Jedynie prawda jest ciekawa


ABW obserwuje 200 osób

28.07.2015

Służby specjalne monitorują 200 osób, które mogą stanowić zagrożenie terrorystyczne na terenie Polski. Obserwowani mają powiązania z Państwem Islamskim. Pod lupą Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego znaleźli się głównie Czeczeni.

Często to właśnie przedstawiciele tej nacji po opuszczeniu Polski dołączali do terrorystów z IS. „Przykładem takiego zagrożenia jest śledztwo, które prowadzą służby wspólnie z Prokuraturą Apelacyjną w Białymstoku” - podkreśla rozmówca tvn24.pl.

Kolejną grupą, na którą szczególną uwagę zwraca ABW, są Polacy, którzy przeszli na islam, a obecnie walczą po stronie Państwa Islamskiego.

„Takich przypadków jest od '5 do 10', jak wynika ze słów jednego z członków 'speckomisji'” - relacjonuje portal.

Wszyscy przedstawiciele tej grupy wyemigrowali do państw Europy Zachodniej, gdzie związali się z komórkami Państwa Islamskiego.

„Największe zagrożenie związane jest z tymi osobami, których służby jeszcze nie zidentyfikowały. One mogą przekroczyć naszą granicę i korzystając ze swoich rodzinnych, towarzyskich relacji przygotować zamach” - podkreśla informator tvn24.pl.

Inną grupą, która może stanowić zagrożenie, są osoby posiadające znacznie bardziej luźne związki z Polską, a nasz kraj traktują jako przystanek w swojej podróży.

Do zatrzymania takiej osoby doszło 15 czerwca na lotnisku Chopina w Warszawie. Obywatel Maroka przyleciał z Belgradu, mimo że ciążył na nim Europejski Nakaz Aresztowania.

Pod lupą ABW znalazły się również kobiety, które nawiązują znajomość z mężczyznami z Bliskiego Wschodu za pomocą internetu - maili , portali społecznościowych czy też serwisów randkowych.

„Jest dla mnie naturalne, że wiedza służb ma w pierwszym rzędzie służyć bezpieczeństwu Polaków. Bezpieczeństwo polskich obywateli jest dla mnie absolutnym priorytetem. W dzisiejszym świecie terroryzm jest jednym z głównych zagrożeń, jakim musimy przeciwdziałać” - powiedział koordynator służb specjalnych Marek Biernacki.

Opozycja zwraca jednak uwagę na nieudolność działań rządzących.

„Sytuacja na wschodzie Ukrainy, Bałkanach i rosnące zagrożenie ze strony kalifatu Państwa Islamskiego. To najpoważniejsze wyzwania stojące przed służbami - źle, że rząd od 7 lat nie jest w stanie skonstruować ich budżetów na miarę potrzeb” - mówi poseł Pis Marek Opioła.

gah/tvn24.pl

[fot. abw.gov.pl]

Warto poczytać

 1. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 2. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 3. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 4. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 5. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 6. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 7. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook