Jedynie prawda jest ciekawa


12 lat temu zmarł Jan Paweł II

02.04.2017

- Z każdym umiał rozmawiać, zawsze był sobą - mówi o Janie Pawle II kard. Zenon Grocholewski.

- Umiał rozmawiać ze wszystkimi ludźmi. Nikogo nigdy nie potraktował negatywnie, jednocześnie zawsze pozostając sobą - tak wspomina Jana Pawła II kard. Zenon Grocholewski, b. prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej . W niedzielę mija 12 lat od śmierci polskiego papieża.

Jak podkreślił kard. Grocholewski w nagraniu wideo udostępnionym na kanale Konferencji Episkopatu Polski w portalu YouTube, Jan Paweł II zostawił "ogromne dziedzictwo nauczania, inicjatyw i otwartości na świat".

Jego zdaniem, nie ma kategorii ludzi, z którymi polski papież nie rozmawiał - wymienił m.in. studentów, robotników i polityków, a także przedstawicieli wszystkich religii. "Nikogo nigdy nie obraził, nie potraktował negatywnie i wobec wszystkich był sobą, nigdy nie zmieniał swoich poglądów, sposobu mówienia ze względu na słuchacza, któremu może się to nie podobać" – podkreślił kard. Grocholewski.

Ocenił też, że Jan Paweł II przez 27 lat pontyfikatu "zawsze był koherentny", zarówno w znaczeniu stałości przekonań, jak i w tym, że nie było sprzeczności między tym, co mówił, a tym, co robił. "Nikt nie miał nigdy wątpliwości, że to, co on mówi, to jest to, czym on żyje, co uważa za swoje bogactwo; naprawdę potrafił ludzi fascynować". Podkreślił, że dla wielu ludzi spotkanie papieża było "wielkim przeżyciem", bywało też motywem nawrócenia.

Kardynał opowiadał, że kiedy Karol Wojtyła został papieżem, on sam pracował w kurii rzymskiej już od sześciu lat. Spodziewał się, że nowy papież, bez doświadczeń pracy w miejscu, gdzie zatrudnione są osoby z różnych krajów, może się czuć "przytłoczony". Jednak "już po dwóch dniach było wszystko jasne: on się czuł jak w domu, normalnie; zapraszał, rozmawiał z wszystkimi - jak u siebie; czuł się we własnym domu i to naprawdę uderzało".

Hierarcha dodał, że wobec ludzi, z którymi rozmawiał, papież nigdy nie stwarzał dystansu. "Każdy się czuł tak, jakby był jego przyjacielem, jakby się znali od zawsze". Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. po prawie 27 latach pontyfikatu.

- To poparcie Jana Pawła II dla ludzi "Solidarności" przesądziło o tym, że w 1988 r. Wojciech Jaruzelski ostatecznie się przełamał i zaczęto rozmowy z Lechem Wałęsą i jego doradcami, otwierając drogę do okrągłego stołu - mówi PAP prof. Antoni Dudek z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W niedzielę mija 12 lat od śmierci Jana Pawła II. "W połowie lat 80-tych władze PRL zaczęły rozważać koncepcję jakiegoś otwarcia politycznego na środowiska niezależne, ale wymyśliły sobie, że to otwarcie przede wszystkim powinno być oparte o ludzi związanych z episkopatem Polski, ludzi, którzy będą mieli +namaszczenie prymasa Glempa+, natomiast nie będzie tu powrotu do ludzi +Solidarności+" - mówi historyk.

"Prymas Glemp był skłonny pójść na takie rozwiązanie, ale okazało się, że Jan Paweł II się na to nie zgadza" - opowiada. Papież, jak mówi Dudek, dał temu wyraz podczas swojej trzeciej pielgrzymki do kraju w 1987 r.

"Słynna msza na gdańskiej Zaspie, w której wyraźnie mówił o znaczeniu +Solidarności+ przez małe +S+ i przez duże +S+, to był moment, gdy papież przekreślił te plany władz, którym część episkopatu była przychylna" - podkreśla.

"Krótko mówiąc, nie doszło w Polsce do okrągłego stołu z tymi, których pierwotnie ekipa Jaruzelskiego tam widziała, a więc z grupą świeckich działaczy kościelnych, którzy mieliby poparcie episkopatu" - wyjaśnia historyk.

"Jan Paweł II uważał, że +Solidarność+ jest ciągle tematem otwartym, że ludzie +Solidarności+ to jest ciągle realna siła polityczna w Polsce i trzeba im pomóc. To poparcie dla ludzi +Solidarności+ przesądziło o tym, że w 1988 roku ostatecznie Jaruzelski się przełamał i zaczęto rozmowy z Wałęsą i jego doradcami, otwierając drogę do okrągłego stołu" - podkreśla.

Historyk wspomina także, że władzy ludowej wydawało się, że dobrze się stało, że Wojtyła został wybrany na papieża, bo znalazł się poza krajem - w tamtym czasie był znacznie gorzej postrzegany przez władze niż prymas Wyszyński. "Ówczesny szef urzędu ds. wyznań Kazimierz Kąkol opowiadał o pewnej naradzie w Komitecie Centralnym, gdzie zebrało się kilku towarzyszy, by ustalić formułę wewnętrzną, jak wybór papieża tłumaczyć aktywowi partyjnemu. Jeden z jej uczestników zaproponował, by uznać, że w sumie lepszy Wojtyła jako papież niż jako następca Wyszyńskiego, w roli szefa polskiego episkopatu. Kąkol opisuje, że ta narracja przemówiła większości zebranych do wyobraźni i uznali, że to jest dobre rozwiązanie" - opowiada prof. Dudek.

Jak dodaje, później oczywiście zaczęły się problemy, zwłaszcza kiedy się okazało, że nowy papież chce dość szybko przyjechać do swojej ojczyzny z pielgrzymką. "Ostatecznie Edward Gierek uznał, że nie może się nie zgodzić" - mówi prof. Dudek. Jak tłumaczy, uznano, że ujawnienie publiczne informacji, że władze PRL, podobnie jak to kiedyś zrobił to Gomułka w stosunku do Pawła VI, "nie zgadzają się na przyjazd papieża w dodatku Polaka, byłoby czymś tak szkodliwym politycznie, że trzeba było się na tę pielgrzymkę zgodzić".

Rzeźba Jana Pawła II prezentowana w Muzeum - Domu Jana Pawła II na Polach Lednickich, fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

 2. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 3. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 4. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 5. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 6. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook