Jedynie prawda jest ciekawa


Kolejny etap antyaborcyjnej batalii w Opolu: baner zostanie usunięty

24.07.2018
1270banerantyab
Kolejny etap antyaborcyjnej batalii w Opolu: baner zostanie usunięty

Policja skierowała do sądu wniosek o ukaranie przedstawiciela wspólnoty mieszkaniowej, który zgodził się na wynajęcie powierzchni budynku pod kontrowersyjny baner ze zdjęciem ludzkiego płodu - poinformował PAP Karol Brandys z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

Baner zawisł w piątek na ścianie bloku w centrum Opola. Przedstawia fotografię rozkopanych grobów ofiar zbrodni w Katyniu, a pod nią olbrzymie zdjęcie zakrwawionego płodu ludzkiego. Całość jest opatrzona napisem: "W PRL sądy skazywały za prawdę o Katyniu. 30. razy broniły wolności słowa. Sąd w Opolu skazał za prawdę o aborcji".

Treść napisu odnosi się do wyroku Sądu Rejonowego w Opolu, który nieprawomocnie wymierzył sześciu działaczom ruchu pro-life grzywny po dwa tysiące złotych za eksponowanie podczas pikiety w centrum miasta zdjęć martwych płodów ludzkich. W uzasadnieniu sąd wskazał, że obwinieni narazili w ten sposób na widok drastycznych scen między innymi przechodzące dzieci. Oskarżyciel posiłkowy podnosił także to, że pikiety odbywały się w sąsiedztwie szpitala ginekologicznego, a widok mógł urazić m.in. pacjentki szpitala, także mające poważne problemy zdrowotne związane z utrzymaniem ciąży.

Aktywiści organizacji Pro Prawo do Życia zapowiedzieli odwołanie się od wyroku. Ich zdaniem kara za pokazywanie zdjęć jest ograniczaniem prawa do wolności wypowiedzi. Dlatego wynajęli powierzchnię na bloku i zawiesili baner. W piątek prezes Sądu Rejonowego w Opolu skierowała do policji wniosek o wszczęcie postępowania wyjaśniającego, czy przez wywieszenie banera aktywiści nie naruszyli przepisów z Kodeksu wykroczeń.

Jak powiedział PAP Karol Brandys z KW Policji w Opolu, po sprawdzeniu zawiadomienia policja skierowała do sądu wniosek o ukaranie 42-letniego członka wspólnoty mieszkaniowej, który wyraził zgodę na zawieszenie kontrowersyjnego banera. Policja zapowiada także skierowanie podobnego wniosku wobec zleceniodawcy, który obecnie przebywa poza Opolem.

We wtorek prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski na swoim profilu społecznościowym poinformował, że baner zostanie zdjęty. "Jestem po spotkaniu z przedstawicielami Wspólnoty Mieszkaniowej z ul. Sądowej/Ks. Opolskich. Podobnie jak wielu Opolan, również są przekonani co do tego, że kontrowersyjny baner nie powinien wisieć w tak reprezentacyjnym miejscu. Podjęli zatem działania, aby w najbliższym czasie zniknął on z ich budynku!" - napisał Wiśniewski.

Działacze Pro Prawo do Życia uważają, że baner powinien wisieć na kamienicy przez najbliższe trzy miesiące, to znaczy do końca obowiązywania umowy, jaką zawarli z dysponentem przestrzeni reklamowej.

(PAP)

autor: Marek Szczepanik

fot. Twitter/Radio Opole

Warto poczytać

 1. 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”.

 2. korwin16082018 16.08.2018

  "Co cię nie zabije, to cię wzmocni". Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 3. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 4. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 5. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 6. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 7. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 8. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook