Jedynie prawda jest ciekawa


Szydło o śmigłowcach dla wojska

08.11.2016

Polski rząd, tak jak każdy rząd, jak rząd francuski, rząd niemiecki, kieruje się przede wszystkim interesem państwa - powiedziała premier.

- Polska kieruje się przede wszystkim interesem państwa; rozumiem rozgoryczenie naszych partnerów, że nie doszło do podpisania umowy na śmigłowce dla wojska, ale nikt nie może pozwolić sobie na podpisanie niekorzystnej umowy - powiedziała we wtorek premier Beata Szydło.

Szefowa rządu była we wtorek pytana o list ministrów obrony Francji i Niemiec, którzy napisali, że zaprzestanie negocjacji w sprawie offsetu będącego warunkiem umowy zakupu śmigłowców Caracal dla polskiego wojska jest "dużym krokiem w tył we współpracy w dziedzinie obrony między naszymi trzema krajami".

"Polski rząd, tak jak każdy rząd, jak rząd francuski, rząd niemiecki, kieruje się przede wszystkim interesem państwa. Podejmujemy decyzje, które są korzystne z punktu widzenia interesu polskiego państwa" - podkreśliła premier.

Powiedziała, że w postępowaniu brano pod uwagę przede wszystkim to, że wojsko musi mieć nowoczesne wyposażenie, ale także warunki offsetowe. "Nasz partner nie spełnił tych warunków, w związku z tym rozmowy zakończyły się i w tej chwili stoimy przed nowym wyborem. Nie dzieje się tutaj nic, co nie jest zgodne ze standardami obowiązującymi we wszystkich państwach europejskich" – dodała Szydło.

Jak mówiła, warto zdawać sobie sprawę, że każdy broni swoich interesów. "To są ogromne interesy, również i gospodarcze, i ja rozumiem rozgoryczenie naszych partnerów, że nie doszło do podpisania umowy, ale też myślę, że każdy rząd nie mógłby sobie pozwolić na to, żeby podpisać umowę, która nie byłaby korzystna" - zaznaczyła premier.

Jej zdaniem "ten temat jest już za nami". "Musimy w tej chwili zrobić wszystko, żeby szybko rozstrzygnąć procedury i wybrać dla polskiej armii dobre nowoczesne wyposażenie" – dodała Szydło.

Dopytywana o relacje z szefem MON Antonim Macierewiczem, który najpierw oświadczył, że Polska kupi śmigłowce Black Hawk, a potem powiedział, że ta informacja nigdy nie była aktualna, Szydło powiedziała, że z ministrem rozmawia "nieustannie". "Rozmawiałam i dzisiaj. Jesteśmy również umówieni na jutro. Pan minister Macierewicz podejmuje ważne decyzje. W tej chwili przed nami jest nowy rok budżetowy. Chcemy też zakupić nowe, dobre wyposażenie dla polskiej armii, tak że tutaj jesteśmy rzeczywiście w stałym kontakcie" - oświadczyła szefowa rządu.

Mówiła o tym także w poniedziałek w Łańcucie - że polska armia potrzebuje dobrego, nowoczesnego sprzętu, po to, aby była skuteczna. Wyraziła nadzieję, że w nowym przetargu na dostawę helikopterów dla wojska "ważną rolę odegra Black Hawk".

Szef MON zapowiadał w niedzielę, że szczegółowo odpowie na list ministrów obrony Francji i Niemiec. "Na list odpowiedziała już pani premier, ale szczegółowa odpowiedź znajdzie się także w moim liście, przekazanym tym ministrom" - mówił. Dzień wcześniej Macierewicz powiedział, że list go zaskoczył, ponieważ "ministrowie obrony wszystkich państw, które prowadzą jakiekolwiek negocjacje z Polską, wiedzą, że warunkiem każdego kontraktu zbrojeniowego z Polską jest offset". Dodał, że "Francja nie była w stanie przedstawić wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu satysfakcjonujących ofert offsetowych i w związku z tym Ministerstwo Rozwoju, które prowadziło negocjacje offsetowe, musiało je zakończyć".

W piątek AFP podała, że pod koniec października ministrowie Jean-Yves Le Drian i Ursula von der Leyen wystosowali do szefa MON list, w którym zaprzestanie negocjacji w sprawie offsetu będącego warunkiem umowy zakupu śmigłowców nazwali "dużym krokiem w tył we współpracy w dziedzinie obrony między naszymi trzema krajami". "Metoda zastosowana względem transparentnego przetargu wygranego przez Airbus Helicopters w kwietniu 2015 r. podaje w wątpliwość naszą propozycję partnerstwa dotyczącego nie tylko naszych trzech państw, ale również obrony europejskiej" - relacjonowała list AFP.

Proszone o komentarz MON oświadczyło w piątek, że podziela w tej sprawie stanowiska rzecznika rządu Rafała Bochenka. Dzień wcześniej rzecznik stwierdził, że rząd z przykrością przyjął stanowisko ministra obrony Francji, "który wielokrotnie był informowany, iż warunkiem podpisania kontraktu na nabycie śmigłowców Airbus Helicopters było porozumienie dotyczące umowy offsetowej dla Polski. Wynika to wprost z polskiego ustawodawstwa, czego strona francuska była świadoma i o czym wielokrotnie przypominał minister Antoni Macierewicz" - mówił Bochenek.

Na początku października resort rozwoju, który prowadził negocjacje offsetowe, poinformował o zakończeniu rozmów z Airbus Helicopters w sprawie wskazanych w przetargu śmigłowców H225M Caracal, uznając dalsze rozmowy za bezprzedmiotowe. Według rządu oferta Airbusa nie zabezpieczała interesów ekonomicznych i bezpieczeństwa Polski, a wartość proponowanego offsetu była niższa od oczekiwanej.

Pod koniec października MON poinformowało, że w ramach pilnej potrzeby operacyjnej zamierza za miliard złotych kupić śmigłowce dla wojska, a do rozmów z Inspektoratem Uzbrojenia zaproszono trzy podmioty, które uczestniczyły w ostatnim przetargu: PZL Mielec należący do amerykańskiej korporacji Sikorsky będącej własnością Lockheed Martin; PZL-Świdnik należącej do włosko-brytyjskiej grupy Leonardo oraz Airbus Helicopters.

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 2. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 3. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 4. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 5. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 6. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 7. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 8. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook