Jedynie prawda jest ciekawa


Akt oskarżenia za milionowe oszustwa w handlu stalą

03.07.2017

Po śledztwie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie fikcyjnego obrotu wyrobami stalowymi w ramach Unii Europejskiej oraz uzyskiwania nienależnych zwrotów podatku VAT i odliczeń podatkowych. Gangsterzy wyłudził w sumie 25 mln zł nienależnego zwrotu podatku.

Akt oskarżenia dotyczy 17 osób, w tym Tomasza C., którego firma w latach 2012-13 miała być osią całego przestępstwa karuzelowego. Szkody skarbu państwa w podatku VAT miały wynieść prawie 25 mln zł - wynika ze śledztwa katowickiej delegatury ABW, o czym poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Akt oskarżenia skierowano do Sądu Okręgowego w Katowicach.

Oskarżonym postawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy i podrabiania faktur VAT. Za takie przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat.

Pozornie wszystko było legalne

Tomasz C. - inaczej, niż w przypadku innych przestępstw związanych z wyłudzeniem zwrotu VAT za stal - dokonywał faktycznie zakupu prętów stalowych. Jego firma miała odkupywać pręty od firm-słupów, które sprowadziły stal z Czech. Firmy te kupowały ją z zerową stawką VAT w ramach wewnątrzunijnego zakupu towarów. Również firma C. nie odprowadzała podatku VAT, a w tym czasie firmy-słupy wystawiały dodatkowe fikcyjne faktury VAT sprzedaży towaru.

Następnie nadzorowana przez Tomasza C. firma miała uruchamiać dalszą część karuzeli, odsprzedając w kraju rzeczywisty towar z marżą i 23-procentowym podatkiem VAT, a zarazem wystawiając fikcyjne faktury sprzedaży firmom czeskim i słowackim z zerową stawką VAT w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Taki mechanizm umożliwił firmie C. "zerowanie" podatku VAT w deklaracjach do urzędów skarbowych za pośrednictwem fikcyjnych faktur wystawianych przez znikających podatników.

PAP

Fot. pixabay.com

Warto poczytać

 1. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 2. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 3. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 4. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 5. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 6. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 7. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook