Jedynie prawda jest ciekawa


Abp Hoser: Pielgrzymka uczy wytrwania, cierpliwości i pokonywania zmęczenia

26.07.2017

Pielgrzymka uczy wytrwania i cierpliwości, pokonywania zmęczenia. Proszę wszystkich organizujących pątnikom postoje o otwartość na potrzeby wędrujących do Matki Bożej - napisał w liście skierowanym do pielgrzymujących na Jasną Górę ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser.

Na początku listu hierarcha przypomniał, że "życie każdego człowieka jest swoistą pielgrzymką od poczęcia do śmierci". Dodał, że życiorys każdego człowieka wpisuje się w tę historię z jego zmaganiami, porażkami i zwycięstwami, a pielgrzymka, to pokonywanie etapów w dążeniu do celu; stąd jej wychowawcza rola.

"Pielgrzymka uczy wytrwania i cierpliwości, pokonywania zmęczenia. Uczy dostrzegania drugich wokół, ich wysiłków, ich potrzeb, ich słabości i siły" - czytamy w liście. Jak napisał abp Hoser, pielgrzymka "otwiera nowe horyzonty, otwiera duchowe oczy i uszy". - Pielgrzym zaczyna dostrzegać i słyszeć to, co niewidzialne i to, co niesłyszalne. Dostrzega Boga, jako kres ludzkiej wędrówki - dodał hierarcha.

Wyjaśnił, że pielgrzymujący idą "do Domu Ojca" razem z współuczestnikami pielgrzymki oraz z tymi, których fizycznie nie ma, obok, ale pielgrzymują w ich intencji. Podkreślił, że w drodze pielgrzymi spotykają Jezusa "jak uczniowie idący do Emmaus" - słuchają Jego słów, rozpoznają Go "w sakramentach i w "łamaniu chleba" tj. w Eucharystii" oraz w spotkaniu z drugim człowiekiem.

Ordynariusz warszawsko-praski przytoczył słowa św. Jana Pawła II, zawarte w "Liście o pielgrzymowaniu do miejsc związanych z Historią Zbawienia", napisanym z okazji pielgrzymki do Ziemi Świętej w 2000 r. W liście tym papież podkreślił, że "w Jezusie z Nazaretu Bóg przyjął cechy właściwe ludzkiej naturze, w tym także nieuniknioną przynależność człowieka do określonego narodu i określonego kraju". - Z tego narodu wyrośliśmy, w tym kraju żyjemy, jest on naszą Ojczyzną i niech będzie ona naszą Ziemią Świętą. Kościół w Polsce też jest "naszym" Kościołem, skoro go tworzymy, jako jego żywe kamienie - napisał abp Hoser.

Arcybiskup przypomniał, że w sierpniu wyrusza ponad trzydzieści diecezjalnych pielgrzymek z różnych krańców Polski, które idą "kilka, kilkanaście, a najwytrwalsi - ponad dwadzieścia dni" i mają do pokonania "od ponad stu, do prawie sześciuset pięćdziesięciu kilometrów". Jak zaznaczył abp Hoser, pielgrzymki "opasują Polskę wszerz i wzdłuż modlitwą, radością, świadectwem żywej wiary". Dodał, że wiele osób towarzyszy pielgrzymkom duchowo - podejmując program pielgrzymkowy pozostając w miejscu zamieszkania.

Ordynariusz warszawsko-praski przypomniał, że 6 sierpnia z kościoła Świętego Ducha na Nowym Mieście wyrusza 306. Warszawska Pielgrzymka Piesza a dzień wcześniej z kościoła Akademickiego św. Anny - 37. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitarna. - Do Pani Jasnogórskiej wyrusza również nasza, diecezjalna Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin, która rozpoczyna się 5 sierpnia Mszą Święta o godz. 7. w Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej i prowadzi na terenie Diecezji przez parafie w Zerzniu, Błotach, Otwocku-Kresach, Karczewie, Otwocku Wielkim do Glinek w Archidiecezji Warszawskiej - poinformował abp Hoser.

Dodał, że 16 sierpnia z konkatedry Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku wychodzi, organizowana przez środowisko Pomocników Matki Kościoła, Praska Pielgrzymka Piesza, która na Jasną Górę dotrze 26 sierpnia.

Arcybiskup przypomniał, że przez parafie należące do diecezji warszawsko-praskiej przechodzą trasy pielgrzymek drohiczyńskiej oraz łomżyńskiej, a ich uczestnicy "spotykają się zawsze z serdeczną gościnnością mieszkańców miejscowości, które mijają oraz tych, w których zatrzymują się na postoje, posiłki, noclegi". - Proszę wszystkich parafian którzy także w tym roku będą organizować pątnikom postoje etapowe, posiłki lub będą użyczali noclegów o otwartość serc na potrzeby braci i sióstr wędrujących do Matki Bożej. Oni niosą Jej w swych modlitwach i pamięci nie tylko swoje własne intencje, ale dołączają także nasze prośby, dziękczynienia i nadzieje - podkreślił abp Hoser.

Na zakończenie zaznaczył, że błogosławi "wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączają się w pątniczy trud dziesiątek tysięcy pielgrzymów, którzy wyruszą lub przejdą przez naszą Diecezję".

W sierpniu z wielu polskich miast wyruszają piesze pielgrzymki na Jasną Górę; do Częstochowy docierają na uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które obchodzone są 15 sierpnia. Co roku tę drogę przebywa ponad 250 tysięcy osób w ponad 40 diecezjalnych i kilkudziesięciu regionalnych pielgrzymkach. Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę, która po raz pierwszy wyruszyła 6 sierpnia 1711 roku, była wypełnieniem ślubowania złożonego w imieniu mieszkańców stolicy przez członków Bractwa Pana Jezusa Pięciorańskiego za uwolnienie miasta od szalejącej zarazy.

PAP/wikicommons

Warto poczytać

 1. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 2. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 3. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 4. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 5. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 6. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 7. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook