Jedynie prawda jest ciekawa


„Marsz Wolności, Solidarności i Niepodległości”

12.12.2012

Marsz Wolności, Solidarności i Niepodległości przeszedł ulicami Warszawy. W manifestacji według wstępnych danych wzięło udział ok. 20 tys. osób. Przeczytaj naszą relację z tego wydarzenia!

Ok. 20 tysięcy osób przeszło ulicami Warszawy w manifestacji zorganizowanej przez Prawo i Sprawiedliwość. Na portalu Stefczyk.info przeprowadzaliśmy relację na żywo z tego wydarzenia. Przeczytaj, jak Marsz Wolności, Solidarności i Niepodległości widzieli nasi reporterzy.

20:40. Uczestnicy zakończyli marsz odśpiewaniem pieśni "Boże coś Polskę" z ostatnim akapitem "Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie". Prezes PiS podziękował przybyłym za obecność i zgromadzeni powoli zaczęli rozchodzić się do domów.

20:30. Na koniec marszu przemówił Jarosław Kaczyński. Pełna treść jego przemówienia: "Proszę państwa, czy możemy sobie wyobrazić Polskę inną niż ta dziś? Polskę, w której będzie pluralizm mediów, w której nie będzie się wyrzucało odważnych dziennikarzy z telewizji, a innych za pisanie prawdy. Polskę, w której nie będzie się przygotowywało ustawy o cenzurze, gdzie nie będzie więźniów politycznych – bo przecież mamy dziś ludzi siedzących w więzieniu tylko za organizację ośmieszających premiera manifestacji. Polskę, w której prof. UW nie będzie musiał mówić – jak to ostatnio usłyszałem, że „więcej wolności w jego instytucie było w latach 80. niż dziś”. Polskę, w której nie będzie się narzucało od zewnątrz poprawności politycznej. Po prostu wolną Polskę! My mamy pomysł na wolną Polskę. My przyszliśmy oddać hołd tym, którzy zginęli i walczyli, ale też po to, by Polska była w końcu wolna! Te ostatnie lata, kiedy wolność jest ograniczana – konsekwentnie, pomysłowo i perfidnie – ten okres się skończył!

Potrzebna jest nam wolność! Bo jak mówili – nie ma polskości bez wolności! Bo wolność jest związana z polskością w sposób bezpośredni. Jeśli chcemy być Polakami, musimy być ludźmi wolnymi! I będziemy wolnymi! Te tłumy przekonują mnie i zapewne wielu innych, że ta pełna wolność w naszym kraju wróci! Ale wolność jest czymś ogromnie cennym i jednocześnie pełnym tylko wtedy, gdy jest połączona z solidarnością. Bo wolność jest arcyważna, ale wolność jest także wyrzutem sumienia, kiedy majątek – nasz wspólny majątek – jest dzielony bardzo nierówno, kiedy mamy do czynienia z sytuacją, w której ludzie uczciwi, którzy chcą pracować – nie mają pracy, nie mają środków do życia. Coraz więcej jest rodzin w Polsce, którzy nie mają nawet absolutnego minimum. Wtedy wolność nie ma swojego smaku.

Musimy budować Polskę solidarną! Ci którzy stanęli do walki 13 grudnia, którzy w sierpniu i po sierpniu, chcieli Polski wspólnotowej, solidarnej. Chcieli – i chociaż wielu spośród nich żyje i działa – chcą dalej! Ale chcą tego też – jestem o tym przekonany – wszyscy uczciwi Polacy, nawet ci, którzy są dzisiaj otumaniani błędną i szkodliwą ideą indywidualizmu nieliczącego się z nikim i niczym. Indywidualizmu, który zapomina o wspólnocie, zapomina o narodzie, bo naród jest wspólnotą! Bo my, Polacy jesteśmy wspólnotą i musimy ją budować. Jestem przekonany, że niebawem będziemy ją budować z podobną siłą i determinacją co w naszych wielkich miesiącach z lat 1980 – 1981. Zbudujemy polską solidarność, zbudujemy polski solidarny naród!

Zwyciężymy do końca tylko wtedy, gdy nasz naród wolny i solidarny będzie żył w silnym i niepodległym państwie! Pamiętajcie państwo, że bez własnego kraju, bez suwerenności i atrybutów z nią związanych, nie będziemy w stanie zrealizować niczego, co jest naszym wspólnym przedsięwzięciem, niczego co będzie budowało wspólnotę każdej polskiej rodziny i narodu jako całości. Dziś często suwerenność narodowa jest wystawiana na sprzedaż. Jedni chcą ją sprzedawać – można powiedzieć – na zachód. Inni chcą ją sprzedawać na wschód! Chcą, by Polska żyła bezpiecznie dzięki gwarancjom tych, którzy już nam kiedyś to przez kilkadziesiąt lat obiecywali. Starsi pamiętają, jak to się skończyło. Takich gwarancji nie potrzebujemy, potrzebujemy Polski niepodległej!

Jesteśmy wielkim europejskim narodem, ale jesteśmy nim tylko wtedy, gdy tego chcemy! Nie od święta! Trzeba budować polską solidarność i godność na co dzień, w relacjach z innymi państwami. Uczynić to może tylko nowa władza, lepsza pod każdym względem od tej, która jest dziś. Ona wkrótce powstanie! Już na początku przyszłego roku będziemy próbowali stworzyć nowy rząd, a jeśli się nie uda – będziemy próbowali dalej, aż do ostatecznego zwycięstwa. Zapewniam, że PiS nie zrezygnuje i zwycięży!

Tak, proszę państwa! Zwyciężymy jeżeli będziemy zdecydowani, mądrzy i pełni wiedzy. Wiedzy także o polskiej historii, wiedzy która będzie wypływała także z nauki wielkich, przed którymi pomnikami składaliśmy dzisiaj kwiaty i wieńce. Także nauki tego największego z wielkich, przed którego pomnikiem dzisiaj stoimy. On uczył, że niepodległość jest zadaniem, że wolność jest zadaniem, tego samego uczył największy z Polaków, Jan Paweł II. O tym musimy pamiętać – i jestem przekonany, że pamiętamy, bo przyszliśmy tutaj.

Trzeba powiedzieć bardzo głośno: będzie Polska wolna, będzie Polska solidarna, będzie Polska niepodległa!" - zakończył prezes PiS.


20:15. Głos zabrał Zbigniew Romaszewski W swoim przemówieniu mówił: "Niektórzy komentatorzy pytają: dlaczego zamiast czcić pamięć, my organizujemy demonstrację? Ci ludzie nie rozumieją sensu 13 grudnia, bo ten dzień zapoczątkował noc nad Polską, ale również – dla każdego z nas – podjęcie najważniejszej w życiu decyzji, że pozostaje się wolnym, solidarnym, że walczy się o wolną Polskę. Taką decyzję podjąłem wtedy wraz z dziesiątkami tysiącami Polaków. (…) Spotykamy się dzisiaj, żeby powiedzieć, że my znowu jesteśmy razem, że znowu jesteśmy solidarni i że mówimy „nie” dla zamykania szkół, szpitali i linii kolejowych. Mówimy „nie” rządom, które oszukują naród. Myśmy zwyciężyli i zwyciężymy!" - wołał Romaszewski.

20:05. Uczestnicy marszu odśpiewali "Pierwszą Brygadę", a także "Legiony". Według naszych reporterów na marszu jest ok. 20 tysięcy osób.

20:00. Dostaje się również ministrowi finansów. "Ani centa dla Vincenta!" - wołają manifestujący. W marszu da się zauważyć wiele młodych osób.

19:55. Pod Kancelarią Prezesa Ministra wznoszone są okrzyki nawiązujące do haseł wypisanych na budynku KPRM. "Gdzie Wasz honor i ojczyzna?!" pytają zgromadzeni.

19:50. Manifestujący skandują: "Aby Polska w siłę rosła trzeba wodza, a nie osła!". Przypominane są największe wpadki i kompromitacje rządu: "Gdzie są nasze polskie stocznie", "Co z aferą hazardową?!" oraz "Amber Gold - z Tuskiem won!".

19:45. Uczestnicy marszu złożyli kwiaty pod pomnikiem Romana Dmowskiego; zacytowano też jego słowa: "Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie". Na czele marszu liczni politycy PiS, m.in. wieloletni marszałek Senatu Zbigniew Romaszewski.

19:40. Odśpiewano "Rotę". Na transparentach są również obecne hasła dotyczące spraw, których rozwiązanie uczestnicy oczekują od rządu, na przykład postulaty dotyczące zakazu GMO w Polsce.

19:35. Słychać śpiewy: "Tu jest Polska" oraz "Cześć i chwała bohaterom!".

19:30. Wśród uczestników marszu reprezentanci niemal wszystkich grup społecznych - m.in. górnicy i stoczniowcy. Złożono kwiaty pod pomnikiem Ignacego Paderewskiego. Uczestnicy mają ze sobą duże flagi oraz mniejsze, również biało-czerwone, chorągiewki.

19:25. Uczestnicy w bardzo spokojnym tempie i sympatycznej atmosferze kontynuują swój pochód. Na transparentach widać napisy o treści: "Zbrodnie komunizmu pamiętamy", a z gardeł manifestujących dobiega: "Nie ma wolności bez solidarności!" oraz "Chcemy prawdy i wolności!".

19:15. Manifestujący skandują hasła: "Chcemy prawdy o Smoleńsku", "Wolne media w wolnej Polsce" oraz "Bolszewicka polityka - prześladować katolika". Marsz zbliża się do pomnika gen. Grota-Roweckiego.

9:05. Marsz doszedł pod pomnik Reagana. Pod pomnikiem skandowane jest hasło "Cześć i chwała Reaganowi!", śpiewane są patriotyczne pieśni, m.in. "Ojczyzno ma...".

18:55. Czoło pochodu zbliża się do pomnika Reagana. Wcześniej, przy pomniku Wincentego Witosa parlamentarzyści PiS złożyli kwiaty. Uczestnicy skandują: "Solidarność!", "Bóg, Honor i Ojczyzna" oraz "Całe zło to PO!".

18:45. Marsz ruszył. Na transparentach hasła o następującej treści: "My naród, oni - ziomale Nergala" oraz "Lech Kaczyński - prezydent wolnych Polaków".

18:40. Swoje przemówienie wstępne zakończył Jarosław Kaczyński. Oto jego treść: "Alleluja i do przodu!

Ale zanim wyruszymy, kilka słów. Wspomnieliśmy tutaj, bo to nas święty obowiązek wspomnieć, nazwiska tych, których znamy i których nie znamy, a którzy polegli w tamtych czasach. Ale też tych, którzy po 13 grudnia podjęli walkę. Musimy im podziękować, podziękować tym, którzy działali w podziemnej „Solidarności”, którzy działali w innych organizacjach. Wszystkim, którzy wtedy nie opuścili rąk i powiedzieli „nie pozwolimy!”, powiedzieli, że będą kontynuować podjęte dzieło, powiedzieli, że Sierpień się nie skończył, że jeszcze przyjdzie zwycięstwo. I przyszło - niepełne, ale przyszło! O nich także powinniśmy dzisiaj pamiętać.

Ten marsz ma przypomnieć fakty, historię i to, o czym dzisiaj często się zapomina. Przypomnieć, bo nie wszyscy pamiętają, bo bardzo często można dziś usłyszeć od młodych osób, że nie wiedzą, kiedy był stan wojenny. Podziękować należy też tym nauczycielom i wychowawcom, którzy uczą naszej historii dobrze, których uczniowie wiedzą, czym był stan wojenny i co oznaczał dla Polski. Ten marsz jest także podziękowaniem dla nich. Ale jest ten marsz przede wszystkim spojrzeniem w przyszłość. Jeśli mówimy o wolności, solidarności, niepodległości, to mówimy o tych podstawowych wartościach przede wszystkim z myślą o tym, co będzie.

Ja zabiorę głos jeszcze raz, pod pomnikiem Piłsudskiego i wtedy powiem więcej o tym planie, który jest realizowany przez obecne władze i który oznacza, że wolności ma być coraz mniej, solidarności w ogóle, a niepodległość jest na sprzedaż. I powiem o naszym pomyśle – gdzie jest miejsce na wolność i solidarność, gdzie Polska jest niepodległa.

A teraz ruszajmy!"

18:25. Marsz został rozpoczęty od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie deklarację ideową marszu odczytała Halina Łabonarska, która mówiła: "Chociaż stan wojenny przyniósł polskiemu społeczeństwu, naszej gospodarki i kultury wiele strat, to jednak po 13 grudnia, my Polacy raz jeszcze pokazaliśmy, ze potrafimy wybrać i obronić wolność, solidarność i niepodległość, nawet w czasach trudnych. (...) Ciągle aktualne są słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, z którymi szliśmy w marszu przed rokiem: „Nie ma Europy sprawiedliwej bez Polski niepodległej”. Nadal ważna jest Jego nauka, że solidarność narodu to sposób bytowania w jedności godnej człowieka, to jedność w wielości, a więc pluralizm, to walka o człowieka, o jego prawa. Wciąż aktualna jest diagnoza papieża–Polaka, że wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać, trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę". Następnie głos zabrała Katarzyna Łaniewska. Odczytano także apel poległych, który poprowadził o. Zdzisław, kapucyn.

18:15. Plac Trzech Krzyży jest już wypełniony. Mimo mroźnej pogody, panuje dobra atmosfera. Na czele pochodu uczestnicy trzymają olbrzymi transparent z hasłem: "Wolność, Solidarność, Niepodległość". Zebrani mają też mniejsze transparenty, m.in. "Biłgoraj pamięta!", "Lemingi, wybaczamy! Chodźcie z nami!" czy też "Wiwat przyjaźń polsko-ruska, bez Putina i bez Tuska!".

18:05. Uczestnicy oczekują na kolejne autokary, które zmierzają do Warszawy z całej Polski. Śpiewane są patriotyczne pieśni, m.in. "Żeby Polska była Polską". Panuje atmosfera wspólnego, patriotycznego świętowania.

17:50. Uczestnicy marszu formułują się w długi kondukt. Według naszego reportera jest już obecnych kilka tysięcy osób. Na transparentach hasła antyrządowe, m.in. "Donald Tusk odpowiedzialny za V rozbiór Polski" oraz postulaty dotyczące udzielenia koncesji Telewizji TRWAM. Wśród marszu jest mnóstwo flag na których wypisane są miasta, z których przybyli uczestnicy. Przekrój miejscowości obejmuje całą Polskę: są miasta z Pomorza, są też ludzie z Podhala.


***

Społeczny Komitet Organizacyjny Marszu Wolności, Solidarności i Niepodległości przypomina, że: „13 grudnia 1981 r. komuniści, broniąc monopolu swojej władzy, wypowiedzieli wojnę Polakom. Zamierzali złamać obywatelskie i narodowe dążenia do wolności i niezawisłości, zniszczyć powstały w sierpniu 1980 r. ruch „Solidarności”, a co najważniejsze – pozbawić nas nadziei.

Chociaż stan wojenny przyniósł polskiemu społeczeństwu, naszej gospodarce i kulturze wiele strat, to jednak po 13 grudnia my, Polacy, raz jeszcze pokazaliśmy, że potrafimy wybrać i obronić wolność, solidarność i niepodległość nawet w czasach trudnych.

Odnaleźliśmy się w szeregu pokoleń walczących o te wartości w okresie drugiej wojny światowej (1939-45), w latach niezłomnego trwania Żołnierzy Wyklętych (1944-56), czy w czasach społecznego oporu przeciw totalitarnej władzy PRL. Czuliśmy się solidarni z chłopami broniącymi prawa do własnej ziemi, robotnikami z lat 1956, 1970, 1976 i ze studentami z marca 1968 r. Cały czas był z nami Kościół i jego wielcy przywódcy.

Te doświadczenia pozostały częścią naszej pamięci i tożsamości. Chcemy być godni naszych przodków, którzy potrafili – jak żołnierze z Katynia – wybrać wolność i obronić prawdę nawet w czasach najtrudniejszych. Przypominają nam to nie wybrzmiałe nad ich mogiłami słowa – testament prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 10 kwietnia 2010 r.

Historia nie ma końca. Także i dziś, w początkach XXI wieku, ponad dwie dekady po odzyskaniu suwerenności oraz praw politycznych i związkowych – a więc w czasach łatwiejszych – wolność, solidarność i niepodległość pozostają wciąż naszym wyzwaniem.

Ciągle aktualne są słowa Ojca Świętego, Jana Pawła II, z którymi szliśmy w Marszu przed rokiem: "nie ma Europy Sprawiedliwej bez Polski Niepodległej".

Nadal ważna jest Jego nauka, że solidarność narodu to "sposób bytowania w jedności godnej człowieka", to „jedność w wielości, a więc pluralizm", to „walka o człowieka, o jego prawa".

Wciąż aktualna jest diagnoza Papieża – Polaka, że "wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę".

Trzeba nam dziś niepodległej i bezpiecznej Polski w solidarnej Europie. Trzeba godnej pracy, sprawiedliwej płacy i wolnej przedsiębiorczości tu, w kraju. Trzeba rzeczywistego prawa do ochrony zdrowia. Realnych nadziei młodego pokolenia na własne mieszkanie i założenie rodziny. Trzeba wsparcia dla rodzicielskich planów młodych – Polska bez dzieci nie będzie miała przyszłości.

Trzeba równych szans w życiu publicznym. Szkolnej edukacji wychowującej w miłości do ojczyzny. Trzeba prawdy i wolności – dzięki pluralizmowi i trwałym wartościom – w telewizji, radio, prasie i internecie.

Te zadania są ciągle przed nami i to my musimy im sprostać. Służąc – wzorem naszych przodków – Rzeczpospolitej, dbając o swoje rodziny i o przyszłość naszych dzieci, chcemy być wolni z wolnymi, równi z równymi. Pragniemy chronić niepodległość i walczyć o solidarność. Tworzyć wolność przez prawdę.”

Szczegóły marszu, informacje o miejscach parkingowych dla autokarów znajdziecie Państwo na stronie: www.marsz13grudnia.pl

[Fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 2. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 3. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 4. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 5. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

 6. agata-duda 21.09.2018

  Pierwsza Dama ponownie zachwyciła internautów. Zdjęcie Agaty Dudy robi prawdziwą furorę

  Na jednym z twitterowych profili kancelarii Prezydenta RP pojawiło się „nietypowe” zdjęcie Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza Dama pozuje na nim… bez wysokich obcasów. Fotografia zachwyciła internautów.

 7. tsue-27082018 20.09.2018

  Trybunału Sprawiedliwości UE: „Produkty z uboju rytualnego mogą być uznane za rolnictwo ekologiczne”

  Produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu, bez ogłuszania, może być przyznane europejskie oznakowanie "rolnictwo ekologiczne"

 8. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook