Jedynie prawda jest ciekawa


Wydatki na autopromocję władz powodem ograniczenia ulgi dla najmłodszych?

06.06.2018
ztmgdynia06062018
Wydatki na autopromocję władz powodem ograniczenia ulgi dla najmłodszych?

Zgodnie z zapowiedziami miast, które są stronami porozumienia metropolii trójmiejskiej, w dniu 1 czerwca 2018 roku w życie weszła ulga w postaci całorocznych, bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. W gronie sygnatariuszy jedynym wyjątkiem okazała się Rumia.

Na stronie internetowej przedsiębiorstwa ZKM Gdynia zamieszczona jest informacja, iż całoroczne darmowe przejazdy dla młodych nie obejmują Rumi, gdzie udogodnienie nie obowiązuje w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia. Poszukując źródła powyższego faktu, napotykamy na uchwałę Rady Miasta Gdyni, z której uzasadnienia wynika, iż Miasto Rumia jako jedyne wprost zawnioskowało o ograniczenie ulgi na swoim terenie w okresie wakacyjnym. W tym czasie rumska młodzież, w odróżnieniu od kolegów z trójmiasta regularnie płacić będzie za przejazdy autobusami. Włodarze Rumi podejmując podobne decyzje nie sprzyjają ograniczeniu natężenia ruchu w mieście, przez które przebiega kluczowe połączenie komunikacyjne centrum kraju z polskim wybrzeżem.

Miasto Rumia w okresie wakacyjnym jest jednym z bardziej zakorkowanych miast w regionie. Przez środek miasta przebiega trasa S6, która jest drogą prowadzącą na Półwysep Helski. Turyści z całej Polski docierając do takich kurortów jak Władysławowo, Hel czy Jastarnia muszą „odczekać swoje” w wielogodzinnym korku paraliżującym Rumię.

Mieszkańcy dzielą powszechną wątpliwość- czy wcześniejsze wielomiesięczne zabiegi promocyjne sugerujące o przyznaniu młodym całorocznych darmowych przejazdów były uczciwe jeśli ostatecznie letnie miesiące nie są objęte preferencjami?

- Rumscy samorządowcy umieją znaleźć środki na rozdzielanie wysokich nagród dla urzędników, organizowanie szeregu imprez, wydawanie kolorowych biuletynów, w których promuje się środowisko władzy, natomiast w obliczu konieczności poniesienia kosztów realizacji pełnego programu pomagającego w podreperowaniu budżetów rumskich rodzin oraz kształtującego dobre nawyki transportowe- środków na pomoc brak- mówi Mateusz Socha, działacz społeczny i jeden z najaktywniejszych polityków PiS w regionie.


- Należy zauważyć, iż kwestia odpowiedniej organizacji transportu wspólnego jest najtańszym środkiem, którym gmina, poprzez pracę u podstaw powinna długofalowo oddziaływać na zmniejszenie korków w mieście, co skutkowałoby poprawą sytuacji w całej aglomeracji- kontynuuje Socha.


JB

Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. zakupy-18082018 18.08.2018

  Prezes Polskiej Izby Handlowej o wolnych niedzielach: Nie spowodowały spadku w obrotach

  Wolne od handlu niedziele nie spowodowały zmniejszenia obrotów sieci handlowych - powiedział PAP prezes Polskiej Izby Handlu Waldemar Nowakowski. Ustawa ograniczająca handel weszła w życie 1 marca br

 2. 1270frankowiecz 17.08.2018

  Jesienią ustawa o wsparciu frankowiczów

  Jesienią powinna zostać przyjęta przez parlament nowa ustawa o wsparciu kredytobiorców - zapowiedział w piątek szef sejmowej komisji finansów Andrzej Szlachta (PiS).

 3. orlen-14082018 14.08.2018

  Orlen również poza Polską? Koncern zainteresowany rozwojem stacji w Europie

  PKN Orlen jest zainteresowany akwizycjami stacji paliw w krajach, w których jest już obecny, ale poza Polską - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. W Polsce płocki koncern powiększy sieć detaliczną o 25 stacji paliw w tym roku i o około 40 stacji w 2019 roku

 4. orlen10082018 10.08.2018

  Orlen i PGNiG odkryły ogromne złoże gazu w Wielkopolsce

  PKN Orlen i PGNiG odkryły nowe złoże gazu w Wielkopolsce. Wyniki testu produkcyjnego potwierdzają bardzo dobrą wydajność odwiertu. Możliwości produkcyjne złoża oszacowano na 50 mln metrów sześc. gazu rocznie - podał w czwartek płocki koncern.

 5. ryanair09082018 09.08.2018

  Ryanair odwołuje rejsy do i z Polski. Piloci strajkują

  Irlandzkie linie lotnicze Ryanair, w związku z zapowiedzianym na piątek strajkiem pilotów, odwołały rejsy m.in. z Brukseli, Kolonii, Sztokholmu do Modlina, z Hamburga do Katowic, Dusseldorfu do Bydgoszczy, czy z Berlina do Krakowa. Przewoźnik zapewnia, że powiadomił pasażerów o odwołanych lotach.

 6. 1270zywnosciowe 03.08.2018

  Minister rolnictwa: Nie ma suwerenności bez bezpieczeństwa żywnościowego

  Żywność wysokiej jakości ma się stać synonimem polskiej żywności, ma być polskim znakiem rozpoznawczym. To jeden z podstawowych założeń naszego programu dla rolnictwa - mówił w piątek w Boguchwale (Podkarpackie) minister rolnictwa Jak Krzysztof Ardanowski.

 7. 1270biedronkasa 31.07.2018

  Kupiłeś mrożonki w Biedronce? Koniecznie to przeczytaj!

  Główny Inspektorat Sanitarny wydał we wtorek ostrzeżenie w związku z potencjalnym ryzykiem wystąpienia bakterii Listeria monocytogenes w mrożonych warzywach wyprodukowanych dla sieci sklepów Biedronka przez firmę Greenyard Frozen Poland

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook