Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski na spotkaniu OBWE w Hamburgu

08.12.2016

OBWE może realnie przyczynić się do redukcji zagrożeń dla bezpieczeństwa; warunkiem jest, aby wszystkie strony przestrzegały reguł - powiedział szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski na spotkaniu OBWE w Hamburgu.

Tematem rozpoczętej w czwartek 23. sesji rady ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie jest podsumowanie działań organizacji w minionym roku i omówienie kierunków na przyszłość. Udział w obradach bierze ok. 50 szefów MSZ krajów OBWE. 


Na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera do Hamburga przyjechali m.in. amerykański sekretarz stanu John Kerry i jego rosyjski odpowiednik Siergiej Ławrow. W wystąpieniu na forum rady Waszczykowski ocenił, że spotkanie odbywa się w "skomplikowanej, nieprzewidywalnej i wymagającej" sytuacji bezpieczeństwa, która "pogorszyła się jeszcze" od ubiegłorocznego spotkania OBWE w Belgradzie.

"Wierzę, że OBWE może odegrać ważną rolę w zakresie redukcji zagrożeń, wspierania procesów pojednania, rozwiązywania konfliktów oraz promocji bezpieczeństwa i stabilności w Europie. Jest jeden warunek: aby wszystkie strony przestrzegały reguł" - zaznaczył minister. 

Szef polskiej dyplomacji odniósł się w tym kontekście do sytuacji na Ukrainie, wyrażając "zaniepokojenie niestabilną i nieprzewidywalną sytuacją w Donbasie oraz trwającą wciąż okupacją i nielegalną aneksją Krymu". Pozytywne działania OBWE w wyznaczonych strefach w Donbasie, zmierzające do rozdzielenia walczących, są - jak dodał Waszczykowski - "wciąż przyćmiewane przez pogorszenie ogólnej sytuacji na linii konfliktu". 

Szef dyplomacji stwierdził w tym kontekście, że doświadczenia ukraińskie świadczą o tym, iż "konwencjonalny konflikt i użycie siły pozostają wciąż zagrożeniami dla OBWE". Podkreślił zarazem, że Polska docenia pracę specjalnej misji obserwacyjnej OBWE na Ukrainie, popiera jej przedłużenie oraz dalsze wzmacnianie obecności międzynarodowej w Donbasie, łącznie z wysłaniem w rejon konfliktu potencjalnej zbrojnej misji policyjnej OBWE. 

Za pomysłem wysłania w rejon konfliktu uzbrojonej misji policyjnej opowiada się Kijów; propozycji tej sprzeciwia się jednak Moskwa, a Berlin sceptycznie ocenia szanse jej realizacji. Z sytuacją na wschodzie Ukrainy wiąże się również - zdaniem Waszczykowskiego - "pilna potrzeba kontynuacji prac nad modernizacją Dokumentu Wiedeńskiego, w szczególności rozdziału dotyczącego redukcji zagrożeń". 

Zwrócił w tym kontekście uwagę na powstałą z inicjatywy Polski propozycję, zakładającą m.in. wzmocnienie mechanizmów redukcji ryzyka incydentów wojskowych. Przyjęty w 1999 roku przez kraje OBWE dokument, regulujący kwestie "środków budowy zaufania i bezpieczeństwa", przewiduje m.in. przekazywanie rocznej informacji o konwencjonalnych siłach zbrojnych, w tym o ich organizacji i uzbrojeniu oraz planowaniu obronnym. 

Wprowadził on także system wcześniejszego powiadamiania o określonych rodzajach działalności wojskowej oraz mechanizmy weryfikacji poprzez wizyty oceniające w jednostkach wojskowych, a także inspekcje i obserwacje manewrów wojskowych. Dodatkowo zakłada on mechanizmy konsultacyjne, pozwalające rozpraszać obawy państw co do nietypowej aktywności konwencjonalnych sił zbrojnych. 

Niemcy objęły przewodnictwo OBWE 1 stycznia 2016 roku, po Serbii, stawiając sobie za cel ożywienie działalności tego gremium. Organizacja angażowała się w tym okresie w próby rozwiązywania konfliktu ukraińskiego; zorganizowała m.in. Specjalną Misję Monitoringową w Donbasie, która kontroluje przestrzeganie porozumienia z Mińska przez strony konfliktu. 

Udział w misji bierze 40 polskich obserwatorów. OBWE powstała w 1995 roku w nawiązaniu do tradycji Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie z czasów zimnej wojny, której największym sukcesem było podpisanie w 1975 roku Aktu Końcowego - dokumentu powszechnie uznawanego za przełom w relacjach między ówczesnym komunistycznym Wschodem a demokratycznym Zachodem. 

OBWE stawiała sobie za cel rozwój dialogu między dawnymi zimnowojennymi przeciwnikami z Zachodu i Wschodu, nie zdołała jednak zdobyć ani prestiżu, ani wpływów swojej poprzedniczki. 

Działalność organizacji, skupiającej obecnie 57 państw z Europy, Ameryki Północnej i Azji, z biegiem lat, wskutek pogłębiających się ponownie różnic między Zachodem a Rosją, ulegała stopniowemu paraliżowi. Od 13 lat OBWE nie zdołała uchwalić żadnej wspólnej deklaracji politycznej. Po Niemcach przewodnictwo w OBWE przejmie Austria, a po niej Włochy.

wkt/PAP

[fot. PAP/EPA/AXEL HEIMKEN]

PAP/EPA/AXEL HEIMKEN

Warto poczytać

 1. skandal21082018 21.08.2018

  Lalka z sex shopu z maską Jarosława Kaczyńskiego. Wokalista poderżnął jej gardło

  Do czego prowadzą lewicowy fanatyzm i ateizm? Oto najlepszy przykład zaślepienia przez chorą ideologię

 2. topr21082018 21.08.2018

  Wezwała TOPR bo była zmęczona. Ratownicy: Nie jesteśmy taksówką dla turystów

  Zdarza się, że turyści w Tatrach, nie mając sił na dalszą wędrówkę, dzwonią do ratowników górskich i żądają przewiezienia ich na dół. Ratownicy TOPR apelują o rozsądek i rozwagę przy wzywaniu pomocy, bo ktoś inny w tym czasie może naprawdę potrzebować pomocy.

 3. 1270SZPITALBYTOW 21.08.2018

  Pacjentka oskarżyła lekarza o makabryczny żart, teraz przeprasza

  Jakiś czas temu pisaliśmy o sytuacji, jaka miała mieć miejsce w szpitalu w Bytowie. Jeden z tamtejszych lekarzy miał, według słów pacjentki, niestosownie zażartować podczas badania. Szpital informuje, że sytuacja nie miała miejsca, a pacjentka już przeprosiła za swoje słowa.

 4. gajewskatrzaskowski21082018 21.08.2018

  Jest najpiękniejszą twarzą kampanii Trzaskowskiego. Do niedawna była podwładną Bartosza Kramka z „Otwartego Dialogu”

  „Na krok nie odstępuje Rafała Trzaskowskiego. Mówi się, że jest nieformalnym rzecznikiem jego kampanii” - informuje portal „natemat.pl”. Mowa o Aleksandrze Gajewskiej, wiceprzewodniczącej PO w Warszawie i być może byłej szefowej zespołu politycznego Fundacji Otwarty Dialog.

 5. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 6. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 7. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook