Jedynie prawda jest ciekawa


Abp Hoser: Kapłan bez Chrystusa to tylko aktor

13.04.2017

Jeśli nam, kapłanom, umknie świadomość, że działamy w imieniu Chrystusa, wówczas jesteśmy tylko aktorami - powiedział w czwartek arcybiskup warszawsko-praski Henryk Hoser podczas mszy Krzyżma. Wspomniał też o masowych nawróceniach w Medjugorie, gdzie był ostatnio jako wysłannik papieża.

W homilii skierowanej do księży, którzy co roku w Wielki Czwartek odnawiają przyrzeczenia kapłańskie podczas porannej mszy Krzyżma, przypomniał, że "wszystkie sakramenty (...) podporządkowane Eucharystii, są sakramentami Chrystusa", przez Niego osobiście ustanowionymi. Podkreślił, że sakramenty działają "za pośrednictwem Kościoła i dla Kościoła". "Kościół jest zbudowany na szkielecie sakramentów. (...) Kapłaństwo urzędowe jest przede wszystkim po to, żeby kapłani byli szafarzami sakramentów" - powiedział. 

Zdaniem arcybiskupa, podstawowym elementem świadomości kapłana powinno być to, że po święceniach działa w imieniu Chrystusa i w Jego osobie - "in persona Christi", dlatego kapłan powinien być "czytelnym znakiem obecności Jezusa wśród swojego ludu". "Jeżeli ta świadomość nam, kapłanom, umknie, wówczas jesteśmy tylko aktorami" - podkreślił. 

"Kapłanem się jest, a nie wykonuje się tylko kapłaństwo, tak jak wykonuje się jakikolwiek zawód" - powiedział abp Hoser i dodał, że wszelkie odstępstwa od podstawowej misji księdza, czyli prowadzenia ludzi do Boga, stają się jednocześnie przyczyną upadku wielu wiernych. 

Powiedział, że "dramat" przeżywają te parafie - dziś, jak zaznaczył, często tak się dzieje w Europie zachodniej - w których nie ma kapłana, co dla wiernych oznacza brak możliwości odprawiania Eucharystii. "Te parafie umierają. Wierni nie są karmieni - ani Słowem Bożym, ani Eucharystią, innymi sakramentami. Zanikła np. spowiedź indywidualna" - stwierdził. 

W kontekście spowiedzi wspomniał o swojej niedawnej misji w Medjugorie - miejscu domniemanych objawień maryjnych w Bośni i Hercegowinie - gdzie na polecenie papieża miał rozpoznać sytuację duszpasterską tego miejsca kultu. Abp Hoser powiedział, że w Medjugorie ludzie masowo przystępują do spowiedzi - ustawiają się w kolejkach do kilkudziesięciu konfesjonałów, żeby odbyć "spowiedź życia". Według hierarchy, często przyjeżdżają niewierzący, którzy tam przeżywają nawrócenie, płaczą po odejściu z konfesjonału i "radykalnie zmieniają życie". 

Wielki Czwartek to w Kościele katolickim święto dwóch sakramentów: kapłaństwa i Eucharystii, ustanowionych przez Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy, poprzedzającej Jego śmierć na krzyżu i zmartwychwstanie. Przed południem tego dnia biskupi odprawiają w swoich katedrach msze Krzyżma z udziałem księży danej diecezji. Wieczorem w każdym kościele jest celebrowana msza Wieczerzy Pańskiej, która upamiętnia Ostatnią Wieczerzę. Liturgia rozpoczyna Triduum Paschalne, upamiętniające wydarzenia związane z męka, śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. 

ak/PAP 

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 3. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 4. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 5. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 6. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 7. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook