Jedynie prawda jest ciekawa


Sikorski: Trzech posłów musi złożyć wyjaśnienia

03.12.2014

Trzech posłów musi złożyć wyjaśnienia dotyczące rozliczeń ich wyjazdów, mają na to tydzień - poinformował w środę marszałek Sejmu Radosław Sikorski. To wynik przeprowadzonego w Sejmie audytu rozliczeń wyjazdów służbowych parlamentarzystów.

Audyt jest gotowy. Wynika z niego, że w sześciu przypadkach miały miejsce błahe, nawet nie naruszenia, tylko sprawy do wyjaśnienia” - powiedział Sikorski na briefingu prasowym.

„W przypadkach trzech osób są to sprawy trochę poważniejsze. Szef Kancelarii Sejmu zwrócił się do posłów o wyjaśnienia i dopiero po wyjaśnieniach, szef Kancelarii zdecyduje, jak się do nich odnieść” - dodał. Zaznaczył, że posłowie dostali na złożenie wyjaśnień tydzień.

Według wstępnych informacji chodzi o innych posłów, niż trzech byłych już posłów PiS: Adama Hofmana, Mariusza Antoniego Kamińskiego oraz Adama Rogackiego, których wyjazd do Madrytu stał się przyczyną audytu.

Marszałek powiedział, że wnioski z audytu będą już wkrótce przedstawione Prezydium Sejmu.

„Mamy już projekty uchwał Prezydium zmieniające zasady podróży zagranicznych posłów” - poinformował.

Podkreślił jednocześnie, że z audytu wynika, iż: „prawie wszyscy posłowie dobrze reprezentują Polskę za granicą i uczciwie, zgodnie z zasadami rozliczają się z delegacji”. Pracami komisji badającej rozliczenia z zagranicznych wyjazdów posłów kierował wewnętrzny audytor kancelarii. W skład komisji weszli urzędnicy Kancelarii Sejmu.

Komisję powołano po ujawnionej przez media sprawie wyjazdu do Madrytu trzech byłych posłów PiS: Adama Hofmana, Mariusza Antoniego Kamińskiego oraz Adama Rogackiego. Media donosiły, że w wyjeździe posłom towarzyszyły żony, i że z ich udziałem doszło do incydentu na pokładzie samolotu, którym posłowie wracali z Madrytu. Informowały ponadto, że Kamiński i Hofman wzięli kilkanaście tysięcy złotych zaliczki na służbową podróż do Madrytu. Posłowie PiS mieli zgłosić wyjazd do Madrytu samochodem, ale w rzeczywistości polecieć tanimi liniami lotniczymi.

AM/PAP

[Fot. PAP/Jacek Turczyk]

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook