Jedynie prawda jest ciekawa


Abp Hoser krytykuje konwencję antyprzemocową

17.04.2015

Ordynariusz warszawsko-praski odniósł się m.in. do rządowego projektu in vitro.

Abp Henryk Hoser krytykuje ratyfikowanie konwencji ws. zapobiegania przemocy, dopuszczenie do sprzedaży bez recepty pigułki "dzień po" oraz rządowy projekt o in vitro. Podkreśla, że Kościół ceni życie ludzkie w każdej fazie i postaci; ma ono wartość bez względu na jego jakość.

Podczas piątkowego, wielkanocnego spotkania z dziennikarzami ordynariusz warszawsko-praski abp Hoser odniósł się do ostatnich wydarzeń, które wzbudzają liczne kontrowersje, m.in. do dyskusji o in vitro. W zeszłym tygodniu dwa projekty dotyczące tej kwestii - rządowy i autorstwa SLD - zostały skierowane przez Sejm do dalszych prac.

W jego przekonaniu nie jest przypadkiem, że temat ten powraca w czasie kampanii wyborczej. "Jesteśmy w fazie zapateryzacji społeczeństwa polskiego. Zaczął Zapatero (hiszpański premier, w czasie którego rządów wprowadzono szereg ustaw uznawanych przez Kościół za godzące w ludzkie życie - PAP) i wszyscy za nim idą, Francja i ostatnio Argentyna. Mamy tę fazę zapateryzacji, która jest forsowana politycznie i ma też ogromne zaplecze medialne" - powiedział.

Przypomniał, że stanowisko Kościoła katolickiego jest w sprawie in vitro niezmienne, a "szukanie różnicy zdań między biskupami jest nonsensem", bo jej nie ma.

Według abp Hosera rolą polityka jest szukanie projektów jak najlepszych etycznie. Dodał, że w przypadku in vitro jest to trudne, bo "rządowy projekt nie ma w ogóle wymiaru etycznego". "To jest projekt techniczny, medyczny. A jeśli chodzi o medycynę człowieka, to ona nie istnieje bez etyki" - wyjaśnił. Tymczasem - jak dodał - domaganie się wysokich standardów etycznych służy człowiekowi, a nie jest skierowane przeciw niemu.

Abp Hoser podkreślił, że Kościół ceni życie ludzkie w każdej fazie i postaci; ma ono wartość bez względu na jego jakość. Stąd pomysł zorganizowania w niedzielę w stolicy Marszu świętości życia. "Chcemy zamanifestować naszą postawę - afirmację życia bezwarunkową. Robimy to też dlatego, że dziś życie ludzkie ulega niebywałej ewaluacji. To, co kiedyś było pojedynczym pozbawieniem człowieka życia, dziś staje się masowe. To nie jest jakiś miejscowy fenomen, ale ogólnoświatowy" - powiedział.

Hierarcha skrytykował także dopuszczenie do sprzedaży bez recepty antykoncepcji awaryjnej, tzw. pigułki dzień po. Jego zdaniem wprowadzenie do obiegu, bez kontroli medycznej, produktu hormonalnego jest absolutnym wyjątkiem. "Nie można kupić żadnych leków hormonalnych bez recepty" - zwrócił uwagę.

W piątek weszło w życie zmienione rozporządzenie ministra zdrowia, na mocy którego antykoncepcja awaryjna "ellaOne" - tzw. pigułka "dzień po" - jest dostępna bez recepty wyłącznie dla osób, które ukończyły 15. rok życia.

"Dawanie tego dziecku do ręki, to jest pozbawianie go odpowiedzialności za swoje zachowanie" - powiedział abp Hoser. Jego zdaniem młodzież powinna być odpowiedzialna za swoje czyny, a technika nie może uzupełniać braku dojrzałości.

Arcybiskup był też pytany, jak ocenia ratyfikowanie przez prezydenta Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. W jego opinii nie wnosi ona niczego nowego do polskiego prawa. "Skąd jest taki ogromy nacisk na przyjęcie tej konwencji? To wynika z tego projektu politycznego, który powstał w pierwszej połowie lat 90., po konferencjach światowych w Kairze i Pekinie. Teraz jest implementacja tego programu. Program polega na tym, by wprowadzić nowe pojęcie - prawne, społeczne i kulturowe - płci" - wyjaśnił.

Dodał, że chodzi również o dekonstrukcję ustalonych tradycją i doświadczeniem ludzkim instytucji, z których pierwszą jest tradycyjna rodzina. "Nazywa się je stereotypami do zwalczenia i wprowadza nowe stereotypy. To jedyna wartość dodana konwencji. To element strategii światowej wypracowanej w ramach struktur Organizacji Narodów Zjednoczonych z instytucjami kontrolnymi i w przełożeniu na struktury Unii Europejskiej" - powiedział abp Hoser.

Pytany przez PAP, czy i kiedy skończy się suspensa wobec b. proboszcza parafii w Jasienicy ks. Wojciecha Lemańskiego, abp Hoser powiedział, że jest to kara poprawcza, uwarunkowana czasem i "może ustać pod wpływem zmiany stanowisk". Nie sprecyzował jednak, kiedy mogłoby się to stać.

Według niego opinia publiczna w Polsce - za sprawą mediów - ma zupełnie krzywy, nierzeczywisty obraz całej sytuacji. "Stolica Apostolska jest w posiadaniu ogromnej ilości dokumentów, w tym 207 wypowiedzi ks. Wojciecha. Istotą sprawy była sytuacja w parafii Jasienica, a nie to, co opowiadał bardzo chętnie słuchany ksiądz" - dodał abp Hoser.

Decyzja o nałożeniu suspensy na ks. Lemańskiego zapadła w sierpniu 2014 r. Uzasadniono ją m.in.: brakiem ducha posłuszeństwa i notorycznym kontestowaniem decyzji prawowitego przełożonego w osobie biskupa diecezjalnego i Stolicy Apostolskiej, sposobem postępowania, który przynosi kościelnej wspólnocie poważne szkody i zamieszanie, publicznym podważaniem nauczania Kościoła w ważnych kwestiach natury moralnej i propagowaniem jako alternatywy swoich osobistych poglądów.

W styczniu br. Kongregacja do spraw Duchowieństwa potwierdziła decyzję abp. Hosera o nałożeniu kary i odrzuciła odwołanie ks. Lemańskiego. Media podają, że ks. Lemański nie pełni żadnego urzędu w diecezji i nie pobiera z diecezji żadnej pensji.

Na początku kwietnia lewicowy włoski dziennik „La Repubblica” opublikował list otwarty Adama Michnika i Jarosława Mikołajewskiego z „Gazety Wyborczej” do papieża Franciszka z apelem o interwencję w sprawie księdza Wojciecha Lemańskiego.

Przypomnieli w nim, że 55-letni kapłan został wysłany na emeryturę, a następnie zawieszony w pełnieniu czynności kapłańskich oraz że zarzucono mu „brak szacunku” wobec arcybiskupa. Autorzy apelu opisali historię byłego proboszcza z Jasienicy, podkreślili, że jego zaangażowanie na rzecz dialogu chrześcijańsko-żydowskiego okazało się problemem dla hierarchii polskiego Kościoła.

mly/PAP

[fot. razem.tv]

Warto poczytać

 1. tsue-27082018 20.09.2018

  Trybunału Sprawiedliwości UE: „Produkty z uboju rytualnego mogą być uznane za rolnictwo ekologiczne”

  Produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu, bez ogłuszania, może być przyznane europejskie oznakowanie "rolnictwo ekologiczne"

 2. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

 3. katiehopkins20092018 20.09.2018

  Brytyjska dziennikarka w mocnych słowach o Polsce! Jej opinia o naszym kraju może zaskoczyć wiele osób

  Kate Hopkins to budząca ogromne kontrowersje brytyjska publicystka, którą do Polski zaprosił poseł Dominik Tarczyński.

 4. frasyniuk20092018 20.09.2018

  Frasyniuk apeluje, aby donosić na Polskę? „Niech nas skarżą!”

  Kontrowersyjne słowa zmieścił na swoim Twitterze Władysław Frasyniuk. „Dla naszego dobra, w obronie Konstytucji, niech nas skarżą” - przekonuje.

 5. dziewczynki20092018 20.09.2018

  Sąd odebrał nieodpowiedzialnym rodzicom dwie córki. Były wychowywane „w zgodzie z prawami natury”

  Sąd Okręgowy w Zamościu zadecydował o odebraniu rodzicom dwojga dzieci. Dziewczynki były niedożywiane, nieszczepione, karmione niemal wyłącznie warzywami i owocami, a zamiast lekarza leczyła je znachorka.

 6. morawiecki-gersdorf-19092018 19.09.2018

  Morawiecki spotkał się z Gersdorf. Czego dotyczyła rozmowa premiera z sędzią?

  Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z byłą pierwszą prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf. Rozmowy dotyczyły reform polskiego sądownictwa

 7. morawiecki19062018 19.09.2018

  Warszawski sąd oddalił pozew przeciwko premierowi. "Sprawa nie podlegała rozpoznaniu w tym trybie"

  Pozew w trybie wyborczym, który Platforma Obywatelska złożyła we wtorek przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, został oddalony przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny

 8. ZiemkiewiczUK 19.09.2018

  Ostra wypowiedź Ziemkiewicza o Platformie. Publicysta tym razem przesadził?

  Prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz kolejny raz rozgrzał dyskusje na polskim Twitterze. Wszystko za sprawą jego komentarza odnoszącego się do najnowszego sondażu Kantar Public, w którym nie szczędził słów krytyki pod adresem Platformy Obywatelskiej

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook