Jedynie prawda jest ciekawa


Aszkenazy: "Możliwość oskarżania Polaków o Holokaust to również możliwość wyciągania odszkodowań"

02.02.2018
iseael02022018
Aszkenazy: "Możliwość oskarżania Polaków o Holokaust to również możliwość wyciągania odszkodowań"

– Otwarcie mówię, że coraz częściej wstydzę się za rządzących Izraelem. Izrael nie ma prawa wtrącać się w prawodawstwo rządu polskiego. Oczywiście chodzi również o pieniądze, bo możliwość oskarżania Polaków o Holokaust to również możliwość wyciągania odszkodowań i restytucji mienia – mówi Seweryn Aszkenazy w rozmowie z Magdaleną Rigamonti dla portalu „Dziennik.pl”.

Wywiad z polsko-amerykańskim przedsiębiorcą żydowskiego pochodzenia, marszandem sztuki i założycielem Stowarzyszenia Kultury Żydowskiej Beit Warszawa ukazał na portalu „Dziennik.pl”.

Aszkenazy odnosi się do trudnych polsko-żydowskich relacji, a także do aktualnego konfliktu dyplomatycznego między Polską i Izraelem. Tłumaczy, że w rzeczywistości Polacy powinni być wdzięczni żydowskim politykom za wywołanie tego konfliktu, bo „do wielu głów w końcu dotrze, że nie było żadnych polskich obozów śmierci, tylko niemieckie, nazistowskie, hitlerowskie”.

Przedsiębiorca żydowski polskiego pochodzenia mówi wprost: – Gratuluję polskiemu rządowi tego, że doprowadził do powstania takiej ustawy. Nasz korpus dyplomatyczny przez lata nie wiedział, jak bronić Polski. Po prostu tego nie potrafił.

Czytamy też o tym, o czym świat w ostatnich dniach zdaje się zapominać: –  Trzeba jasno powiedzieć, że to nie Polska, tylko cały świat kolaborował z Niemcami przy zagładzie Żydów. Polacy przecież nie łapali Żydów, jak Francuzi czy Holendrzy i Norwegowie. Polska policja nie aresztowała Żydów, nie ładowała ich do wagonów, nie było jej w Auschwitz. Prawdą jest natomiast to, że Polska cierpiała najwięcej ze wszystkich okupowanych krajów – przypomina Aszkenazy.

Według żydowskiego przedsiębiorcy największą winę za taki stan rzeczy ponosi… Watykan, który pozwolił, aby Polska została opuszczona przez sojuszników i oddana Niemcom. Aszkenazy odniósł się też do incydentów antysemickich, które są w Polsce zjawiskiem marginalnym o charakterze kryminalnym: – Izrael też ma elementy kryminalne i złodziejskie – mówi.

– Rozumiem Polskę. Bronię Polski na świecie, czasem bardziej niż większość Polaków. Od lat namawiam Żydów, żeby zbudowali sobie przystań w Polsce. Aby było to możliwe, Żydzi muszą mieć poważny wkład intelektualny i finansowy w kraju, jak to było w przeszłości. Wówczas czuliby się i byliby Polakami. Uważam, że są to bardzo ważne sprawy i mam tutaj na myśli żydowskie dziedzictwo w Polsce – dodaje żydowski przedsiębiorca. 

ac za dziennik.pl

Warto poczytać

 1. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 2. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 3. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 4. trzaskowski17082018 17.08.2018

  Trzaskowski z wnioskiem do Ziobry. Chce delegalizacji ONR-u

  Kandydat na prezydenta Warszawy Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zwraca się do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro z wnioskiem o rozwiązanie stowarzyszenia Obozu Narodowo-Radykalnego. Trzaskowski podkreślił w piątek, że w Warszawie i w całej Polsce nie ma miejsca na faszyzm.

 5. lekarz17082018 17.08.2018

  Ginekolog podejrzany o gwałt na czterech pacjentkach. Przyjmował w gabinetach w Zabrzu i w Gliwicach

  Zatrzymano ginekologa z Zabrza podejrzanego o zgwałcenie czterech pacjentek i zmuszenie trzech z nich do poddania się również innej czynności seksualnej - podała w piątek śląska policja. Do przestępstw miało dojść w prywatnym gabinecie lekarskim w latach 2016-2018.

 6. adamowicz13072018 17.08.2018

  Prezydent Gdańska ustąpi? Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte

 7. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook