Jedynie prawda jest ciekawa


Galeria zerwała wieloletnią współpracę z artystą. Powód? Opisał odpowiedzialnych za kryzys imigracyjny

24.08.2018
lipsk24082018
Galeria zerwała wieloletnią współpracę z artystą. Powód? Opisał odpowiedzialnych za kryzys imigracyjny

Niemiecki malarz Axel Krause od piętnastu lat wystawiał swoje prace w galerii Galerie Kleidienst w Lipsku. Niedawno jednak galeria zrezygnowała ze współpracy – a jej właściciele nie ukrywają, że nie podobają im się prawicowe poglądy artysty.

Krause stracił miejsce do prezentacji swoich prac po tym, jak na swoim prywatnym koncie na Facebooku wyraził poparcie dla prawicowej partii Alternative fur Deutschland (AfD). Skrytykował również kryzys imigracyjny pisząc, że przybywający do Niemiec imigranci robią to nielegalnie i niedługo Niemcy będą mniejszością we własnym państwie.

Nie spodobało się to właścicielowi galerii Christianowi Seyde. Krause miał w jego galerii mieć kolejną wystawę w październiku. Seyde zdecydował jednak, że do tej wystawy nie dojdzie, pomimo tego, że Krause zdążył już przygotować obrazy. Ani do żadnej kolejnej. Portalowi mdr.de powiedział, że nie chce popierać poglądów malarza, a pozwolenie mu na wystawę byłoby temu równe. Krause nie ma jednak zamiaru się tym przejmować. Twierdzi, że popiera legalnie działającą partię, której przedstawiciele zasiadają w Bundestagu. I że niczym się w tym nie różni od większości mieszkańców Saksonii – landu, w którym poparcie dla AfD jest rekordowo wysokie. 

Decyzja Seyde wywołała falę krytyki ze strony niemieckiej prawicy. Zwracano uwagę, że jego tłumaczenie, że prowadzi prywatną galerię i ma prawo wystawiać kogo zechce jest hipokryzją – bo gdyby to, co spotkało Krausego, stało się np. lesbijce wierzącej w światowy komunizm, to lewicowe media nie zostawiłyby na właścicielu suchej nitki. 

Często zwraca się też uwagę, że właściciel galerii nie potrafi odróżnić dzieła od osoby artysty (co krytycy często powtarzają w wypadku artystów, którzy popierają zbrodnicze socjalistyczne reżimy). Nie brak, oczywiście, nawiązań do nazistów palących książki i obrazy tylko dlatego, że uznali ich autorów za podludzi.

Wiktor Młynarz, za news.artnet.com


Warto poczytać

 1. Schetynawiki 24.09.2018

  Schetyna chwali się donoszeniem na Polskę zagranicą. Internauci bezlitośni dla lidera PO „Jesteście Targowicą”

  Ostatnimi czasy w obozie opozycji totalnej panuje „moda” na skarżenie się zagranicznym politykom na temat Polski

 2. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

 3. pope23092018 23.09.2018

  Ponad 100 tysięcy wiernych na mszy w Kownie. Ważne słowa papieża Franciszka

  O minionych pokoleniach naznaczonych okupacją, udręką deportowanych, "wstydem donosicielstwa, zdrady", grozą gett i Syberii mówił w niedzielę podczas mszy w Kownie na Litwie papież Franciszek. Apelował o czujność wobec postaw, które doprowadziły do Holokaustu.

 4. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 5. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 6. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook