg powinien być odnotowany. Tu tego nie było- podkreślił szef SKW. -Ponadto nawet funkcjonariusze z kierownictwa gen. Piotra Pytla, odpowiedzialni za ochronę informacji niejawnych, uznali, że te pomieszczenia, które były użytkowane przez CEK, nie nadają się do przechowywania informacji niejawnych. I m.in. na tej też podstawie podjęto decyzję o wejściu do CEK- dodał Bączek.

Szef SKW przypomniał, że gen. Pytel ma też zarzuty w sprawie prowadzenia nielegalnej współpracy z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa. -Zostało złożone przez SKW zawiadomienie w sprawie podjęcia takiej współpracy bez wymaganej zgody. Prokuratura postawiła zarzuty w tej sprawie byłemu kierownictwu SKW. Dlatego jest też takie zdenerwowanie drugiej strony- podkreślił Bączek. Dodał, że po odejściu ze służby na własny wniosek Pytel zaczął pojawiać się w stacjach telewizyjnych, gdzie mówi nieprawdę. Bączek dodał, że z partnerami NATO zostały wyjaśnione wszelkie kwestie w sprawie CEK. -Partnerzy są zadowoleni. Nie zgłaszają żadnych uwag. Wszystkie kwestie zostały wyjaśnione w rozmowach dwustronnych. Wszystkie państwa przysłały swoich przedstawicieli, kolejne państwa są zainteresowane przystąpieniem do tej inicjatywy. To jest jedno z najnowocześniejszych tego typu centrów w Europie- stwierdził szef SKW.

Piotr Bączek zaznaczył jednocześnie, że procedura wydania poświadczenia bezpieczeństwa dla szefa Narodowego Centrum Kryptologii jest wtoku. -Chciałbym podkreślić, że wobec tej osoby od kilku miesięcy była prowadzona bardzo zmasowana kampania dezinformacyjna. Myślę, że celowo, ponieważ jest to osoba spoza starych układów. Obowiązkiem Służby jest wyjaśnianie wszelkich kwestii. W toku postępowania okazywało się, ze pojawiające się informacje na jego temat są nieprawdziwe- skwitował Bączek. 

fot.[You Tube]

pc/"Nasz Dziennik"Warto poczytać

 1. skandal21082018 21.08.2018

  Lalka z sex shopu z maską Jarosława Kaczyńskiego. Wokalista poderżnął jej gardło

  Do czego prowadzą lewicowy fanatyzm i ateizm? Oto najlepszy przykład zaślepienia przez chorą ideologię

 2. topr21082018 21.08.2018

  Wezwała TOPR bo była zmęczona. Ratownicy: Nie jesteśmy taksówką dla turystów

  Zdarza się, że turyści w Tatrach, nie mając sił na dalszą wędrówkę, dzwonią do ratowników górskich i żądają przewiezienia ich na dół. Ratownicy TOPR apelują o rozsądek i rozwagę przy wzywaniu pomocy, bo ktoś inny w tym czasie może naprawdę potrzebować pomocy.

 3. 1270SZPITALBYTOW 21.08.2018

  Pacjentka oskarżyła lekarza o makabryczny żart, teraz przeprasza

  Jakiś czas temu pisaliśmy o sytuacji, jaka miała mieć miejsce w szpitalu w Bytowie. Jeden z tamtejszych lekarzy miał, według słów pacjentki, niestosownie zażartować podczas badania. Szpital informuje, że sytuacja nie miała miejsca, a pacjentka już przeprosiła za swoje słowa.

 4. gajewskatrzaskowski21082018 21.08.2018

  Jest najpiękniejszą twarzą kampanii Trzaskowskiego. Do niedawna była podwładną Bartosza Kramka z „Otwartego Dialogu”

  „Na krok nie odstępuje Rafała Trzaskowskiego. Mówi się, że jest nieformalnym rzecznikiem jego kampanii” - informuje portal „natemat.pl”. Mowa o Aleksandrze Gajewskiej, wiceprzewodniczącej PO w Warszawie i być może byłej szefowej zespołu politycznego Fundacji Otwarty Dialog.

 5. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 6. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 7. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 8. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook