Jedynie prawda jest ciekawa


Abp Hoser: Krzyż jest Drzewem Życia i symbolem miłosierdzia

15.04.2017

Chrystusowy Krzyż jest Drzewem Życia – podkreślił abp Henryk Hoser. W Wielki Piątek biskup warszawsko-praski przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na stołecznym Kamionku, świątyni będącej wotum wdzięczności za zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej.

W homilii abp Hoser podkreślił, że Męka i Śmierć Chrystusa na Krzyżu jest najbardziej czytelnym świadectwem Miłości Boga wobec człowieka. "To ogromne, przerażające cierpienie i poniżenie Jezus przyjął za nas, w naszym miejscu byśmy odzyskali życie wieczne, które w wyniku grzechu pierworodnego było przed nami zamknięte. Dzięki Niemu krzyż będący narzędziem śmierci stał się Drzewem rodzącym Życia i symbolem Miłosierdzia" - powiedział kaznodzieja. 

Zwrócił uwagę, że z przebitego boku Zbawiciela zrodził się Kościół. "Wypływająca z Niego woda jest oznaką Chrztu Świętego poprzez który stajemy się członkami Kościoła a wiec chrześcijanami. Tym samy przyjmujemy imię Jezusa jako nasz imię własne" - podkreślił abp Hoser. Mówiąc z kolei o symbolice wypływające z boku Zbawiciela Krwi zwrócił uwagę, że oznacza Ona Eucharystię będącą naszym pokarmem i napojem dzięki którym coraz bardziej stajemy się Chrystusowi. Biskup warszawsko-praski przyrównał tych którzy próbują wyrzucić Krzyż z przestrzeni życia publicznego do Judasza, który sprzedał swojego Mistrza za trzydzieści srebrników czyli tyle ile kosztował wówczas niewolnik. Przestrzegł jednocześnie przed trwaniem w grzechu.

"Możemy zaprzeć się Chrystusa podobnie jak to uczynił Piotr - dla własnego bezpieczeństwa, czy koniunkturalnych założeń. On jednak uznał swój błąd i gorzko zapłakał, a Jezus to docenił nie odmawiając mu prymatu wśród wszystkich apostołów" - zauważył abp Hoser. Zachęcał również by w perspektywie Chrystusowego Krzyża spojrzeć na swoje trudne doświadczenia. "Niech będzie On dla nas źródłem życia i mocy. Niech Jego gałęzie będą osłoną w naszym cierpieniu. Przyjmijmy te które są nieodzowne, nie do uniknięcia nadając im ten sam sens, który był sensem cierpienia Chrystusa traktując jako narzędzie zbawienia innych i samego siebie" - zaapelował duchowny. Po liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego.

kk/KAI

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. skandal21082018 21.08.2018

  Lalka z sex shopu z maską Jarosława Kaczyńskiego. Wokalista poderżnął jej gardło

  Do czego prowadzą lewicowy fanatyzm i ateizm? Oto najlepszy przykład zaślepienia przez chorą ideologię

 2. topr21082018 21.08.2018

  Wezwała TOPR bo była zmęczona. Ratownicy: Nie jesteśmy taksówką dla turystów

  Zdarza się, że turyści w Tatrach, nie mając sił na dalszą wędrówkę, dzwonią do ratowników górskich i żądają przewiezienia ich na dół. Ratownicy TOPR apelują o rozsądek i rozwagę przy wzywaniu pomocy, bo ktoś inny w tym czasie może naprawdę potrzebować pomocy.

 3. 1270SZPITALBYTOW 21.08.2018

  Pacjentka oskarżyła lekarza o makabryczny żart, teraz przeprasza

  Jakiś czas temu pisaliśmy o sytuacji, jaka miała mieć miejsce w szpitalu w Bytowie. Jeden z tamtejszych lekarzy miał, według słów pacjentki, niestosownie zażartować podczas badania. Szpital informuje, że sytuacja nie miała miejsca, a pacjentka już przeprosiła za swoje słowa.

 4. gajewskatrzaskowski21082018 21.08.2018

  Jest najpiękniejszą twarzą kampanii Trzaskowskiego. Do niedawna była podwładną Bartosza Kramka z „Otwartego Dialogu”

  „Na krok nie odstępuje Rafała Trzaskowskiego. Mówi się, że jest nieformalnym rzecznikiem jego kampanii” - informuje portal „natemat.pl”. Mowa o Aleksandrze Gajewskiej, wiceprzewodniczącej PO w Warszawie i być może byłej szefowej zespołu politycznego Fundacji Otwarty Dialog.

 5. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 6. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 7. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 8. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook