Jedynie prawda jest ciekawa


Anglia czeka na pierwszą parę!

13.09.2015

Wizyta jest związana z obchodami 75. rocznicy Bitwy o Anglię. To jest wizyta symboliczna, podkreślająca historyczny i współczesny wkład Polaków w brytyjskie dzieje - zapowiada prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda z małżonką udają się z dwudniową wizytą do Wielkiej Brytanii. Prezydent weźmie udział w obchodach 75. rocznicy Bitwy o Anglię, spotka się z premierem Davidem Cameronem, a także z młodą Polonią oraz weteranami II wojny światowej.

Bitwa o Anglię trwała od 10 lipca do 31 października 1940 roku między brytyjskim RAF i niemiecką Luftwaffe w przestrzeni powietrznej nad Wielką Brytanią. U boku RAF walczyły cztery polskie dywizjony: dwa bombowe (300 i 301) oraz dwa myśliwskie (302 i 303) oraz 81 polskich pilotów w brytyjskich dywizjonach.

We wtorek prezydent spotka się w Lancaster House z polskimi weteranami i uczestnikami II wojny światowej mieszkającymi w Wielkiej Brytanii. We wtorek weźmie też udział w uroczystościach 75. rocznicy Bitwy o Anglię w katedrze św. Pawła w Londynie z udziałem m.in. premiera Davida Camerona i księcia Edwarda.

Andrzej Duda w trakcie wizyty w Instytucie Sikorskiego nada stopnie oficerskie łączniczkom i sanitariuszkom z Powstania Warszawskiego mieszkającym obecnie w Wielkiej Brytanii.

W poniedziałek prezydent złoży wieniec pod Polish War Memorial – pomniku w Londynie wzniesionym, by uczcić pamięć polskich lotników pomagających aliantom podczas II wojny światowej.

W poniedziałek Andrzej Duda spotka się także z kilkusetosobową reprezentacją młodej Polonii zamieszkującej Wyspy. - Będzie mówił nie tylko o historycznych zasługach Polaków dla dziejów brytyjskich, ale i o współczesnym znaczeniu dynamicznej, polskiej społeczności. Droga powrotu do Polski dla niej jest otwarta. Prezydent chce, aby opcję powrotu do ojczyzny uwzględniali - zaznaczył Szczerski.

Drugim elementem wizyty prezydenta w Londynie będą rozmowy polityczne. We wtorek spotka się z premierem Davidem Cameronem. Rozmowa w wąskim gronie jest zaplanowana na ponad godzinę.

- Rozmowa będzie dotyczyła współpracy w ramach NATO, a także Unii Europejskiej. Wielka Brytania jest naszym ważnym sojusznikiem w planach dotyczących przyszłorocznego szczytu NATO w Warszawie. Jest też jednym z krajów nadających ton polityce europejskiej - poinformował Szczerski. - Jest też kwestia uchodźców. Wielka Brytania ma tu szczególną pozycję - dodał.

W poniedziałek premier Cameron zapowiedział, że Wielka Brytania przyjmie do końca kadencji obecnego parlamentu, czyli w ciągu najbliższych pięciu lat, do 20 tys. uchodźców syryjskich. Podkreślił, że jego kraj ma moralny obowiązek udzielania pomocy.

Na wtorek prezydent jest także zaproszony do Pałacu Buckingham. W imieniu królowej Andrzeja Dudę podejmie książę Edward z małżonką - najmłodszy syn Elżbiety II.

Andrzej Duda był w Londynie 7 marca w trakcie kampanii wyborczej i spotkał się wówczas z Polakami mieszkającymi w brytyjskiej stolicy. Kandydat PiS rozmawiał z rodzinami, które od wielu lat mieszkają w Wielkiej Brytanii, a ich dzieci urodziły się w tym kraju. Rozmawiał także z młodymi Polakami, którzy wyjechali do Londynu po przystąpieniu Polski do UE w 2004 roku oraz z kombatantami i zasłużonymi działaczami emigracyjnymi.

Przed końcem 2017 roku w Wielkiej Brytanii ma odbyć się referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Według spekulacji medialnych mogłoby do niego dojść już w połowie przyszłego roku.

Swoboda przepływu ludzi w ramach Unii Europejskiej będzie jednym z kluczowych tematów w trakcie negocjacji członkostwa Wielkiej Brytanii we wspólnocie przed zaplanowanym referendum. Przedstawiciele rządu Davida Camerona od kilku miesięcy odwiedzają stolice innych państw członkowskich i sondują swoje pomysły dotyczące reform w tym zakresie.

Program wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Londynie pełen jest odniesień do historii i współczesnej sytuacji polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii.

Z przedstawicielami organizacji polonijnych Andrzej Duda ma rozmawiać o sytuacji Polaków w Wielkiej Brytanii i roli nowego biura ds. Polonii i Polaków za granicą utworzonego w Kancelarii Prezydenta RP.

- To ważny gest i krok w dobrym kierunku - komentuje Tadeusz Stenzel, prezes Zjednoczenia Polskiego, największej polskiej organizacji na Wyspach, zrzeszającej ponad 60 organizacji polonijnych. - Przestrzegałbym jednak prezydenta Dudę przed upolitycznianiem spraw polonijnych: powinniśmy jako środowisko zostawić za sobą preferencje polityczne dotyczące kraju i skupić się na wspólnym, apolitycznym działaniu dotyczącym spraw Polaków w Wielkiej Brytanii. Połączenie tematów polonijnych z taką czy inną opcją polityczną mogłoby to skomplikować - zaznaczył.

Przewodnicząca Polish Professionals, organizacji skupiającej młodych profesjonalistów pracujących w Londynie, Małgorzata Skibińska również podkreśliła znaczenie nowo utworzonego biura. - Wizyta prezydenta Dudy w Londynie i spotkanie z Polonią będzie pierwszą okazją spotkania środowisk polonijnych z nowym prezydentem, a jak wiemy od pierwszego wrażenia wiele zwykle zależy - powiedziała. Jak dodała, wielu członków jej organizacji planuje wziąć udział w spotkaniu, co "świadczy o dużym zainteresowaniu i gotowości do współpracy z prezydentem".

Marta Niedzielska z Polskiej Macierzy Szkolnej (PMS), organizacji zrzeszającej ponad 130 szkół na terenie Wielkiej Brytanii, podkreśliła, że polskie organizacje oświatowe wiążą szczególne nadzieje z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że przepracowała całe życie jako nauczyciel i doskonale rozumie nasze problemy. To stwarza szansę na większą uwagę i wsparcie dla naszego działania. Liczba polskich dzieci i uczniów rośnie, więc jest niezwykle ważne, żeby zaoferować im wysokiej jakości polską edukację - powiedziała. W styczniu PMS poprowadziła skuteczną kampanię społeczną w obronie angielskiej matury z języka polskiego, gdy brytyjskie władze zapowiedziały jej likwidację od 2018 roku.

Prezydent Duda z małżonką wezmą we wtorek udział w porannym nabożeństwie z okazji 75. rocznicy Bitwy o Anglię w katedrze św. Pawła, w którym uczestniczyć będzie ponad 2200 zaproszonych gości, w tym polscy weterani. Obecny będzie również premier David Cameron, który odczyta fragment Ewangelii św. Marka, oraz przedstawiciel rodziny królewskiej, książę Edward, najmłodszy syn królowej Elżbiety II.

W oświadczeniu przewodniczący Royal Air Forces Association Sir Dusty Miller, gospodarz obchodów rocznicy, zwrócił uwagę, że "75 lat temu brytyjski naród musiał poradzić sobie w najtrudniejszych chwilach (...) i pomimo upadku większości Europy był dzielnie wspierany przez przyjaciół z piętnastu innych państw, w tym wielu z Polski".

Kilka organizacji polonijnych zaapelowało w ramach akcji "W hołdzie polskim lotnikom" o przyjście pod katedrę św. Pawła z narodowymi flagami, aby zwrócić uwagę na wkład Polaków w Bitwę o Anglię. W rozmowie z PAP organizatorzy podkreślili, że spodziewają się kilkuset osób, które mają się gromadzić pod katedrą już od godz. 9 rano. Rozdawane będą m.in. baloniki, flagi oraz naklejki z symbolem legendarnego dywizjonu 303 i szachownicą, znakiem polskich lotników.

Po południu prezydent Duda spotka się na Downing Street z premierem Cameronem. Podczas godzinnego lunchu poruszone zostaną kwestie dotyczące ponad 850 tys. Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, szczególnie w kontekście brytyjskich ambicji reformy Unii Europejskiej.

Paweł Świdlicki z ośrodka analitycznego Open Europe podkreśla, że wizyta Dudy będzie pierwszą od 2006 roku oficjalną wizytą głowy państwa w Londynie. Były prezydent Bronisław Komorowski był w Wielkiej Brytanii raz, podczas szczytu NATO w walijskim Newport w 2014 roku. - Dziwne, że była tak długa przerwa i dobrze, że do tego spotkania wreszcie dojdzie, nawet jeśli tylko z powodów kurtuazyjnych. Oba państwa mają rozległe wspólne interesy - powiedział. Świdlicki zwrócił również uwagę, że plan wizyty pozwoli wzmocnić sygnał wysyłany przez polskie organizacje w Wielkiej Brytanii, które podkreślają, że "Polacy nie pojawili się znikąd w 2004 roku, ale od dawna odgrywali istotną rolę w brytyjskim społeczeństwie".

W ramach wizyty zaplanowane jest również odznaczenie polskich lotników weteranów w siedzibie Instytutu Polskiego i Muzeum Generała Sikorskiego, a także przyjęcie z udziałem brytyjskiego ministra obrony Michaela Fallona.

Za początek Bitwy o Anglię, jednego z najważniejszych starć II wojny światowej, uznaje się 10 lipca 1940 roku. Tego dnia niemiecka Luftwaffe rozpoczęła zmasowane naloty na konwoje brytyjskie żeglujące wzdłuż wybrzeży Wysp. Za końcową datę bitwy według brytyjskich historyków wojskowości należy uznać 31 października 1940 roku. Odparcie blisko czteromiesięcznej ofensywy Luftwaffe kosztowało życie 544 brytyjskich i sprzymierzonych lotników, w tym 29 Polaków. W tej pierwszej w historii bitwie stoczonej wyłącznie przez lotnictwo walczyło ponad 140 polskich pilotów.

15 września jest oficjalną datą obchodów rocznicy Bitwy o Anglię na terenie Wielkiej Brytanii.

W 1951 roku na terenie Anglii, Walii i Szkocji schronienie znalazło 152 tys. Polaków, którzy wyjechali w trakcie lub po zakończeniu II wojny światowej. W 2001 roku było ich już tylko 58 tys. Według oficjalnych statystyk obecnie w Wielkiej Brytanii mieszka 853 tys. Polaków. Stanowią oni największą grupę narodową wśród osób bez brytyjskiego paszportu.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/Grzegorz Michałowski]Warto poczytać

 1. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

 2. agata-duda 21.09.2018

  Pierwsza Dama ponownie zachwyciła internautów. Zdjęcie Agaty Dudy robi prawdziwą furorę

  Na jednym z twitterowych profili kancelarii Prezydenta RP pojawiło się „nietypowe” zdjęcie Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza Dama pozuje na nim… bez wysokich obcasów. Fotografia wzbudziła niesamowitą sympatię wśród internautów

 3. tsue-27082018 20.09.2018

  Trybunału Sprawiedliwości UE: „Produkty z uboju rytualnego mogą być uznane za rolnictwo ekologiczne”

  Produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu, bez ogłuszania, może być przyznane europejskie oznakowanie "rolnictwo ekologiczne"

 4. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

 5. frasyniuk20092018 20.09.2018

  Frasyniuk apeluje, aby donosić na Polskę? „Niech nas skarżą!”

  Kontrowersyjne słowa zmieścił na swoim Twitterze Władysław Frasyniuk. „Dla naszego dobra, w obronie Konstytucji, niech nas skarżą” - przekonuje.

 6. dziewczynki20092018 20.09.2018

  Sąd odebrał nieodpowiedzialnym rodzicom dwie córki. Były wychowywane „w zgodzie z prawami natury”

  Sąd Okręgowy w Zamościu zadecydował o odebraniu rodzicom dwojga dzieci. Dziewczynki były niedożywiane, nieszczepione, karmione niemal wyłącznie warzywami i owocami, a zamiast lekarza leczyła je znachorka.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook