Jedynie prawda jest ciekawa


Wydatki na autopromocję władz powodem ograniczenia ulgi dla najmłodszych?

06.06.2018
ztmgdynia06062018
Wydatki na autopromocję władz powodem ograniczenia ulgi dla najmłodszych?

Zgodnie z zapowiedziami miast, które są stronami porozumienia metropolii trójmiejskiej, w dniu 1 czerwca 2018 roku w życie weszła ulga w postaci całorocznych, bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. W gronie sygnatariuszy jedynym wyjątkiem okazała się Rumia.

Na stronie internetowej przedsiębiorstwa ZKM Gdynia zamieszczona jest informacja, iż całoroczne darmowe przejazdy dla młodych nie obejmują Rumi, gdzie udogodnienie nie obowiązuje w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia. Poszukując źródła powyższego faktu, napotykamy na uchwałę Rady Miasta Gdyni, z której uzasadnienia wynika, iż Miasto Rumia jako jedyne wprost zawnioskowało o ograniczenie ulgi na swoim terenie w okresie wakacyjnym. W tym czasie rumska młodzież, w odróżnieniu od kolegów z trójmiasta regularnie płacić będzie za przejazdy autobusami. Włodarze Rumi podejmując podobne decyzje nie sprzyjają ograniczeniu natężenia ruchu w mieście, przez które przebiega kluczowe połączenie komunikacyjne centrum kraju z polskim wybrzeżem.

Miasto Rumia w okresie wakacyjnym jest jednym z bardziej zakorkowanych miast w regionie. Przez środek miasta przebiega trasa S6, która jest drogą prowadzącą na Półwysep Helski. Turyści z całej Polski docierając do takich kurortów jak Władysławowo, Hel czy Jastarnia muszą „odczekać swoje” w wielogodzinnym korku paraliżującym Rumię.

Mieszkańcy dzielą powszechną wątpliwość- czy wcześniejsze wielomiesięczne zabiegi promocyjne sugerujące o przyznaniu młodym całorocznych darmowych przejazdów były uczciwe jeśli ostatecznie letnie miesiące nie są objęte preferencjami?

- Rumscy samorządowcy umieją znaleźć środki na rozdzielanie wysokich nagród dla urzędników, organizowanie szeregu imprez, wydawanie kolorowych biuletynów, w których promuje się środowisko władzy, natomiast w obliczu konieczności poniesienia kosztów realizacji pełnego programu pomagającego w podreperowaniu budżetów rumskich rodzin oraz kształtującego dobre nawyki transportowe- środków na pomoc brak- mówi Mateusz Socha, działacz społeczny i jeden z najaktywniejszych polityków PiS w regionie.


- Należy zauważyć, iż kwestia odpowiedniej organizacji transportu wspólnego jest najtańszym środkiem, którym gmina, poprzez pracę u podstaw powinna długofalowo oddziaływać na zmniejszenie korków w mieście, co skutkowałoby poprawą sytuacji w całej aglomeracji- kontynuuje Socha.


JB

Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. ropa14092018 14.09.2018

  USA ponownie liderem w wydobyciu „płynnego złota”. Wyprzedziły Rosję i Arabię Saudyjską

  Stany Zjednoczone, po raz pierwszy od roku 1973, są znów największym producentem ropy naftowej na świecie - poinformowało amerykańskie Ministerstwo Energii opierając się na szacunkowych danych o wydobyciu ropy naftowej w USA w tym roku.

 2. justice05092018 05.09.2018

  Były minister finansów nie odpowie za skandaliczną wypowiedź o SKOK?

  Tak wygląda sprawiedliwość według polskich sądów!

 3. costa31082018 31.08.2018

  To będzie jedna z największych transakcji roku. Coca-Cola kupi sieć kawiarni Costa Coffee

  Amerykański producent napojów Coca-Cola przejmie brytyjską sieć kawiarni Costa Coffee - poinformował w piątek właściciel marki, międzynarodowy koncern Whitbread. Transakcja została wyceniona na 3,9 miliarda funtów.

 4. kwiecinski-27082018 27.08.2018

  Kwieciński w Budapeszcie: Nasza siła negocjacyjna wzrośnie, jeśli odpowiedzią na komisyjne „nożyce” będzie wyszehradzki „kamień"

  Wzmocnienie współpracy w negocjacjach dot. budżetu UE na lata 2021-27 i rozmowy o przyszłości polityki spójności, to cel poniedziałkowej wizyty w Budapeszcie szefa MiiR Jerzego Kwiecińskiego

 5. zakupy-18082018 18.08.2018

  Prezes Polskiej Izby Handlowej o wolnych niedzielach: Nie spowodowały spadku w obrotach

  Wolne od handlu niedziele nie spowodowały zmniejszenia obrotów sieci handlowych - powiedział PAP prezes Polskiej Izby Handlu Waldemar Nowakowski. Ustawa ograniczająca handel weszła w życie 1 marca br

 6. 1270frankowiecz 17.08.2018

  Jesienią ustawa o wsparciu frankowiczów

  Jesienią powinna zostać przyjęta przez parlament nowa ustawa o wsparciu kredytobiorców - zapowiedział w piątek szef sejmowej komisji finansów Andrzej Szlachta (PiS).

 7. orlen-14082018 14.08.2018

  Orlen również poza Polską? Koncern zainteresowany rozwojem stacji w Europie

  PKN Orlen jest zainteresowany akwizycjami stacji paliw w krajach, w których jest już obecny, ale poza Polską - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. W Polsce płocki koncern powiększy sieć detaliczną o 25 stacji paliw w tym roku i o około 40 stacji w 2019 roku

 8. orlen10082018 10.08.2018

  Orlen i PGNiG odkryły ogromne złoże gazu w Wielkopolsce

  PKN Orlen i PGNiG odkryły nowe złoże gazu w Wielkopolsce. Wyniki testu produkcyjnego potwierdzają bardzo dobrą wydajność odwiertu. Możliwości produkcyjne złoża oszacowano na 50 mln metrów sześc. gazu rocznie - podał w czwartek płocki koncern.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook