Jedynie prawda jest ciekawa


Kolejne kłopoty Adamowicza. Prezydent Gdańska unika pluralizmu i niewygodnych pytań dziennikarzy

13.09.2017

Od poniedziałku w Gdańsku trwa drugi „Tydzień Demokracji”. Jak jednak zauważają przedstawiciele kilku organizacji, hucznie reklamowane wydarzenie z pluralizmem nie ma nic wspólnego.

„Nie ma demokracji bez udziału obywateli.” - napisał w zaproszeniu Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Sam dobór osób, które występują w wydarzeniu, wskazuje jednak na to, że gdański prezydent słowo „demokracja” traktuje bardzo wybiórczo.

- Zaproszono przedstawicieli mediów i polityków, tylko jednej strony sceny politycznej. Dziennikarze TVNu, Gazety Wyborczej i Newsweek’u razem z samorządowcami PO i Nowoczesnej to tylko część opinii publicznej. - powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej Robert Iwanicki ze Stowarzyszenia KoLiber. - Tego typu debata, nie ma nic wspólnego z pluralizmem dyskusji – dodał Iwanicki.

Faktycznie, gdy spojrzymy choćby na panel „Czy demokracja jest potrzebna, aby wieść dobre życie?” znajdziemy w nim publicystkę „Gazety Wyborczej” Dominikę Wielowieyską, Renatę Kim z „Newsweeeka” i Bartosza Węglarczyka z „Onetu”. Dyskusję poprowadzi Jacek Pałasiński , który w 2014 roku pisał „Jak będzie wyglądała Polska kiedy Kaczyński dorwie się do władzy? Jak on. Będzie niedomyta, rozmemłana, obleśna, nieestetyczna, z zepsutymi zębami”. Trudno uznać taką dyskusję za pluralistyczną. W ramach wydarzenia swój wykład o tytule „Kobiety! RatujMY Demokrację” wygłosi też znana z radykalnie feministycznych poglądów prof. Monika Płatek.

Przedstawiciele organizacji zwrócili też uwagę na niegospodarność władz miasta. Jak przekonuje Przemysław Majewski z Kongresu Nowej Prawicy, jest ona regularnie monitorowana. - 100 tysięcy złotych na konferencję księgowych, 50 tysięcy na Dzień Jałmużnika, to tylko najnowsze przykłady. 800 tysięcy złotych wydano na remont baru w Urzędzie Miasta, o 140tys. więcej niż zakładano, 3 miliony złotych na makietę Gdańska w Forum Gdańsk to kilka z wielu przykładów, wskazujących na to, że Gdański magistrat nie szanuje pieniędzy otrzymywanych od podatników – twierdzi Majewski.

W poniedziałek swoje oświadczenie w sprawie „Tygodnia Demokracji” opublikował również Instytut Debaty Publicznej. „W opinii ekspertów Instytutu główne spotkania organizowane w ramach „Gdańskiego Tygodnia Demokracji” nie spełniają kryteriów uczciwej debaty. Warunkowane jest to przede wszystkim brakiem typowego dla demokracji pluralizmu poglądów.” - napisali przedstawiciele organizacji, dodając, że „Instytut Debaty Publicznej wyraża zaniepokojenie pogarszającym się poziomem debaty publicznej w Gdańsku, przejawiającym się m. in. w nieprzestrzeganiu zasady pluralizmu w debatach organizowanych z publicznych środków i pomijaniu głosu mieszkańców.”

Adamowiczowi oberwało się w ostatnich dniach również od organizacji przeciwnych realizowanej budowie galerii handlowej przy Kanale Raduni. Prezydent Gdańska miał osobiście pojawić się na budowie, wysłuchać na niej dziennikarzy i społeczników "i dopiero wtedy podejmować decyzję" dotyczącą przykrycia części kanału. - Na żadnym z odbywających się tego dnia spacerów po budowie Pana nie było - odpowiedzieli Adamowiczowi działacze Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej. 

Przedstawiciele KoLibra oraz Kongresu Nowej Prawicy zapowiedzieli już, że złożą za pośrednictwem radnych interpelację w sprawie kosztów "Tygodnia Demokracji". 

KH


Warto poczytać

 1. jaki-vs-trzaskowski 25.09.2018

  Jaki nie będzie rozmawiał z Trzaskowskim? „To śmianie się w twarz ofiarom reprywatyzacji”

  Wiceszef komisji ds. reprywatyzacji w Warszawie Sebastian Kaleta oświadczył za pośrednictwem Twittera, iż sztab Patryka Jakiego nie będzie rozmawiał z Rafałem Trzaskowskim oraz jego ludźmi

 2. blaszczak06032018 25.09.2018

  Błaszczak ma już dosyć MON? Padły nazwiska potencjalnych następców

  Ministerstwo Obrony Narodowej w ciągu kilku najbliższych tygodni powinna czekać zmiana na stanowisku szefa resortu. Dotychczas sprawujący tę funkcję Mariusz Błaszczak, według medialnych doniesień, ma już dość „męczenia się” na tym stanowisku

 3. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 4. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 5. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 6. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

 7. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 8. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook