Jedynie prawda jest ciekawa


Abp Skworc: Górnicy gwarantem społecznego pokoju

27.11.2016

"Wasza praca jest gwarantem energetycznej stabilizacji Polski i społecznego pokoju" - mówił w niedzielę metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podczas Mszy św. barbórkowej w Jastrzębiu-Zdroju.

Zaapelował o radykalne i racjonalne uporządkowanie branży górniczej w dialogu społecznym i z zachowaniem miejsc pracy. Wyraził nadzieję, że węgiel pozostanie podstawowym nośnikiem energii, bo tylko ten surowiec zapewnia Polsce bezpieczeństwo energetyczne. 

Na tydzień przed obchodzonym 4 grudnia świętem patronki górników abp Skworc przewodniczył Mszy ku czci św. Barbary, w intencji górników i ich rodzin, w jastrzębskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Poza przedstawicielami branży wydobywczej uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele rządu i samorządów. 

"Drodzy górnicy, nie jesteście dla naszego kraju problemem. Wasza praca jest gwarantem energetycznej stabilizacji Polski i społecznego pokoju. Od was uczymy się solidarności i odpowiedzialności: zarówno za siebie nawzajem, jak i za zakłady pracy. Dla młodego pokolenia jesteście wzorem pracowitości i rzetelności oraz umiłowania rodziny i rodzinności" - podkreślił w homilii metropolita. 

Zwracając się do górników powiedział, że wykonując pracę codziennie ocierają się o rzeczy ostateczne - nigdy nie wiadomo, czy liczba zjazdów na szychtę będzie równa liczbie szczęśliwych wyjazdów. Zaapelował o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Każde wejście do wnętrza ziemi, niezależnie od technicznych zabezpieczeń, jest spotkaniem z żywiołami - przestrzegał. 

Abp Skworc przypomniał szczególnie dramatyczne wydarzenia z historii polskiego górnictwa, m.in. masakrę w kopalni Wujek z 16 grudnia 1981 r. - kiedy podczas pacyfikacji strajkującego zakładu od milicyjnych kul zginęło dziewięciu górników - oraz prowadzony w tym samym czasie podziemny strajk w kopalni Piast z udziałem ponad dwóch tysięcy górników. 

Hierarcha przypomniał też katastrofę w kopalni Halemba sprzed 10 lat, gdzie zginęło 23 pracowników, późniejszą tragedię w kopalni Wujek-Śląsk, która pochłonęła 20 ofiar oraz wypadek w kopalni Wesoła z pięcioma zabitymi. Wyraził nadzieję, że zostanie zrealizowany pomysł stworzenia szlaku pamięci o wszystkich katastrofach górniczych i ich ofiarach. 

Część homilii hierarcha poświęcił przekształceniom w przeżywającym kłopoty górnictwie. Podkreślał, że obecnie dominuje oczekiwanie na "radykalne uporządkowanie" branży. "Jest ono obowiązkiem właściciela kopalń - Skarbu Państwa. Na Górnym Śląsku i nie tylko, oczekujemy ładu w odniesieniu do tej branży, która od kilku dziesięcioleci przeżywa czas zmian i niepewności" - zaznaczył arcybiskup i dodał, że pomimo trudności patrzy na te zmiany z optymizmem. 

Zwrócił uwagę, że górnictwo to przede wszystkim ludzie - zintegrowane i przywiązane do tradycji środowisko, kultywujące chrześcijański etos pracy. "Wszyscy, nie tylko mieszkańcy Górnego Śląska, nosimy w sercu pragnienie ładu gospodarczego i społecznego, stabilizacji i w miarę pewnej przyszłości. Oczekujemy więc zachowania miejsc pracy - nawet wtedy, jeśli trzeba będzie pogodzić się z wygaszaniem tych kopalń, w których eksploatacja stanie się czy staje się niemożliwa czy wręcz śmiertelnie niebezpieczna" - zaznaczył arcybiskup. 

W kontekście trwającej obecnie restrukturyzacji przypomniał, że na skutek prowadzonej od lat polityki fiskalnej górnictwo jest obciążone kilkudziesięcioma rozmaitymi podatkami i obciążeniami. "Tymczasem słyszmy raz po raz, że górnictwo, górnicy ciągle są dotowani. Uczciwość wymaga, aby opinia publiczna była poinformowana, jakie środki górnictwo przekazuje do budżetu państwa; ile wnosi poza tym dobrem, jakim w naszym kraju jest węgiel, źródło energii i gwarant energetycznego bezpieczeństwa państwa" - wskazał. 

Wyraził nadzieję, że węgiel pozostanie w Polsce nadal podstawowym nośnikiem energii, bo tylko on zapewnia obecnie Polsce niezależność energetyczną. Ocenił, że kierunek zmian w branży, polegający na łączeniu górnictwa i energetyki, jest właściwy. 

W opinii metropolity, da się osiągnąć zdrowy kompromis pomiędzy używaniem węgla a lepszą ochroną środowiska - poprzez stosowanie nowoczesnych technologii spalania oraz poprawę jakości wykorzystywanego węgla. "Wiemy, że węgiel jest czarny i brudny, ale może być źródłem czystej energii, o ile będą jasno określone parametry tego surowca, przeznaczonego do ogrzewania naszych domów i mieszkań. A te parametry można określić szybko" - przekonywał i przypomniał, że górnictwo coraz częściej wykorzystuje też metan pozyskany z podziemnych wyrobisk. 

Osobom odpowiedzialnym za górników i górnictwo życzył mądrości i odwagi, wytrwałości i determinacji, aby podjętą reformę doprowadzili do szczęśliwego końca. Związkowcom przypomniał, że powinni mieć na uwadze dobro wspólne i pamiętać, że ich misja nie wyczerpuje się wyłącznie w obronie praw pracowniczych. Do ich obowiązków należy również współtworzenie gospodarczej przyszłości Górnego Śląska i Polski - przypomniał. 

Nie była to jedyna msza odprawiona w niedzielę z okazji przypadającej za tydzień uroczystości św. Barbary. Eucharystii w kościele pw. św. Pawła Apostoła w Rudzie Śląskiej przewodniczył rano biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Marek Szkudło. Hierarcha mówił w homilii, że dla społeczności Śląska zawsze istniały trzy nadrzędne wartości - religia, rodzina i praca. "Istotna była jej jakość, jakość pracy, która zawsze musiała być dobrze, rzetelnie i solidnie wykonana" - zaznaczył. 


ak/PAP 

[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 2. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 3. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 4. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 5. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 6. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 7. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 8. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook