Jedynie prawda jest ciekawa


Abp Jędraszewski: Polska ma prawo do pokoju

25.12.2016

Polska, nasza ojczyzna, ma prawo do naszej szczególnej miłości; miłości, której pierwszym imieniem jest pokój - mówił w niedzielę w Łodzi w trakcie homilii wygłoszonej podczas pasterki metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski.

"Polska jest matką szczególną" - podkreślał między innymi hierarcha w słowach skierowanych do wiernych zgromadzonych w łódzkiej bazylice archikatedralnej. Jak zaznaczył "niełatwe są jej dzieje zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci". W kazaniu wskazywał m.in. na "czas marny dla I Rzeczpospolitej", którym okazała się konfederacja targowicka "z okrutną przemyślnością i systematycznością niszcząca cały dorobek Sejmu Wielkiego, z jego najwspanialszym owocem, jakim była uchwalona w 1791 r. Konstytucja 3 maja" oraz prowadząca do kolejnych rozbiorów i wykreślenia Polski z map na długie 123 lata. "Jakże więc wspaniale i podniośle musiały brzmieć wtedy wersety kolędy Franciszka Karpińskiego (+Bóg się rodzi+ - przyp. PAP); ileż zapału i nadzieli mogły one budzić, gdy nasi rodacy tamtego czasu pełną piersią śpiewali: +Podnieś rękę, Boże Dziecię; Błogosław Ojczyznę miłą; W dobrych radach, w dobrym bycie; Wspieraj jej siłę swą siłą; Dom nasz i majętność całą; I wszystkie wioski z miastami; A słowo ciałem się stało; I mieszkało między nami" - zwracał uwagę arcybiskup. 

Jak wyjaśnił "dla każdego było rzeczą oczywistą, że owo błogosławieństwo Bożej Dzieciny, którym obdarza ono nasza ojczyznę nierozerwalnie wiąże się z pokojem wewnętrznym i zewnętrznym. I, że to jest prawda w jakiejś mierze ponadczasowa". Zaznaczył także, że na Boże upodobanie i nazwanie synem Bożym zasłużyć może ten człowiek, który prawdziwie kocha Polskę. "Jakże znamienne jest to, że drugą pielgrzymkę do ojczystego kraju w 1983 roku - a przypadała ona także w czasie marnym, gdyż formalnie trwał jeszcze stan wojenny; w więzieniach przebywali jeszcze internowani działacze +Solidarności+, a polskie społeczeństwo było głęboko podzielone - święty Jan Paweł II odbywał w imię hasła +Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja+" - stwierdził metropolita. 

Dodał, że złożony wówczas przez papieża pocałunek na ziemi polskiej miał sens szczególny, ponieważ "był on pocałunkiem złożonym na rękach matki. Albowiem ojczyzna jest naszą matką ziemską". "Polska jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej. Miłości budowanej na prawdzie i na autentycznej trosce o dobro wspólne najjaśniejszej Rzeczypospolitej; miłości pozbawionej egoizmu i partykularnych, ciasnych interesów; miłości gotowej do przebaczenia i pojednania; miłości, której pierwszej imieniem jest pokój" - powiedział. 

Apelował, by o tę właśnie miłość dla wszystkich Polaków gorąco prosić Boga tej cichej, świętej nocy, którą przeżywamy. "Prośmy go także o pokój w naszej codziennej modlitwie, zwłaszcza różańcowej. Niech nastrój świąt Bożego Narodzenia będzie przeniknięty atmosferą Betlejem, gdzie Matka Święta uśmiechnięta sama czuwa nad dzieciątka snem. Niech nastrój ten znajdzie swoje błogosławione przedłużenie na dalsze dni tego cudownego okresu liturgicznego i na cały zbliżający się nowy rok Pański 2017" - zakończył. Dla abp Jędraszewskiego tegoroczna masz św. pasterska sprawowana w łódzkiej archikatedrze była jednym z ostatnich spotkań z miejscowymi wiernymi jako metropolity łódzkiego. W grudniu został bowiem mianowany przez papieża Franciszka nowym metropolitą krakowskim. Urząd obejmie 28 stycznia 2017 r., zastępując na tym stanowisku kard. Stanisława Dziwisza, który po ukończeniu 75 lat przechodzi na emeryturę. Po liturgii hierarcha przewodniczył uroczystej procesji, składając figurkę dzieciątka Jezus w ustawionej na placu przed łódzką katedrą szopką.

kk/PAP

[fot. PAP/Grzegorz Michałowski]

Warto poczytać

 1. para-prezydencka-26092018 26.09.2018

  Zadziwiające zachowanie Pierwszej Damy wobec „obrońców konstytucji”. Nagranie Agaty Dudy podbija internet

  Andrzej Duda uczestniczył w 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Przez cały czas trwania wizyty towarzyszyła prezydentowi jego małżonka, Agata Duda, która zaskoczyła zebraną w Nowym Jorku grupę osób wykrzykujących hasło „Konstytucja”

 2. petru-vs-lubnauer-26092018 26.09.2018

  Hit! Petru ośmiesza Nowoczesną, a liderka partii prosi o wpłacanie pieniędzy na jej utrzymanie

  Iskrzy w obozie opozycji.Były lider Nowoczesnej nie ma zbyt dobrego zdania o swojej poprzedniej partii. Z kolei obecna szefowa ugrupowania opisuje swoje relacje z Ryszardem Petru oraz zachęca do… wpłacania datków na partię

 3. ewa-kopacz-26092018 26.09.2018

  Czy Kaczyński ma się kogo bać? Zdaniem Ewy Kopacz w Polsce jest osoba potężniejsza od prezesa PiS

  Ewa Kopacz udzieliła ciekawego wywiadu dla portalu onet.pl. W pewnym momencie była premier Polski zaskoczyła uznając, że w partii PiS jest osoba z silniejszą pozycją od Jarosława Kaczyńskiego, która dzierży w Polsce pełnię władzy.

 4. Kaczynski130420182 26.09.2018

  Jarosław Kaczyński się nie oszczędza. Wiadomo, kiedy odbędzie się operacja prezesa PiS

  Jarosław Kaczyński wspiera jak może premiera Mateusza Morawieckiego w kampanii samorządowej. Pomimo problemów z chorym kolanem, prezes Prawa i Sprawiedliwości wcale nie oszczędza się i pomaga szefowi rady ministrów podczas podróży po Polsce

 5. morawiecki03022018 26.09.2018

  Premier celnie podsumował stan opozycji w Polsce. Co Morawiecki sądzi o działalności totalnych?

  Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu dla dziennikarzy „Super Expressu”. Premier mówił m.in. o programie rządu PiS dla rolników, o niedawnym spotkaniu z sędzią Małgorzatą Gersdorf oraz reformie sądownictwa, a także o stanie opozycji w Polsce

 6. bodnar21052018 25.09.2018

  Adam Bodnar walczy z „dyskryminacją religijną” w szkołach. Domaga się „lekcji religii mniejszościowych”

  Trzeba poprawić organizację lekcji religii mniejszościowych i etyki - ocenił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w piśmie do szefowej MEN Anny Zalewskiej. Weług niego dyrektorzy powinni obowiązkowo informować rodziców i uczniów o możliwości i zasadach organizacji takich lekcji.

 7. gra-o-wybor-2-25092018 25.09.2018

  Strzelaj do prezydenta. Kontrowersyjna gra podbija internet

  Poznański radny PiS Michał Boruczkowski stworzył grę internetową, która tematyką odnosi się do zbliżających się wyborów samorządowych w Polsce

 8. jaki-vs-trzaskowski 25.09.2018

  Jaki nie będzie rozmawiał z Trzaskowskim? „To śmianie się w twarz ofiarom reprywatyzacji”

  Wiceszef komisji ds. reprywatyzacji w Warszawie Sebastian Kaleta oświadczył za pośrednictwem Twittera, iż sztab Patryka Jakiego nie będzie rozmawiał z Rafałem Trzaskowskim oraz jego ludźmi

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook