Jedynie prawda jest ciekawa


„Ale jeśli czegoś nie pamiętam (to) mówię, że nie pamiętam, dlatego, że muszę mówić prawdę” - Arabski o notatce ws. Amber Gold

10.09.2018
1270arabskikomisja
„Ale jeśli czegoś nie pamiętam (to) mówię, że nie pamiętam, dlatego, że muszę mówić prawdę” - Arabski o notatce ws. Amber Gold

Nie pamiętam takiego dokumentu, to jest jakaś trzeciorzędna sprawa - powiedział b. szef kancelarii premiera Tomasz Arabski pytany przez dziennikarzy o notatkę, z której wynika, iż 28 maja 2012 r. zreferował premierowi Donaldowi Tuskowi treść pisma ABW dot. Amber Gold.

W poniedziałek sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold przesłuchiwała Tomasza Arabskiego, który w latach 2007 - 2013 pełnił funkcję szefa kancelarii premiera Donalda Tuska.

Posłowie komisji pytali Arabskiego m.in. o jego działania po tym, gdy do kancelarii szefa rządu wpłynęła dotycząca Amber Gold notatka, jaką w maju 2012 r. ówczesny szef ABW Krzysztof Bondaryk wysłał do sześciu najważniejszych osób w państwie, m.in. do premiera Donalda Tuska, prezydenta Bronisława Komorowskiego, oraz ministra finansów Jacka Rostowskiego.

Szefowa komisji Małgorzata Wassermann (PiS) podkreśliła, że komisja uzyskała potwierdzoną informację z KPRM, że jest notatka, z której wynika, iż Arabski zreferował Tuskowi sprawę 28 maja. "Proszę nie kwestionować swoich własnych notatek, bo dojdziemy do absurdu" - apelowała Wassermann.

"Na potrzeby tego przesłuchania przyjmę takie założenie, że to jest moja notatka. Uważam, że nie, ale mogę się mylić" - odparł Arabski. Jak dodał, wątpi by referował treść notatki premierowi Tuskowi. "Ale jeśli w dokumentacji wszystko wskazuje na to, że tak było, to ustalmy, że tak było, ja nie pamiętam" - zastrzegł

Wiceprzewodniczący komisji Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15) pytał Arabskiego, gdzie referował treść notatki ABW ws. zagrożenia ze strony Amber Gold. Arabski opowiedział, że nie pamięta okoliczności. Przekonywał, że działo się to na przełomie maja i czerwca.

Rzymkowski pytał, jak to się stało, że świadek sporządził notatkę 19 września 2012 r., że 28 maja 2012 zapoznał z treścią notatki ABW prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska. Arabski odpowiedział: "Jestem zaskoczony tą informacją". Dopytywany, jakie były okoliczności powstania notatki, odpowiedział, że nie pamięta. "W ogóle nie kojarzę takiej sytuacji" - mówił.

Arabski kwestionując pytanie Rzymkowskiego powiedział, że "nie widzi powodu, żeby miał tworzyć jakąś notatkę z września". Arabski mówił, że "pierwszy raz słyszy o tej notatce" z września 2012 r. "Trudno mi sobie wyobrazić, że miałbym jakąś notatkę sporządzać dotyczącą moich rozmów z maja" - dodał. Zaprzeczył też, że ktoś taką notatkę miałby sporządzić za niego. Arabski poprosił też o udostępnienie tej notatki. "Nie kojarzę takiej notatki. Wydaje mi się to niemożliwe. Jeśli jest, podpisana przeze mnie, ja ją podpisałem, to jest" - mówił b. szef kancelarii premiera.

Po zakończeniu posiedzenia komisji o tę notatkę Arabski był pytany przez dziennikarzy. "Nie mam pojęcia, o co chodzi. Jest to jakaś trzeciorzędna sprawa. Trzeba tylko po prostu to sprawdzić" - podkreślił. Dodał, że "wystarczyło mu okazać ten dokument, by powiedział, czy to on go sporządził, czy ktoś sporządził, a on podpisał". "Nie pamiętam takiego dokumentu, to jest jakaś absolutnie trzeciorzędna sprawa" - oświadczył Arabski.

Na uwagę, że szefowa komisji zwracała uwagę na jego niepamięć, Arabski powiedział, że nie zasłania się niepamięcią. "Ale jeśli czegoś nie pamiętam (to) mówię, że nie pamiętam, dlatego, że muszę mówić prawdę" - podkreślił.

"Myślę, że udzieliłem dużo interesujących odpowiedzi; nie wszystkie pytania były kierowane do mnie, miałem wrażenie, że część pytań ma charakter kampanijny i jest kierowana, gdzie indziej, ale taka jest polityka" - mówił Arabski.

Małgorzata Wassermann pytana przez dziennikarzy, czy zeznania Arabskiego wniosły coś do sprawy zauważyła, że b. szef kancelarii premiera zasłaniał się niepamięcią i niewiedzą.

"+Nie wiem+, +nie słyszałem+, +nie byłem obecny+ - to jest taka linia (obrony) pana ministra Arabskiego, który twierdzi, że nie uczestniczył w żadnych rozmowach i jak każdy z rządu Donalda Tuska dowiedział się o pracy syna premiera w OLT z gazety. Ponadto zasłania się niepamięcią i niewiedzą" - podkreśliła Wassermann.

Dopytywana, czy w sprawie wspomnianej notatki będzie powołany biegły powiedziała, że miała nadzieję, iż Arabski podzieli się informacjami nt. koordynacji w tej sprawie. "Tymczasem przerzucił on wszystko na ministra (Jacka) Cichockiego" - zaznaczyła. "Jak pamiętacie państwo minister Jacek Cichocki o żadnej koordynacji działań nie potrafił powiedzieć, bo po prostu tej koordynacji (ws. Amber Gold) moim zdaniem nie było" - oceniła szefowa komisji.

Na pytanie, kiedy będzie możliwe przesłuchanie b. premiera Donalda Tuska szefowa oświadczyła, że 5 listopada 2018 roku. 

(PAP)

autor: Edyta Roś

fot. PAP/Marcin Obara

Warto poczytać

 1. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 2. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 3. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 4. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 5. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

 6. Schetynawiki 24.09.2018

  Schetyna chwali się donoszeniem na Polskę zagranicą. Internauci bezlitośni dla lidera PO „Jesteście Targowicą”

  Ostatnimi czasy w obozie opozycji totalnej panuje „moda” na skarżenie się zagranicznym politykom na temat Polski

 7. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook