Jedynie prawda jest ciekawa


Ależ się kłócą. Nowoczesna nie poprze Trzaskowskiego?

28.11.2017
1270neumanna23
Ależ się kłócą. Nowoczesna nie poprze Trzaskowskiego?

Słowa Katarzyny Lubnauer, że nie ma porozumienia między PO a Nowoczesną ws. kandydata na prezydenta Warszawy, to jeszcze element wewnętrznej kampanii w Nowoczesnej - ocenił szef klubu PO Sławomir Neumann. Według niego relacje PO i Nowoczesnej nie pogorszyły się po zmianie kierownictwa N.

"Jest jeszcze cały czas bardzo gorąco u naszego koalicjanta, te spory wewnętrzne, które są w Nowoczesnej nie zakończyły się z wyborami w sobotę, one trwają" - stwierdził Neumann we wtorek w radiu RMF FM. Ocenił, że "to te emocje powodują też pewnie takie poczucie, że coś złego dzieje się na linii Platforma-Nowoczesna". Według niego jednak, "nic takiego złego się nie dzieje".

Szef klubu PO zapytany został o słowa nowej szefowej Nowoczesnej, Katarzyny Lubnauer, która w sobotę w TVN24 stwierdziła, że na razie nie ma porozumienia między Nowoczesną a PO ws. kandydata na prezydenta Warszawy i że obie partie muszą jeszcze raz po partnersku poukładać układankę związaną z wyborami samorządowymi.

Neumann ocenił, że jest to "cały czas taki element wewnętrznej kampanii w Nowoczesnej". Zdaniem szefa klubu PO, Rafał Trzaskowski, który w ubiegłym tygodniu został ogłoszony przez szefa Platformy Grzegorza Schetynę i ówczesnego przewodniczącego Nowoczesnej Ryszarda Petru, wspólnym kandydatem na prezydenta Warszawy, jest w stolicy "najlepszym kandydatem opozycji".

"Przypomnę, że Rafał Trzaskowski został poparty przez Nowoczesną ustami przewodniczącego Ryszarda Petru - bo przecież on nie był wtedy uzurpatorem, był przewodniczącym" - podkreślił szef klubu PO. Dodał, że obecna przewodnicząca Nowoczesnej "jest matematykiem i wie doskonale, jaka jest różnica między 34 proc. poparcia Rafała Trzaskowskiego a 3-4 proc. kandydata Nowoczesnej".

"My nie będziemy dyskutować o jakichś parytetach w miastach, kto jakie miasto obstawia z partii" - podkreślił. Wyjaśnił, że kandydaci w wyborach samorządowych będą szukani "w każdym mieście indywidualnie" a wybrane zostaną osoby, które mają największą szansę na wygraną. Neumann zaznaczył, że kandydat "nie musi być z Platformy, on nie musi być z jakiejkolwiek partii, może być niezależnym kandydatem".

"Uważam, że zjednoczona opozycja jest wartością i tak jest w polityce, że nie wszyscy musimy się kochać, lubić, mieć do siebie takie szczere, otwarte uczucia, bo możemy mieć inne zdanie na wiele tematów" - dodał.

W ubiegłym tygodniu Schetyna i Petru poinformowali, że Trzaskowski jest wspólnym kandydatem obu partii na prezydenta stolicy; w przypadku zwycięstwa wyborczego Trzaskowskiego, polityk Nowoczesnej Paweł Rabiej ma zostać wiceprezydentem Warszawy. W sobotę Lubnauer została nową przewodniczącą Nowoczesnej pokonując Petru dziewięcioma głosami.

W poniedziałek Lubnauer zaznaczyła, że wciąż nie zna szczegółów porozumienia zawartego pomiędzy Petru i Schetyną. W jej ocenie, jeśli opozycja chce zbudować stabilną koalicję dla całej Polski, musi "od początku" usiąść do stołu i porozmawiać. Zapowiedziała, że w najbliższych dniach w sprawie porozumienia spotka się ze Schetyną.

Szefowa Nowoczesnej oceniła, że kandydatura Trzaskowskiego w Warszawie obciążona jest aferą reprywatyzacyjną. Zaznaczyła zarazem, że ceni Trzaskowskiego jako polityka i uważa, że jest on doświadczonym politykiem, którego lubią warszawiacy. Według niej, Trzaskowski to "bardzo mocna kandydatura na kandydata na prezydenta Warszawy".

(PAP), fot. PAP/Jan Karwowski

 

Warto poczytać

 1. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 2. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 3. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 4. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 5. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 6. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 7. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook