Jedynie prawda jest ciekawa


115 mln zł dla województw poszkodowanym przez nawałnice

26.10.2017

„Dotąd obecnej z budżetu państwa przekazano dla trzech najbardziej poszkodowanych przez sierpniowe nawałnice województw kwotę ponad 115 mln zł, gminy wypłaciły z tego ponad 84 mln” - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

W wyniku sierpniowych nawałnic zginęło sześć osób. Poszkodowane zostały 62 osoby, w tym 23 strażaków. Uszkodzonych zostało 4,8 tys. budynków, z czego 3,4 tys. to budynki mieszkalne.

Odpowiadając w Sejmie na pytania posłów w sprawie sierpniowych nawałnic, Zieliński poinformował, że bezzwłocznie zostały uruchomione środki budżetowe na wypłaty pierwszych zasiłków dla poszkodowanych w wysokości do 6 tys. zł. Z kolei górna granica stawek pomocowych została podniesiona do 200 tys. zł. Podkreślił, że do przyznawanie zasiłków nie wymaga szacowania strat.

Wiceszef MSWiA podał, że do chwili obecnej przekazano z budżetu państwa dla trzech najbardziej poszkodowanych województw (pomorskie, kujawsko-pomorskie i wielkopolskie), kwotę ponad 115 mln. "Ale to nie jest prawdopodobnie wszystko, będą dalsze środki kierowane, jeżeli będzie zapotrzebowanie wojewodów. A wojewodowie występują z tym zapotrzebowaniem, jeżeli do nich z takimi wnioskami występują gminy" - podkreślił Zieliński.

Dodał, że między gminami a wojewodami jest współpraca, ale - jak mówił - "jeżeli chodzi o kwoty, które zostały przekazane z budżetu państwa do wojewodów, a przez wojewodów do gmin, nie wszystkie jeszcze trafiły z gmin do osób poszkodowanych". Jak podał, z kwoty 115 mln zł przekazanej z budżetu państwa gminy wypłaciły ponad 84 mln zł; reszta środków nie zostały jeszcze wypłacone.

"Nie chcę się wdawać w szczegóły rozważań, czy to wiąże się z jakimiś problemami, opieszałością działania, czy też po prostu było wyższe zapotrzebowanie. Pewnie są tutaj różne sytuacje, które by tę kwestię wyjaśniały. Ale faktem jest, że to nie wojewodowie, czyli nie rząd się spóźnił z przekazywaniem pieniędzy, tylko, jeżeli już, to niektóre gminy" - zaznaczył Zieliński.

Pytany przez Michała Stasińskiego (PO), czy wojewodowie gromadzą dane, które pozwalają stwierdzić, ile rodzin przed zimą nie będzie w stanie odbudować domów tak, aby nadawały się do zamieszkania, Zieliński odpowiedział, że wojewodowie takie dane gromadzą i kontaktują się na bieżąco w tej sprawie z jednostkami samorządu terytorialnego. "Bo to samorządy są bliżej. Zresztą pomoc, o której mówimy, jest zadaniem własnym gmin" - podkreślił.

Zieliński zaznaczył, że mimo przyznanych zasiłków i działań pomocowych podjętych przez rząd, nie wszystkie domy zostaną odbudowane przed zimą ze względu na porę roku i krótki czas na odbudowę domów. "Dla tych osób przychodzimy z innego rodzaju pomocą" - zapewnił wiceminister.

Odnosząc się do kwestii podnoszonych przez posła Stasińskiego przypadków związanych np. z uprzątnięciem terenów, lub z tym, że osoby starsze nie są w stanie samodzielnie znaleźć firmy, która mogłaby dokonać napraw, Zieliński powtórzył, że "tutaj z pomocą powinny przychodzić ośrodki pomocy społecznej gminnej".

"Jeżeli jest jakaś potrzeba pomocy w pracach, w takich działaniach, które może są trudne do zorganizowania w takiej formie, żeby kogoś wynająć, rachunki uzyskać, zapłacić za to, rozliczyć, proszę zwracać się do najbliższej jednostki PSP. Sądzę i wierzę, że jeżeli ktokolwiek się zgłosi do najbliższej jednostki PSP, to ofiarni strażacy również przyjdą z pomocą tego typu" - powiedział.

 

 

​PAP

Warto poczytać

 1. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 2. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 3. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 4. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 5. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 6. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 7. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 8. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook