Jedynie prawda jest ciekawa


Amerykańscy dyplomaci w Polsce o niepodległości i przyjaźni obu krajów

04.07.2018
12704lipca
Amerykańscy dyplomaci w Polsce o niepodległości i przyjaźni obu krajów

Z okazji 242. rocznicy niepodległości USA amerykańska ambasada w Polsce opublikowała w środę nagranie wideo, w którym ambasador Paul Jones oraz inni dyplomaci mówią po polsku o niepodległości obu państw i przyjaznych relacjach dwustronnych.

"W nastroju radości obchodzimy dziś 242. rocznicę niepodległości" - mówi ambasador Jones w nagraniu opublikowanym m.in. na Facebooku i Twitterze, w którym podkreślono m.in. "trwałą przyjaźń łączącą nasze narody i kraje".

Podczas rewolucji amerykańskiej "Polska była jednym z naszych kluczowych sojuszników" - wskazuje inny amerykański dyplomata. "Polscy bohaterowie, tacy jak Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Pułaski, pomogli nam wywalczyć niepodległość" - zauważa.

Inna dyplomatka podkreśla z kolei, że "w czasie I wojny światowej amerykański prezydent Woodrow Wilson okazał się najgorętszym orędownikiem polskich aspiracji niepodległościowych".

"Amerykańscy dyplomaci w Polsce czują się zaszczyceni, mogąc z pełnym przekonaniem powiedzieć, że idea niepodległości to zarazem most, więź i święta obietnica łącząca oba nasze narody" - zaznacza jeden z przedstawicieli amerykańskich władz w Polsce. 

(PAP)

Warto poczytać

 1. bodnar21052018 25.09.2018

  Adam Bodnar walczy z „dyskryminacją religijną” w szkołach. Domaga się „lekcji religii mniejszościowych”

  Trzeba poprawić organizację lekcji religii mniejszościowych i etyki - ocenił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w piśmie do szefowej MEN Anny Zalewskiej. Weług niego dyrektorzy powinni obowiązkowo informować rodziców i uczniów o możliwości i zasadach organizacji takich lekcji.

 2. gra-o-wybor-2-25092018 25.09.2018

  Strzelaj do prezydenta. Kontrowersyjna gra podbija internet

  Poznański radny PiS Michał Boruczkowski stworzył grę internetową, która tematyką odnosi się do zbliżających się wyborów samorządowych w Polsce

 3. jaki-vs-trzaskowski 25.09.2018

  Jaki nie będzie rozmawiał z Trzaskowskim? „To śmianie się w twarz ofiarom reprywatyzacji”

  Wiceszef komisji ds. reprywatyzacji w Warszawie Sebastian Kaleta oświadczył za pośrednictwem Twittera, iż sztab Patryka Jakiego nie będzie rozmawiał z Rafałem Trzaskowskim oraz jego ludźmi

 4. blaszczak06032018 25.09.2018

  Błaszczak ma już dosyć MON? Padły nazwiska potencjalnych następców

  Ministerstwo Obrony Narodowej w ciągu kilku najbliższych tygodni powinna czekać zmiana na stanowisku szefa resortu. Dotychczas sprawujący tę funkcję Mariusz Błaszczak, według medialnych doniesień, ma już dość „męczenia się” na tym stanowisku

 5. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 6. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 7. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 8. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook