Jedynie prawda jest ciekawa


Abp Jędraszewski: Chcemy dzielić się wiarą

06.01.2017

"W orszaku Trzech Króli chcemy dzielić się wiarą z innymi, nawet tymi, którzy z lekceważeniem nazywają nas "kościółkowymi" - mówił metropolita łódzki Marek Jędraszewski w czasie mszy świętej, która rozpoczęła w Łodzi obchody święta Objawienia Pańskiego.

Ulicą Piotrkowską w czasie 6. Festynu Trzech Króli przeszło w piątek kilka tysięcy łodzian. Przejście orszaku poprzedziła msza święta pod przewodnictwem arcybiskupa Jędraszewskiego odprawiona w kościele pw. Zesłania Ducha Św. przy pl. Wolności. "Nazywają was niekiedy +kościółkowi+ i w tym sformułowaniu kryje się nuta lekceważenia, pobłażania czy nawet drwiny. Ale zawarte jest w nim jedno; jesteście inni od tego, czym żyje i co proponuje współczesny świat" - mówił do wiernych w homilii łódzki arcypasterz. 

Według Jędraszewskiego takie określenie to swoiste echo słów św. Pawła, który pisał, że "Jezus Chrystus jest zgorszeniem dla Żydów, głupstwem dla pogan, ale dla tych, którzy uwierzyli, jest Bożą mocą i Bożą mądrością." "Jesteśmy być może głupstwem dla świata, ale przecież dzięki naszej wierze w Jezusa Chrystusa odkrywamy dla siebie i całej wspólnoty ludzi wierzących tę prawdę, którą głosił wobec Jeruzalem prorok Izajasz - ponad tobą jaśnieje Pan i jego chwała jest nad tobą, podczas gdy ciemność okrywa ziemię i mrok spowija ludy" - zaznaczył metropolita. 

Wspomniał też, że osoby, które nie zostały dotknięte łaską wiary, mimo że "niekiedy żyją w splendorach i błyskach fleszy i są celebrytami", to jednak "należą do świata, który jest pokryty gęstym mrokiem". "Orszak Trzech Króli to jasne świadectwo, że narodzony z Dziewicy Maryi Jezus jest prawdziwie królem naszych serc, któremu chcemy oddawać najwyższą cześć i chwałę, jest dla nas cierpiącym na krzyżu zbawicielem. Nieważne dla nas to, że ciągle dla wielu jest on zgorszeniem i głupstwem. Najważniejsze, że jest naszą mocą i mądrością, którą chcemy dzielić się z innymi" - podkreślił abp Jędraszewski. 

Duszpasterz zachęcał, by wierni "wiedzeni światłem Chrystusa, szli odważnie i mężnie na ostateczne z nim spotkanie". "Taki jest sens dzisiejszej uroczystości - rozbłysła nad nami światłość Chrystusa i za nią Bogu dziękujemy. A dziękując prosimy dla siebie o łaskę mocy, by być jasnym światełkiem, odbijającym światło Chrystusa dla ludzi, którzy - z własnej i niewłasnej winy - tworzą społeczność kraju mroków i ciemności" - dodał. Abp Jędraszewski, który od 28 stycznia obejmie funkcję metropolity krakowskiego, wspomniał, że spędzane w Łodzi święto Trzech Króli to być może ostatnia okazja, by - po raz kolejny - podziękować za przywrócenie go do kalendarza świąt państwowych b. prezydentowi Łodzi Jerzemu Kropiwnickiemu. Kropiwnicki zapoczątkował inicjatywę społeczną, zebrał pod nią ponad milion podpisów popierających i przyczynił się do uchwalenia święta w Trzech Króli przez Sejm w 2010 r. W piątek - jak co roku - pojawił się w orszaku w stroju rycerza polskiego z białym orłem na piersi. 

Z placu Wolności orszak wyruszył ul. Piotrkowską aż do archikatedry. Mimo 12-stopniowego mrozu wzięło w nim udział kilka tysięcy łodzian. Organizatorzy przygotowali dla nich papierowe korony, rycerskie hełmy i miecze oraz śpiewniki z kolędami. W tym roku przygotowano 7 tys. śpiewników kolęd oraz kilka tysięcy kolorowych koron, rycerskich hełmów i mieczy, anielskich skrzydeł oraz gwiazdki z cytatami z Ewangelii. W trakcie przemarszu orszakowi przygrywał jadący na platformie zespół kleryków z seminarium oraz orkiestra dęta. Atrakcją był żywy wielbłąd i odgrywane po drodze jasełkowe scenki z udziałem aniołów rozdających słodycze i diabłów szturchających widłami. Przewodzący orszakowi Trzej Królowie po dotarciu do "żywej" szopki przed łódzką archikatedrą - w postaci Józefa, Maryi i małego Jezusa wcielili się aktorzy - złożyli złoto, mirrę i kadzidło w darze. Festyn Trzech Króli zakończy koncert kolęd i nabożeństwo w łódzkiej archikatedrze.

kk/PAP

[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 3. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 4. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 5. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 6. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 7. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 8. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook