Jedynie prawda jest ciekawa


Wiceminister rolnictwa: Promujemy polską żywność

04.08.2016

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jacek Bogucki mówił na antenie TV Trwam o promocji polskiej żywności podczas Światowych Dni Młodzieży, a także intensywnej polityce eksportowej produktów rolnych.

Wiceminister opowiedział, że na czas tego wydarzenia rozłożono polski pawilon ze stoiskami ministerstw, które prezentowały dorobek m.in. polskiej kultury i nauki. Resort rolnictwa promował polską żywność wśród pielgrzymów. Wydano im ponad 100 ton żywności.

"Przede wszystkim pełniliśmy tam posługę wobec pielgrzymów z całego świata – młodych ludzi, którzy przyjechali. Chcieliśmy ich poczęstować polskimi, zdrowymi produktami, ale też powiedzieć trochę o polskim rolnictwie w nowoczesnej formie, takiej, która dla młodych ludzi, dla pielgrzymów w tym wieku jest odpowiednia, więc przekaz wizualny czy internetowy, ale przede wszystkim spróbowanie, bo nic tak nie przekona jak poczucie smaku" - powiedział Jacek Bogucki.

"Ci młodzi ludzie zapamiętają i być może przez lata będą poszukiwać polskiej żywności" – mówił. Dodał, że jest to żywność wysokiej jakości, a jednocześnie dostępna cenowo dla konsumentów z całego świata.

Bogucki opowiedział również o eksporcie rolnym na rynki pozaeuropejskie.

"Udało nam się od grudnia otworzyć na rynki w 17 państwach dla kilkudziesięciu produktów. Tak ważny, chociażby dla jabłek i drobiu, jak rynek chiński, ale też rynki bliskowschodnie i północnoafrykańskie" – mówił.

"Wchodzimy na te rynki, prowadzimy bardzo intensywną akcję promocyjną i chcemy, żeby polscy przedsiębiorcy nawiązywali kontakty" – zaznaczył wiceminister.

Rozmówca wyjaśnił, że są to rynki perspektywiczne, ponieważ pojawia się tam klasa średnia, którą stać na żywność europejską, o lepszej jakości. "Te rynki są dla nas bardziej otwarte, przyjacielskie i my chcemy to wykorzystać" – mówił. "Proponujemy im godne warunki: z jednej strony wysoką jakość, z drugiej konkurencyjne ceny. To podstawa do tego, żeby polskie rolnictwo mogło stabilnie patrzeć w przyszłość i rozwijać się" – podkreślił.

Bogucki dodał, że trzeba szukać pieniędzy na wzmożenie promocji polskiej żywności, ale potrzeba przede wszystkim spójnej polityki. "Jako rząd Prawa i Sprawiedliwości mamy ten komfort, że nie konkurujemy między ministerstwami. (...) Podejmujemy wspólne działania, by ta polityka była spójna, bardziej efektywna, a promocja przez to tańsza" – zaznaczył.

"Nasze hasło, użyte także podczas ŚDM - "Polska smakuje" - tłumaczone na wszystkie języki świata, przyjmuje się bardzo dobrze. Odnosi się to do żywności i w ogóle całej naszej oferty" – mówił. Dodał zaraz wiceminister: "Mam nadzieję, że wszystkie służby rozumieją interes kraju i go realizują".

Jacek Bogucki powiedział również, że rząd chce odwrócić działania promocyjne, jakie dotychczas prezentowano. Promowano do tej pory ludzi i instutucje, a należy reklamować polską żywność. "A jeśli uda się osiągnąć w zakresie sprzedaży na rynkach światowych dobre efekty i poprawi się przez to opłacalność produkcji rolnej, to rolnicy na pewno to docenią" – mówił. "To proces, który trwa. Ale efekty już widać. Oby tak dalej nam się udawało. Mam nadzieję, że do końca roku osiągniemy 30 rynków" – dodał.

Wiceminister wyraził też ubolewanie, że do tej pory państwo nie dbało o producentów i zaakcentował, że to musi się zmienić.

Na komentarz prowadzącego rozmowę, że jest to sektor, który pod względem handlu zagranicznego jest jednym z bardziej rentownych w polskiej gospodarce, Bogucki odparł: "Trzeba pamiętać, że mamy rezerwy, ale i zagrożenia. Jest ogromna konkurencja i potrzeba tutaj intensywnej polityki". Zaznaczył, że Wszystkie działania eksportowe i sprzedaż nadwyżki służą ostatecznie pomocy rolnikom i zwiększeniu ich dochodów.

ak/Radio Maryja/TV Trwam

[fot. MRiR]

Warto poczytać

 1. ropa14092018 14.09.2018

  USA ponownie liderem w wydobyciu „płynnego złota”. Wyprzedziły Rosję i Arabię Saudyjską

  Stany Zjednoczone, po raz pierwszy od roku 1973, są znów największym producentem ropy naftowej na świecie - poinformowało amerykańskie Ministerstwo Energii opierając się na szacunkowych danych o wydobyciu ropy naftowej w USA w tym roku.

 2. justice05092018 05.09.2018

  Były minister finansów nie odpowie za skandaliczną wypowiedź o SKOK?

  Tak wygląda sprawiedliwość według polskich sądów!

 3. costa31082018 31.08.2018

  To będzie jedna z największych transakcji roku. Coca-Cola kupi sieć kawiarni Costa Coffee

  Amerykański producent napojów Coca-Cola przejmie brytyjską sieć kawiarni Costa Coffee - poinformował w piątek właściciel marki, międzynarodowy koncern Whitbread. Transakcja została wyceniona na 3,9 miliarda funtów.

 4. kwiecinski-27082018 27.08.2018

  Kwieciński w Budapeszcie: Nasza siła negocjacyjna wzrośnie, jeśli odpowiedzią na komisyjne „nożyce” będzie wyszehradzki „kamień"

  Wzmocnienie współpracy w negocjacjach dot. budżetu UE na lata 2021-27 i rozmowy o przyszłości polityki spójności, to cel poniedziałkowej wizyty w Budapeszcie szefa MiiR Jerzego Kwiecińskiego

 5. zakupy-18082018 18.08.2018

  Prezes Polskiej Izby Handlowej o wolnych niedzielach: Nie spowodowały spadku w obrotach

  Wolne od handlu niedziele nie spowodowały zmniejszenia obrotów sieci handlowych - powiedział PAP prezes Polskiej Izby Handlu Waldemar Nowakowski. Ustawa ograniczająca handel weszła w życie 1 marca br

 6. 1270frankowiecz 17.08.2018

  Jesienią ustawa o wsparciu frankowiczów

  Jesienią powinna zostać przyjęta przez parlament nowa ustawa o wsparciu kredytobiorców - zapowiedział w piątek szef sejmowej komisji finansów Andrzej Szlachta (PiS).

 7. orlen-14082018 14.08.2018

  Orlen również poza Polską? Koncern zainteresowany rozwojem stacji w Europie

  PKN Orlen jest zainteresowany akwizycjami stacji paliw w krajach, w których jest już obecny, ale poza Polską - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. W Polsce płocki koncern powiększy sieć detaliczną o 25 stacji paliw w tym roku i o około 40 stacji w 2019 roku

 8. orlen10082018 10.08.2018

  Orlen i PGNiG odkryły ogromne złoże gazu w Wielkopolsce

  PKN Orlen i PGNiG odkryły nowe złoże gazu w Wielkopolsce. Wyniki testu produkcyjnego potwierdzają bardzo dobrą wydajność odwiertu. Możliwości produkcyjne złoża oszacowano na 50 mln metrów sześc. gazu rocznie - podał w czwartek płocki koncern.

Wiadomości z kraju

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook