Jedynie prawda jest ciekawa


Apelacja Kamińskiego - wciąż nie wycofana

27.11.2015

Mariusz Kamiński, były szef CBA i obecny koordynator służb specjalnych, nie wycofał apelacji od wyroku w aferze gruntowej – twierdzi portal tvp.info.

Sąd wciąż też nie rozstrzygnął, czy ułaskawienie czterech funkcjonariuszy CBA przez prezydenta Andrzeja Dudę jest skuteczne, czy też nie.

Przed kilkoma dniami „Newsweek” napisał, że były szef CBA Mariusz Kamiński wycofał apelację od wyroku w aferze gruntowej. Według tygodnika, 20 listopada (cztery dni po decyzji prezydenta o ułaskawieniu wszystkich oskarżonych w aferze gruntowej) koordynator ds. służb specjalnych przysłał do sądu pismo, w którym napisał: „niniejszym cofam apelację z dnia 3 listopada”.
 Sąd jeszcze nie wie, co zrobić ze sprawą Kamińskiego. Część prawników uważa, że można kontynuować proces

Okazuje się jednak, że apelacja Mariusza Kamińskiego wciąż jest w sądzie. 

Oskarżony nie składał apelacji, ale złożyli ją dwaj obrońcy. Jeden z tych obrońców złożył dwie apelacje: jedną nadał pocztą, a drugą nadał w biurze podawczym. Kiedy jedna z tych apelacji została zarejestrowana, wycofał drugą. Nie oznacza to jednak cofnięcia apelacji dotyczącej Mariusza Kamińskiego – powiedziała tvp.info sędzia Ewa Leszczyńska-Furtak, rzecznik Sądu Okręgowego w Warszawie ds. karnych. 

Apelacje złożyli wszyscy oskarżeni oraz oskarżyciele posiłkowi. Sędzia Leszczyńska-Furtak przyznała, że w aktach sprawy, poza lakonicznym aktem prezydenckiej łaski, nie ma śladu wniosków oskarżonych o ułaskawienie. Pytana, czy sąd zdecydował już, czy sprawa zostanie umorzona, czy też zajmie się odwołaniem od wyroku, odrzekła: 

**Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Musimy ustalić czy ułaskawienie jest skuteczne – dodała.  Mariusz Kamiński ułaskawiony przez prezydenta 16 listopada, prezydent podjął decyzję o ułaskawieniu skazanych nieprawomocnie byłych szefów CBA. Pismo z Kancelarii Prezydenta, bez uzasadnienia, wpłynęło do Sądu Okręgowego w Warszawie, tego samego, do którego wcześniej wpłynęły apelacje czterech skazanych, domagających się uniewinnienia oraz apelacja brata Andrzeja Leppera, który w procesie miał status oskarżyciela posiłkowego oskarżyciela posiłkowego, wnoszącego o surowsze kary. 

Prezydencki akt łaski podzielił prawników. Nigdy dotąd nie podjęto takiej decyzji wobec osoby skazanej nieprawomocnym wyrokiem, czyli de facto niewinnej.

W marcu 2015 r. Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał byłych szefów CBA, w na kary więzienia za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA przy „aferze gruntowej” w 2007 r. Mariusz Kamiński został skazany na trzy lata więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk państwowych. 

Proces dotyczył operacji CBA z 2007 r. związanej z wręczeniem Piotrowi Rybie i Andrzejowi K. tzw. kontrolowanej łapówki za „odrolnienie” gruntu na Mazurach w kierowanym przez Andrzeja Leppera ministerstwie rolnictwa. Zdaniem mediów celem CBA było dopadnięcie szefa Samoobrony. Operacja nie powiodła się, bo zdaniem śledczych doszło do przecieku. Proces Ryby i K. wkrótce znów rozpocznie się przez sądem I instancji.


tvp.info/ansa

Warto poczytać

 1. jaki-vs-trzaskowski 25.09.2018

  Jaki nie będzie rozmawiał z Trzaskowskim? „To śmianie się w twarz ofiarom reprywatyzacji”

  Wiceszef komisji ds. reprywatyzacji w Warszawie Sebastian Kaleta oświadczył za pośrednictwem Twittera, iż sztab Patryka Jakiego nie będzie rozmawiał z Rafałem Trzaskowskim oraz jego ludźmi

 2. blaszczak06032018 25.09.2018

  Błaszczak ma już dosyć MON? Padły nazwiska potencjalnych następców

  Ministerstwo Obrony Narodowej w ciągu kilku najbliższych tygodni powinna czekać zmiana na stanowisku szefa resortu. Dotychczas sprawujący tę funkcję Mariusz Błaszczak, według medialnych doniesień, ma już dość „męczenia się” na tym stanowisku

 3. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 4. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 5. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 6. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

 7. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 8. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook