Jedynie prawda jest ciekawa


ABW zbada zamach w Dortmundzie

14.04.2017

- ABW dołoży wszelkich starań, by w pełni wyjaśnić wszelkie okoliczności zdarzenia - powiedział rzecznik ministra-koordynatora specsłużb Stanisław Żaryn.

- ABW dołoży wszelkich starań, by w pełni wyjaśnić wszelkie okoliczności zdarzenia, w wyniku którego mógł ucierpieć polski obywatel, znajdujący się w zaatakowanym autokarze — powiedział PAP rzecznik ministra-koordynatora specsłużb Stanisław Żaryn.

W czwartek Prokuratura Krajowa podała, że tego dnia wielkopolski wydział zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK w Poznaniu wszczął w czwartek śledztwo ws. zamachu w Dortmundzie, w którym pokrzywdzony został polski piłkarz klubu BVB Borussia Dortmund Łukasz Piszczek.

We wtorek wieczorem na trasie przejazdu autokaru przewożącego zawodników jadących na mecz Ligi Mistrzów - wśród których był Łukasz Piszczek, i sztab szkoleniowy klubu - doszło do eksplozji trzech ładunków wybuchowych. Piłkarze jechali na ćwierćfinał Ligi Mistrzów z AS Monaco. Ranny został hiszpański obrońca Marc Bartra oraz policjant, który jechał na motorze przed autobusem.

Polskie śledztwo zostało wszczęte z urzędu. Jego prowadzenie zostało powierzone poznańskiej Delegaturze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Postępowanie prowadzone jest w sprawie sprowadzenia 11 kwietnia w Dortmundzie zdarzenia o charakterze terrorystycznym, które zagrażało życiu lub zdrowiu wielu osób, mającego postać eksplozji materiałów wybuchowych.

- Każde zdarzenie o charakterze terrorystycznym, które może narażać polskich obywateli na utratę życia, zdrowia lub niebezpieczeństwo, będzie wyjaśniane przez służby specjalne i prokuraturę. Wszczęcie śledztwa w sprawie ataku na autokar Borussi Dortmund i rzetelne wyjaśnienie tej sprawy jest powinnością polskiego państwa — powiedział PAP Żaryn.

PK podała, że prokuratorzy i funkcjonariusze ABW nawiązali już kontakt z biurem międzynarodowej współpracy sądowej EUROJUST w Hadze. Za jego pośrednictwem zawiązana zostanie współpraca międzynarodowa ze stroną niemiecką, w szczególności prowadzącą śledztwo Prokuraturą Federalną w Karlsruhe.

- Na pewno przesłuchamy naszego obywatela w charakterze świadka. Przede wszystkim musimy nawiązać kontakt z niemieckim prokuratorem, który prowadzi to postępowanie, zobaczyć, jakie Niemcy mają plany, zamierzenia. Na razie nie wiadomo, czy i jacy biegli zostaną przez nich powołani i czy my z tego skorzystamy — mówił w czwartek PAP naczelnik wydziału zamiejscowego PK w Poznaniu prok. Piotr Baczyński.

Zapytany o to, dlaczego wszczynane jest osobne śledztwo prok. Baczyński powiedział, że ma ono służyć zadbaniu o interes polskiego obywatela. Nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy także i my prowadzili postępowanie — dodał.

Niemiecka prokuratura federalna wydała w czwartek nakaz aresztowania Irakijczyka zatrzymanego po zamachu na autokar drużyny piłkarskiej BVB w Dortmundzie. Powodem aresztowania nie jest jednak udział w zamachu, lecz przynależność do Państwa Islamskiego (IS).

26-letni Irakijczyk jest podejrzany o członkostwo w IS od 2014 roku i miał rzekomo dowodzić oddziałem dżihadystów w Iraku — poinformowała Prokuratura Federalna w Karlsruhe.

Oddział składający się z ok. 10 osób zajmował się przygotowaniem porwań, szantażu i zabójstw. Na początku 2016 roku podejrzany przyjechał do Niemiec, utrzymując nadal kontakty z bojownikami IS - czytamy w komunikacie prokuratury.

Śledczy nie znaleźli natomiast dowodów na jego udział we wtorkowym ataku na autokar Borussi Dortmund. Niemiecka policja zatrzymała podejrzanego w środę. Rzeczniczka prokuratury powiedziała informując o zatrzymaniu, że możliwe jest terrorystyczne podłoże czynu, ale wydanie ostatecznej opinii w tej sprawie nie jest na razie możliwe, a śledztwo obejmuje wszystkie możliwe kierunki.

Według rzeczniczki w zamachu, w którym ranne zostały dwie osoby, użyto trzech ładunków wybuchowych z metalowymi gwoździkami; jeden z nich wbił się w autobusie w zagłówek fotela. Zasięg eksplozji wynosił ponad 100 metrów. Badania kryminalistyczne mają wyjaśnić, jakiego materiału wybuchowego użyto i jak skonstruowane były zapalniki. Eksperci wskazują na bardzo profesjonalne przygotowanie bomby.

Jak podała rzeczniczka, na miejscu zamachu znaleziono trzy listy z deklaracją sprawstwa o identycznej treści. Wskazuje ona na możliwość inspiracji islamistycznej. Tekst żąda między innymi wycofania niemieckich samolotów wielozadaniowych Tornado z działań w Syrii i zamknięcia bazy lotniczej USA w Ramstein w Niemczech. Eksperci zbadają tekst w szczególności pod kątem wiedzy o islamie.

[fot. PAP/EPA]

ems/(PAP)

Warto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 3. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 4. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 5. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 6. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 7. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 8. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook