Jedynie prawda jest ciekawa


Amerykanie pobiegli "Tropem Wilczym"

26.02.2017

Żołnierze armii Stanów Zjednoczonych wzięli udział w biegu upamiętniającym "Żołnierzy Wyklętych".

Około stu amerykańskich żołnierzy wzięło udział w Biegu Tropem Wilczym, upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych, który w niedzielę odbył się w Skwierzynie w Lubuskiem. Pobiegli wraz z amatorami tej formy rekreacji i polskimi żołnierzami z tego miasta.

Łącznie na liczącą 1963 m trasę wyruszyło ok. 300 biegaczy.

"Czytałem historię Żołnierzy Wyklętych. To byli bohaterowie walczący z komunistycznym reżimem w obronie swojego kraju. Jest dla mnie zaszczytem, że mogę wziąć udział w biegu poświęconym ich pamięci" - powiedział PAP jeden z amerykańskich żołnierzy biorących udział w biegu, Frank Green Jr.

Inny z żołnierzy amerykańskiego 64 batalionu Jeremy McGary uznał, że takie wydarzenia budują patriotyzm.

"To bardzo patriotyczne pobiec dla polskich żołnierzy, wyrazić o nich pamięć. Jesteśmy dumni, że z naszymi kolegami z polskiego wojska mogliśmy wystartować w tym biegu" - powiedział PAP McGary.

Dodał, że bawił się znakomicie i choć na starcie było trochę zimno i padał deszcz, to na mecie wszystkim było gorąco i dopisywały humory.

Start i meta biegu znajdowały się na skwierzyńskim Rynku, a trasa wiodła ulicami w centrum miasta. Pierwszy na mecie pojawił się żołnierz ze skwierzyńskiej jednostki Marcin Żeno.

"Jako żołnierze jesteśmy bardzo dumni z tych ludzi, którzy za nas walczyli, za to, że teraz możemy żyć w wolnym kraju. Uważam, że jest jak najbardziej potrzebne, by teraz propagować także spotem Żołnierzy Wyklętych" - podkreślił Żeno.

Razem ze swoimi żołnierzami pobiegł dowódca skwierzyńskiego dywizjonu ppłk Dariusz Stróżewski.

"Jak widać odzew był dość duży. Moi żołnierze plus żołnierze z batalionu amerykańskiego wzięli udział w biegu. Około 180-190 żołnierzy wystartowało (#) Generalnie uważam, że to jest słuszna idea, żeby biegać, propagować sport wśród młodzieży, a jak przy tej okazji propagowana jest historia, to jest to słuszny cel" - powiedział PAP ppłk Stróżewski.

W Skwierzynie stacjonuje kilkuset żołnierzy 64. batalionu wsparcia pancernej brygady z Kolorado skierowanej do naszego kraju przez Stany Zjednoczone. To specjaliści od logistyki i zaopatrzenia. Zajmują część obiektów skwierzyńskiego garnizonu, gdzie znajduje się także 35. dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej.

"Zaskoczeni jesteśmy liczbą zawodników (...) Amerykanów miało być 50, a przyszło stu. Cieszymy się, że chcą z nami biegać, integrować się. Niech ćwiczą swoją kondycję, na pewno im się to przyda" - powiedział PAP burmistrz Skwierzyny Lesław Hołownia.

Biegi Tropem Wilczym to projekt Fundacji Wolność i Demokracja. Odbywają się w okolicach 1 marca od 2013 r.

Jak podaje Fundacja w tym roku zaplanowano 240 biegów dla 60 tys. biegaczy z miast w Polsce i zagranicą. Długość trasy - 1963 metry jest symboliczna. Nawiązuje do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak ps. "Lalek".

W Skwierzynie bieg poprzedziła wspólna rozgrzewka, wszyscy uczestnicy mogli napić się gorącej herbaty i zjeść wojskową grochówkę. Biegacze otrzymali pakiety startowe z okolicznościową koszulką, a na mecie pamiątkowe medale.

Lokalnymi organizatorami biegu był Ośrodek Sportu i Rekreacji w Skwierzynie oraz Skwierzyński 35 Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej Kraju.

"Impreza w tym kształcie na rynku miejskim zorganizowana została w Skwierzynie po raz pierwszy, mimo tego, że jest piąta edycja ogólnopolska" - powiedział PAP dyr. OSiR-u w Skwierzynie Jakub Nawrot.

Mly/PAP

fot. [PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 2. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 3. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

 4. 1270rozenekkk 13.08.2018

  "Odsiecz" Rozenka: moja obietnica wyborcza - Warszawa wolna od faszyzmu i nacjonalizmu

  Warszawa powinna być wolna od faszyzmu, sił skrajnie nacjonalistycznych i od chuliganerii, to jest moja pierwsza obietnica wyborcza - zadeklarował w poniedziałek kandydat SLD na prezydenta stolicy Andrzej Rozenek.

 5. 1270cenckiewiczokr 13.08.2018

  Wstrętny atak na historyka IPN. To „obrzydliwa kreatura i teczkowy onanista”

  Sławomir Cenckiewicz nie daje chwili wytchnienia lustracyjnym kłamcom, dawnym agentom i pracownikom siłowych resortów w czasach PRL. Od lat jest z tego powodu wściekle atakowany

 6. 1270majdaneki 13.08.2018

  Skandaliczne zachowanie izraelskiego nastolatka: tańczył nago w obozie śmierci

  Co roku dziesiątki tysięcy izraelskich uczniów odwiedzają miejsca pamięci Holokaustu w Polsce. Siłą rzeczy w tej liczbie znajdzie się kilku, którzy nie potrafią się zachować

 7. saperzy13082018 13.08.2018

  Dwie z trzech bomb z czasów II wojny światowej zostały wyciągnięte z Bałtyku

  Dwie z trzech bomb lotniczych z czasów II wojny światowej wyciągnęli z Bałtyku nurkowie z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Akcja odbywa się na plaży w kołobrzeskim Podczelu.

 8. ewakuacja13082018 13.08.2018

  Ewakuacja ludności z Podczela. Saperzy będą wyciągać bomby z Bałtyku

  Rozpoczęła się zaplanowana na godz. 7 przez sztab kryzysowy ewakuacja ludności z dzielnicy Podczele w Kołobrzegu. W ciągu dwóch godzin strefa zagrożenia ma opustoszeć. Wtedy do akcji wyciągnięcia trzech bomb z Bałtyku znalezionych przy plaży mają przystąpić saperzy.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook