Jedynie prawda jest ciekawa


Anders zapowiada pomoc Polakom na Wschodzie

19.10.2015

W niedzielę 18 października 2015 na ulicach Warszawy pojawiły się historyczne pojazdy wojskowe w barwach 2 Korpusu Polskiego, walczącego podczas II wojny światowej we Włoszech pod dowództwem gen. Władysława Andersa.

W ten sposób lubelska Fundacja Niepodległości wspiera kampanię Anny Marii Anders, córki Generała, kandydującej do Senatu RP w warszawskim okręgu wyborczym 44 – obejmującym swym zasięgiem Śródmieście, Żoliborz, Bielany i Białołękę. Na ulicach Warszawy mieszkańcy spotkali rekonstruktorów w charakterystycznych battle-dress'ach, z wyposażeniem i uzbrojeniem2 Korpusu Polskiego – którzy towarzyszyli Annie Marii Anders i wolontariuszom z jej sztabu wyborczego. Pomimo niekorzystnej pogody nasze pojazdy wzbudzały duże zainteresowanie mieszkańców Warszawy - zarówno w północnych dzielnicach miasta, jak i na słynnym Placu Zbawiciela. Pytano o program i osobę kandydatki, ale także o działania fundacji.

 

Prezes Fundacji Niepodległości – Przemysław Omieczyński: To oczywiste, że nasi rekonstruktorzy, którzy swoim zaangażowaniem od lat starają się podtrzymywać pamięć o chlubnym wysiłku Polaków podczas II wojny światowej – teraz udzielają wsparcia córce słynnego polskiego dowódcy, gen. Władysława Andersa, w jej kandydowaniu do Senatu Rzeczypospolitej. Pamiętajmy, że nieustępliwa postawa gen. Andresa pozwoliła nie tylko stworzyć Armię Polską z żołnierzy, którzy przeszli piekło sowieckiej niewoli – ale także uratować tysiące ich rodzin z nieludzkiej ziemi ZSSR.

 

Fundacja Niepodległości upamiętniała ich losy w swoim zeszłorocznym ogólnopolskim projekcie Rok Żołnierzy Tułaczy – realizowanym w 70. rocznicę słynego zwycięstwa żołnierzy 2 Korpusu Polskiego w bitwie o Monte Cassino (w maju 1944). W efekcie brutalnych losów wojny i zdrady aliantów, ci Tułacze w swojej ogromnej większości nie mogli już wrócić do rodzinnych domów – które znalazły się poza granicami Polski. Jednak przenieśli oni wolną Polskę w swoich sercach – na emigrację. Dzięki czułości z jaką pielęgnowali pamięć o swojej Ojczyźnie, możemy do dziś czerpać z bogactwa kultury dawnych Kresów, wzruszać się przy piosenkach Mariana Hemara albo podziwiać klasę intelektualnego dyskursu prowadzonego np. w środowisku „Wiadomości” Mieczysława Grydzewskiego.

 

Fundacja Niepodległości w swoich różnorodnych działaniach wychodzi z przekonania, że pamięć buduje tożsamość nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego – zaś tożsamość umacnia naszą niepodległość.

 

 

 

Anna Maria Anders: Swoje rodzinne zainteresowanie obroną narodową oraz wychowanie patriotyczne chciałabym dziś wykorzystać w pracy dla Polski. Współpraca z Polonią, pomoc Polakom na Wschodzie, obrona narodowa i terytorialna, patriotyczne wychowanie młodych pokoleń – to są dla mnie tematy, którymi interesuję się od lat.

 

W swej służbie publicznej chcę zachować ponadpartyjność, gwarantującą możliwość służby dla Ojczyzny, dokładnie wedle tych zasad, które przyświecały mojemu Ojcu.

 

W swoich materiałach, które w niedzielę otrzymują mieszkańcy Warszawy – których zachęcam do oddania na mnie głosu za tydzień – przypominam dewizę mojego Ojca, upamiętnioną na legitymacjach wojskowych 2 Korpusu Polskiego: <>.

 

Anna Maria Anders kandyduje w Okręgu 44 w Warszawie, ze wsparciem Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwość. Głosy na kandydatów tego okręgu wyborczego będą oddawane także przez Polonię i Polaków mieszkających poza granicami kraju.

Historyczne pojazdy, które zaprezentowano to: Ford GPW/ Jeep – w barwach 5 Kresowej Dywizji Piechoty oraz White „Scout Car” – pancerny wóz dowódcy z 15 Pułku Ułanów Poznańskich [charakterystyczne piaskowe malowanie pojazdu wynikało z uwarunkowań frontu włoskiego]

 

Pojazdy, którymi rekonstruktorzy z Fundacji Niepodległości wsparli kampanię Anny Marii Anders, uczestniczyły w wyjeździe edukacyjnym na Monte Cassino, zorganizowanym w maju 2014 dla grupy polskiej młodzieży w 70. rocznicę słynnego polskiego zwycięstwa. Wzbudziły wtedy sensację  wśród zgromadzonych tam weteranów i rekonstruktorów z innych państw. Nasi rekonstrukotrzy wspominali, że honorowe posterunki, jakie tam wystawiali, w miejscach krwawych walk Polaków – pozostaną dla nich niezapomnianym przeżyciem. –Czujemy się spadkobiercami tej tradycji – ofiara żołnierzy generała Andersa jest dla nas zobowiązaniem w pracy dla Polski dzisiaj.

http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/Maciej Szymczak

Warto poczytać

 1. 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”.

 2. korwin16082018 16.08.2018

  "Co cię nie zabije, to cię wzmocni". Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 3. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 4. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 5. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 6. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 7. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 8. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook