Jedynie prawda jest ciekawa


Andrzej Gwiazda laureatem nagrody im. Lecha Kaczyńskiego

10.03.2017

"Pozostawał niezłomny w swoich przekonaniach i dążeniu do prawdy".

Legenda „Solidarności” Andrzej Gwiazda został uhonorowany nagrodą im. Lech Kaczyńskiego. Gośćmi uroczystości byli m.in. Jarosław Kaczyński, Marta Kaczyńska, prezydent Andrzej Duda i najważniejsi politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Laureat nagrody przypomniał postać i rolę śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. „Prezydent Lech Kaczyński poległ na posterunku. To nie jest przesada, że stanął w szeregu Żołnierzy Wyklętych. Sam jest zresztą wyklinany do dzisiaj. Nie miał okazji strzelać, ja też nie miałem, ale wytrwał na posterunku i tam poniósł śmierć. Spełnił wszystkie wymagania w określeniu bohatera - możemy go traktować jak bohatera. (…) Pamięć o Lechu Kaczyńskim i zachowanie jej jest niezwykle ważna dla narodu. Tak jak pamięć o żołnierzach podziemia niepodległościowego” - mówił Gwiazda.

Laureat mówił też o tym co Lech Kaczyński zrobił dla robotników: „Robią nam opinię, że jesteśmy narodem warchołów. A ja uważam, że wadą narodową jest u nas legalizm. Dla prostych robotników, traktowanych bardzo źle, przyszedł Lech Kaczyński z pomocą prawną. To promieniowało - ci ludzie stawali się autorytetami prawnymi w swoim środowisku, przejmowano sposoby i metody. Doprowadzało to do tego, że WZZ nie musiały mieć prawników, bo byli samowystarczalni, sami się potrafili bronić” - stwierdził.

Prezydent Andrzej Duda porównał postaci Lecha Kaczyńskiego i Andrzeja Gwiazdy.„Obaj byli nieznośnie uparci w dążeniu do sprawiedliwej Polski. Była różnica temperamentów, charakterów, ale upartość była taka sama. Pan prezydent cenił tę niezłomność, niechodzenie na kompromisy. Kiedy dziś mówię, że z całego serca dziękuję ruchowi społecznemu za tę nagrodę dla Andrzeja Gwiazdy, to chcę powiedzieć: mówiąc wprost i bardziej dosadnie, że pan Andrzej nigdy nie zawiódł Lecha Kaczyńskiego. Także wtedy, pana prezydenta już z nami nie było, gdy już odszedł” - mówił Andrzej Duda.

Prezydent mówił też o bezkompromisowej postawie Andrzeja Gwiazdy przez całe jego życie: „Pozostawał niezłomny w swoich przekonaniach i dążeniu do prawdy. Nigdy się nie bał, nie szedł na kompromisy i nie pozwalał na to, by poniewierano ludzi, dla których ważna była Rzeczpospolita. Za to dziękuję i ja, panie Andrzeju, przyłączając się do gratulacji. Jest Pan z całą pewnością tak godnym laureatem nagrody im. Lecha Kaczyńskiego jak mało kto” - mówił Andrzej Duda.

Andrzejowi Gwieździe pogratulowała też córka Lecha Kaczyńskiego, Marta Kaczyńska.

„Pan Andrzej Gwiazda jest osobą, do którą zrobiłem moich pierwszych kilka kroków. Ale poza tym wzruszającym wątkiem, chciałam podkreślić działalność pana Andrzeja po 2010 roku. Pan Andrzej jest wciąż aktywny - jeździ po Polsce, uczestnicząc w spotkaniach z młodzieżą, w mediach. Zawsze jest bezkompromisowy, szczery i odważny. To należy docenić zawsze - także dzisiaj. Dziękuję i gratuluję” - powiedziała Marta Kaczyńska.

Mly/wPolityce.pl

fot. [PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 2. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 3. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 4. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 5. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 6. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 7. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 8. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook