Jedynie prawda jest ciekawa


Jak wyglądała „demokracja” w PO? Była radna ujawnia zaskakujące fakty na temat byłej partii i warszawskiego ratusza

14.09.2018
PO-14092018
Jak wyglądała „demokracja” w PO? Była radna ujawnia zaskakujące fakty na temat byłej partii i warszawskiego ratusza

Szef klubu PO w Radzie Warszawy J. Szostakowski wprowadzał radnych w błąd ws. reprywatyzacji gimnazjum przy Twardej - powiedziała w piątek b. radna PO, a obecnie radna PiS Jolanta Kasztelan. Szostakowski w odpowiada: "To insynuacje".


Podczas piątkowej konferencji radnych PiS w Jaki Cafe Kasztelan podkreśliła, że "klub radnych PO dwukrotnie forsował uchwały dotyczące wątpliwych działek, do których roszczenia zgłaszał Maciej M. (biznesmena zajmującego się skupowaniem roszczeń do nieruchomości - PAP)". Jak zaznaczyła, "była to przede wszystkim sprawa gimnazjum przy ul. Twardej". "Przed i w trakcie sesji w dniu 13 lutego 2014 r. przewodniczący klubu Jarosław Szostakowski twierdził, że nie ma innej możliwości niż likwidacja gimnazjum. Według jego informacji, działka winna podlegać reprywatyzacji. Takie też było stanowisko Biura Gospodarki Nieruchomościami. Jako radni byliśmy zobowiązani do zachowania dyscypliny głosowania w tej sprawie" - przekazała Kasztelan.

Jak dodała, "na posiedzeniach klubu, na różnych spotkaniach w trakcie sesji, było informowanie nas, radnych Platformy Obywatelskiej, o tym, że będzie relokacja szkół w dzielnicy Śródmieście, ponieważ Śródmieście powinno być dzielnicą urzędów, biur, zamieszkałe przez starszych mieszkańców tej dzielnicy, a dzieci w tej dzielnicy już nie ma, więc trzeba szkoły przenosić w inne miejsca".

-Po ujawnieniu przez komisję weryfikacyjną kulis tej reprywatyzacji, nie mam wątpliwości, że jako radna zostałem wprowadzona w błąd - podkreśliła Kasztelan -Błędne informacje o konieczności reprywatyzacji przekazywali zarówno ówczesny burmistrz Śródmieścia Wojciech Bartelski oraz Jarosław Szostakowski - dodała. Według radnej "to jeden z powodów, z których zrezygnowała z zasiadania w klubie PO w Radzie m.st. Warszawy". "Klubu, w którym nie ma demokracji, gdzie przewodniczący klubu decyduje, który z radnych mógł zabierać głos na sesji rady miasta" - oświadczyła.

Jak zaznaczyła, "mimo oczywistych zaniedbań i działań szkodliwych dla mieszkańców Warszawy żaden ze stołecznych liderów PO nie poniósł odpowiedzialności politycznej za forsowanie uchwały likwidującej gimnazjum przy Twardej". Podkreśliła, że Szostakowski wciąż jest szefem klubu PO i podpisuje się pod pismami jako szef sztabu warszawskiego komitetu wyborczego Komitetu Obywatelskiego.

Kasztelan zaapelowała do radnych PO, "by stanowczo odcięli się od osób, które doprowadziły do uchwalenia likwidacji gimnazjum przy ul. Twardej i wywarły na władzach komitetu usunięcie Jarosława Szostakowskiego z list wyborczych i funkcji szefa sztabu".

Rzecznik sztabu kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryka Jakiego Jacek Ozdoba zaapelował również do kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafała Trzaskowskiego, aby odniósł się do oświadczenia Kasztelan. 

Jak podkreślił, Rafała Trzaskowskiego "reprezentuje dzisiaj osoba, która odpowiada bezpośrednio za dyscyplinę (w klubie PO w Radzie Warszawy) przy nielegalnym działaniu zorganizowanej grupy przestępczej". "Mówię to z pełnią odpowiedzialności słów, ponieważ sama pani prezydent (stolicy, Hanna Gronkiewicz-Waltz) przyznała, że w ratuszu działała zorganizowana grupa przestępcza, która, nie wiadomo z jakiego powodu, korzystała z dyscypliny klubowej i tak naprawdę łamania kręgosłupów, czy wprowadzenia w błąd radnych m.st. Warszawy" - powiedział Ozdoba.

W rozmowie z PAP Jarosław Szostakowski nazwał słowa radnej i rzecznika sztabu "insynuacjami". "To co mówi pan Ozdoba, to jest kłamstwo. Jeżeli uważa, że zostało popełnione jakiekolwiek przestępstwo, w którym ja uczestniczyłem, to jego obowiązkiem jest zgłoszenie tego do prokuratury lub do organów ścigania". "Nie zlikwidowaliśmy gimnazjum na Twardej. Gimnazjum na Twardej zostało przeniesione na Żywnego, a likwidacja jego nastąpiła w związku z wprowadzeniem nieprzemyślanej reformy edukacji, którą zrobił PiS" - mówił radny. Jak dodał, "działka przy Twardej nigdy nie wyszła z władztwa miasta, nie została zreprywatyzowana".

Szostakowski dodał, że ws. działki przy Twardej odbyła się dyskusja podczas klubu radnych PO. "Dzisiaj nie potrafię powiedzieć, czy w tej sprawie była dyscyplina, czy nie. Według tego co pamiętam, nie zgłoszono wtedy podczas posiedzenia klubu kontrowersji z tym związanych" - podkreślił.

W lipcu ub.r. komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję prezydent Warszawy o przyznaniu Maciejowi M. prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przy ul. Twardej. Komisja stwierdziła rażące naruszenie interesu społecznego przez Hannę Gronkiewicz-Waltz i jej bierność. W związku z roszczeniami Macieja M., Rada Warszawy przeniosła z Twardej gimnazjum - jeszcze przed przyznaniem mu w lipcu 2014 r. prawa użytkowania wieczystego do działek.

Obecnie działka przy Twardej została przekazana miastu. W lutym ratusz zapowiedział, że na Twardą zostanie przeniesie przedszkole i szkoła dla dzieci słabosłyszących, która obecnie mieści się przy Zakroczymskiej. W dawnym gimnazjum znajdzie się też m.in. internat. 

(PAP)

fot. Twitter.com

Warto poczytać

 1. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 2. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 3. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

 4. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 5. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

 6. Schetynawiki 24.09.2018

  Schetyna chwali się donoszeniem na Polskę zagranicą. Internauci bezlitośni dla lidera PO „Jesteście Targowicą”

  Ostatnimi czasy w obozie opozycji totalnej panuje „moda” na skarżenie się zagranicznym politykom na temat Polski

 7. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook